Mint azt megírtuk, heteken belül ismét óraátállítás, ezúttal egy órával előbbre kell tekerni a vekkereket; sokak bosszúságára. Miközben nálunk is még vita folyik az óraátállításról, egy európai ország úgy döntött, hogy végleg megszünteti azt.
A háború sújtotta Ukrajna 2024. október 26-ról 27-re virradó éjszaka állította át utoljára az órákat, és ezzel végleg búcsút intett a nyári időszámításnak. Ukrajna döntését részben egészségügyi okok indokolták, mivel az óraátállítás negatív hatással lehet az emberi bioritmusra és egészségre.
Az Európai Unióban az óraátállítás eltörlésére irányuló törekvések eddig nem vezettek eredményre, mivel a tagállamok nem tudtak megegyezni abban, hogy a nyári vagy a téli időszámítást tartsák-e meg állandóként. Ukrajna példája azonban azt mutatja, hogy egyes országok saját hatáskörben is dönthetnek az óraátállítás megszüntetéséről, figyelembe véve a lakosság egészségét és jólétét.
Mint ismert, az óraátállításról már régóta folynak a viták. Az Európai Bizottság online felmérésében már 2018-ban 84 százalék az eltörlés mellett voksolt. A Bizottság ezt követően javasolta a szezonális időváltás megszüntetését. Az uniós tagországoknak maguknak kell eldönteniük, hogy a nyári vagy a téli időszámítást akarják-e tartósan megtartani. 2019 márciusában az Európai Parlament támogatta ezt a javaslatot.
„A labda most a tagállamokban van, mivel rajtuk múlik, hogy közös álláspontot találjanak” – nyilatkozta korábban az EU Bizottság szóvivője. Ukrajna, mint európai ország, amely még nem tagja az EU-nak, most a saját kezébe vette a labdát. 2024 októberében állították át utoljára az órákat, azóta állandó téli időszámítás van, azaz közép-európai idő.
Ukrajna egészségügyi és katonai okokból döntött úgy, hogy eltörli az óraátállítást.
Az órák előre-, és visszatekerése az ember bioritmusának a megváltozásához vezet, ami negatívan befolyásolja a fizikai és pszichológiai állapotát. „Az óraátállítástól az ukránok rosszabbul érzik magukat, csökken a munkaképességük, és a krónikus betegségek jelentős romlása figyelhető meg” – indokolták döntésüket az ukrán parlament, a Verhovna Rada képviselői. Korábban az ukrán nyári időszámítás március végétől október végéig egybeesett az egész éves moszkvai idővel.
A féléves óraátállítást amúgy a világ más részein már rég eltörölték. Izlandon és Grönlandon sincs már, ahogy Brazília, Törökország, Egyiptom és Namíbia is már évekkel ezelőtt elbúcsúzott tőle. Egyes országok azonban, például Afganisztán, Indonézia, Thaiföld, Kolumbia és Dél-Afrika soha nem vezették be a nyári és a téli időszámítás közötti “ugrálást”.
A nyári időszámításra való átállás egyébként 2025. március 30-án kerül sor, akkor kell előretekerni az órákat 2:00 óráról 3:00 órára.
Az óraátállítást anno az energiatakarékosság és a nappali fény hatékonyabb felhasználása érdekében vezették be. Már az első és a második világháború idején a szén- és villamosenergia-megtakarítást volt hivatott segíteni. A tényleges előnyei azonban továbbra is vitatottak, mivel az esti energiamegtakarítást gyakran ellensúlyozza a reggelenkénti magasabb fogyasztás.
(via)
Kiemelt fotó: illusztráció, iStock
The post Egy európai ország végleg megszünteti az óraátállítást first appeared on nlc.