Jelenleg 2,3 százalékosra becsülik annak az esélyét, hogy a 2024 YR4 jelű aszteroida 2032-ben nekiütközik a Földnek. Friss számítások szerint azonban az is lehetséges, hogy bolygónk helyett Holdba fog csapódni – értesült róla a Live Science.
A 2024 YR4 egy nagyjából 40–90 méter átmérőjű égitest, amely 2032. december 22-én közelíti meg bolygónkat. Ekkor várhatóan 106 200 kilométerre száguld majd el mellettünk, ám az sem teljesen kizárható, hogy bolygóknak ütközik.
Becslések szerint csaknem 48 000 kilométer per órával száguld a világűrben, becsapódásával pedig mintegy 500 hirosimai atombomba erejével felérő robbanást idézne elő. A potenciális pusztítás mértéke tehát hatalmas, ezért az ENSZ illetékes szervezetei már készenlétben vannak, a szakértők ugyanakkor azt mondják, nincs okunk az aggodalomra, hiszen a becsapódás esélye elenyészően kicsi.
A legfrissebb adatok szerint még ennél kisebb esély – 0,3 százalék – van arra, hogy a kisbolygó a Holdba csapódik.
A belőle származó kisebb törmelékek persze eltalálhatnák a Földet, ezek viszont aligha lennének képesek károkat okozni, minden bizonnyal elégnének a légkörben. A Hold felszínén viszont maradandó nyomot hagyna a becsapódás: egy körülbelül 2 kilométer széles kráter keletkezne – írja a New Scientist.
Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy a jelenlegi adataink az aszteroidáról földi távcsöveken alapulnak, ezért pontatlanok. Éppen ezért tavasszal ráállítják a James Webb űrteleszkópót a kisbolygóra, hogy minél behatóbban tanulmányozhassák.
A tudósok úgy vélik, amint jobban megismerik az égitestet, a becsapódási esélyek a nullához fognak közelíteni. Ez történt 2004-ben is, amikor egy Apophis nevű aszteroida becsapódási esélyét 2,7 százalékosra becsülték, később azonban – további megfigyeléseknek köszönhetően – ez a szám nullára módosult.
The post Akár a Holdba is csapódhat a felénk tartó aszteroida first appeared on 24.hu.