A 2025/26-os tanévtől az SZTE Alapítványi Ösztöndíjbizottság az állami ösztöndíjas kapacitásszámok ismeretében a felvételi ponthatárok kihirdetése után határozza meg szakonként a kiosztható alapítványi ösztöndíjas helyek számát és az azok elnyeréséhez szükséges minimumpontszámot.
Eddig is volt átjárás az állami ösztöndíjas és az önköltséges helyek között
2023-ban nagy változás állt be az egyetemi felvételi rendszerben: a megszerezhető 500 pontból korábban 100 pont egységesen többletpontként volt adható, mostanra azonban ez a 100 pont ún. intézményi ponttá alakult át, melyről az intézmények saját maguk dönthetnek. Így az, hogy milyen plusz tevékenységért melyik egyetemen mennyi pont kapható, a diákok lehetőségeit és preferenciáit is befolyásolják.
Az SZTE egy saját fejlesztésű pontkalkulátort használ arra, hogy a diákok tisztában legyenek vele, hogy az egyetem mennyi intézményi pontot ad többek között a különböző sportteljesítményért, középiskolai tanulmányi versenyekért, nyelvvizsgákért, vagy esélyegyenlőség jogcímen. Az SZTE Pontkalkulátor segítségével az egyetem is képet kap a jelentkezők érdeklődéséről és kalkulációiról. Szakál Péter, az egyetem oktatási igazgatója szerint ez és a tavalyi felvételi tapasztalatok is hozzájárultak ahhoz, hogy új ösztöndíjformát vezessenek be.
SZTE Szakál Péter, oktatási igazgató
„A tavalyi felvételi esetében azt láttuk, hogy nagyon sokan csak az állami ösztöndíjas helyeket jelölik meg, az önköltséges képzési formát viszont nem, pedig nagyon magas pontszámmal jelentkeznek hozzánk. Ez alapján, és az év elejei felmérések eredményei alapján azt láttuk, hogy valószínűleg sokan nincsenek tisztában azzal, hogy ez a döntés nem végleges: ha valaki felvételizik és bejelöli az önköltséges képzési formát, az nem azt jelenti, hogy a tanulmányok teljes idejére önköltséges képzésben kell maradnia. Van átjárás az önköltséges és az állami ösztöndíjas forma között, ezt a felsőoktatási törvény átsorolásnak hívja. Ez annyit tesz, hogy minden év végén a leggyengébb tanulmányi eredményt nyújtó állami állami ösztöndíjas hallgatókat, akik nem teljesítik az adott szak követelményeit, kisorolja a törvény, a helyüket pedig a felsőoktatási intézmény felajánlja a legjobb teljesítményt nyújtó önköltséges hallgatóknak. Mi ugyanezt szeretnénk elérni az alapítványi ösztöndíj segítségével, anélkül, hogy egy évet várni kellene a jelentkezőknek.”
A legfontosabb tudnivalók az új ösztöndíjról
Azoknak, akik valamilyen oknál fogva ‒ akár anyagi okokból, nem választanák az önköltséges formát, érdemes mégis megjelölniük ezt a lehetőséget a felvételinél, mivel a
Az ösztöndíj teljes kerete összesen 100 millió forint.
Nappali tagozatos hallgatók élhetnek a lehetőséggel.
A feltételek ugyanazok lesznek, mint az államilag finanszírozott státusz megőrzésénél, ugyanazokat a magas tanulmányi eredményeket kell teljesíteni, a legjobbaknak pedig egy év múlva az állami finanszírozott helyet is felajánlják.
Mértéke megegyezik az önköltséggel, ám az összeg csak az önköltség fedezésére fordítható.
Az SZTE Alapítványi Ösztöndíjbizottság dönt arról, hogy mely hallgató kapja meg az ösztöndíjat.
Az ösztöndíj elfogadásáról nyilatkozni kell, és beiratkozáskor szerződést kell kötni az egyetemmel egy tanévre.
Már az idei jelentkezésnél érdemes élni a lehetőséggel
Szakál Péter kihangsúlyozza: az alapítványi ösztöndíjra nem szükséges külön pályázni, az egyetem automatikusan ajánlja fel azt a legjobb jelentkezőknek, ám csak abban az esetben, ha a diákok a felvételi jelentkezés során az állami ösztöndíjas forma mellett, vagy önállóan az önköltséges formát egyaránt megjelölik.
„Fontos dátum: idén február 15-ig kell beadni a jelentkezéseket, itt lesz nagyon fontos, hogy az állami ösztöndíjas helyek mellett, vagy önmagában megjelöljék az önköltséges képzési formát is. Ez nem foglal el plusz jelentkezési helyet a megjelölhető hat helyből. Ha valaki ezt elmulasztja megtenni a határidőig, lehetősége lesz ezt pótolni július 9-ig a hiánypótlási-módosítási szakaszban, azoknál a képzési helyeknél, amelyeknek az állami ösztöndíjas formáját megjelölte a jelentkezési lapon. Az egyetemi bizottság a ponthatárok megállapítását követően dönt az ösztöndíj odaítéléséről, és augusztusban jelez vissza azoknak a hallgatóknak, akik élhetnek az ösztöndíj lehetőségével. Ha valamilyen szakon nincsenek ilyen hallgatók, az egyetem átcsoportosítja az adott keretet egy másik képzési területre.”
Az SZTE kezdeményezi azt is, hogy ez a finanszírozási forma idén már a felvételi tájékoztatóban is szerepeljen, hiszen így a felvételizők még könnyebben tájékozódhatnak majd az ösztöndíj feltételeiről ‒ teszi hozzá az oktatási igazgató.
Tudtad?
Az SZTE több ösztöndíjjal is támogatja jelenlegi és leendő diákjait. A Start Ösztöndíj egy szabadon felhasználható összeggel segíti az újonnan Szegedre költözött diákokat. A Zirzen Janka ösztöndíj a tanárképzésben résztvevők számára pályázható. Az SZTE Junior Akadémia különböző programokkal támogatja az SZTE iránt érdeklődő középiskolásokat. Szintén a középiskolások számára elérhető a „Javíts!” ösztöndíj, amelynek célja a félévi tanulmányi eredmények év végi javítása. Az Esélyt a Középiskolás Tehetségnek ösztöndíjat a szociálisan rászoruló, tehetséges diákok vehetik igénybe. A Talent Ösztöndíj és a Kiválósági Lista bárki számára megpályázható három fő kategóriában: a tudomány, a sport és a művészetek terén elért teljesítmény alapján kerülhetnek fel a diákok a listára.
The post Új alapítványi ösztöndíj segíti a legjobb hallgatókat a Szegedi Tudományegyetemen first appeared on 24.hu.