A depresszió vagy lehangoltság nem a jellem vagy az akarat gyengesége, hanem valódi betegség: a hangulatzavarok egy formája, melynek tipikus tünete az öröm és a lelkesedés elvesztése, az önbizalom nagyfokú hiánya. Kísérheti szomorúság, reményvesztettség érzése, az érdeklődés, a motiváció és az energia csökkenése, jellemző továbbá a gondolkodás lassulása is.
Minél korábban kezdődik meg a betegség kezelése, annál könnyebb és gyorsabb a kilábalás, megelőzhető a depresszió súlyosabb vagy akár végzetes formájának kialakulása. Forduljunk időben orvoshoz, sokan akár hónapokat is várnak, szenvednek, mire megfelelő segítséget kapnak.
A depresszió kezelési lehetőségei
Gyógyszeres kezelés
A depresszió kezelése elsősorban gyógyszerekkel, antidepresszánsokkal történik, melyek orvosi felügyelet mellett biztonságosak és hatékonyak. Ezek a szerek az esetek kb. 70 százalékában hatékonyak, és a visszaesés is megelőzhető, ehhez azonban fontos megismerni és betartani a kezelés megfelelő menetét. Fontos tudni, hogy az antidepresszánsok kúraszerűen hatnak, azaz a kellő hatás miatt folyamatosan kell szedni a gyógyszert a visszaesés megelőzése érdekében.
Az antidepresszánsok önmagukban is alkalmazhatók, de gyógyszer-kombinációkra is szükség lehet. A gyógyszeres terápia hatékonyabb akkor, ha egyéb kezelési módokkal, különböző pszichoterápiákkal (például családterápia) együtt alkalmazzák.
Antidepresszáns szedését csak orvosi konzultációt követően – amennyiben a szakember úgy ítéli – lehet elkezdeni, és az ilyen gyógyszerek alkalmazása közben, különösen az első hetekben, fontos a rendszeres kontrollvizsgálat.
Pszichoterápia, kognitív viselkedésterápia
A depresszió kezelése és a visszaesés megelőzése akkor a leghatékonyabb, ha a gyógyszeres kezelést pszichoterápia is kiegészíti, sőt, enyhébb tünetek esetében önmagában is elégséges lehet. Bár a támogató beszélgetés, a problémák, életvezetési nehézségek megosztása önmagában is enyhülést hoz, de a pszichoterápia ennél több: meghatározott módszerrel és keretek (időtartam, kezelések hossza és gyakorisága) között végzett strukturált sorozatból áll. A depresszió és a szorongás kezelésében a leghatékonyabb az ún. kognitív viselkedésterápia, amely azokat a tanult gondolkodási sémákat és viselkedésformákat hivatott korrigálni, amelyek sokszor észrevétlen munkát fejtenek ki a depressziós személy életfelfogásában, a mindennapi helyzetek értékelésében, és az ezekkel való megküzdési stratégiáiban. A terápia része a korábbi aktivitás, funkciók, tevékenységek fokozatos visszaállítása, a kapcsolatok helyreállítása, a hatékonyabb kommunikáció, valamint a probléma- és konfliktuskezelés.
Fényterápia
Egyes kutatók szerint a fény segítségével a páciensek lelkiállapota akár már két héten belül helyreállítható. Erre legalkalmasabb a speciális fényterápiás lámpa, amely fehér (vagy kék) fényt kibocsátó égő, UV- és infravörös szűrőkből és egy fényerő-szabályozóból áll. A 10 000 lux fényerejű lámpát 30 percig, az 5000 lux fényerejű lámpát 60 percig lehet használni, lehetőleg reggel, mert a depresszív állapot ekkor a legintenzívebb. Ha nem találunk ilyen speciális lámpát, kipróbálhatunk más megoldásokat is: növeljük meg a lakásbelső világítását, fényeit.
Egy a lényeg: ne féljünk segítséget kérni, forduljunk szakemberhez, aki az állapotunknak megfelelően fog terápiát javasolni a számunkra.
The post A depresszió kezelési lehetőségei: van kiút! first appeared on nlc.