„Hibáztunk” – mondta Fülöp Gergely alezredes, a BRFK Kommunikációs Osztályának vezetője amiatt, hogy a rendőrség korábban elutasította a volt férje által megölt japán nő feljelentéseit.
A nő a volt férje fenyegetései és a laptopjának ellopása miatt tett feljelentést.
A BRFK belső vizsgálata után 5 emberrel szemben indult fegyelmi eljárás. Egy alosztályvezetőt más beosztásba helyeztek, egy osztályvezetőt felmentettek a beosztásból.
A közösségi médiában a BRFK nevében közzétett méltatlan hozzászólások miatt plusz egy ember ellen indult fegyelmi, őt az admini pozícióból leváltották.
A budapesti rendőrfőkapitány elrendelte, hogy a családon belüli erőszak témában érzékenyítő tréningre küldött kollegák számát növeljék.
Gál Kristóf ezredes, az ORFK Kommunikációs Szolgálat szolgálatvezetője arról beszélt, az országos rendőrfőkapitány elrendelte, hogy
vizsgálják felül a kapcsolati erőszak miatt az elmúlt egy évben tett feljelentések ügyében az elutasító határozatokat, ahogy a bűncselekmény vagy bizonyítottság hiányában megszüntetett nyomozások megszüntető határozatát is felül kell vizsgálni országos szinten.A folyamatban lévő ügyek pedig fokozott szakirányítói felügyelet alá kerülnek.
Utóbbi azt jelenti, hogy nem csak az ORFK, de a területi szervek is kötelesek a kapcsolati erőszak miatt folyó ügyekben fokozott körültekintéssel és felelősséggel eljárni.
Fülöp és Gál egy két perces sajtótájékoztatót tartott, ahol kérdéseket nem lehetett feltenni. Az nem derült ki, hogy hány elutasított feljelentést vagy megszüntetett nyomozást kell felülvizsgálni. Erről kérdéseket küldtünk a rendőrségnek.
Az elején nem találtak idegenkezűségre utaló jelet
A nő január 29-én halt meg, az erről szóló posztot február 2-án tette közzé a rendőrség. Elsőre úgy tűnt, a nő ágyban dohányzás miatti lakástűz áldozata lett, a rendőrség elsőre nem talált idegenkezűségre utaló jeleket.
A Patent Egyesület már akkor jelezte, hogy a nő több feljelentést is tett a volt férje ellen (a fenyegetés miatt novemberben fordult a rendőrséghez), és soha nem dohányzott. Barátai pedig elmondták a 444-nek, milyen kínzások közt és fenyegető légkörben élt a nő.
A rendőrség pár nappal később bejelentette, hogy „fordulat” van a nő ügyében, a volt férjet elfogták, és azzal gyanúsítják, hogy megölte őt. Azon a sajtótájékoztatón nem kértek elnézést, hanem inkább hátba veregették magukat, amiért mégis nyomozni kezdtek.
Másnap már előre kitervelt emberöléssel gyanúsították meg a 43 éves ír férfit. A „fordulat” bejelentése előtt a rendőrség egészen extrém módon kommunikált a Facebookon a nőről szóló posztja alatt, amiért Gál Kristóf később egy videóüzenetben kért elnézést.
A nő barátai közben megemlékezést tartottak a ház előtt, ahol a nő életét vesztette. Akkor azt írtuk, a nő tragédiája elrettentő emlékeztetője a rendszer inkompetenciájának. Szombatra a Patent Egyesület tüntetést is szervezett, a nők elleni rendszerszintű erőszak miatt tüntetők a Parlament elé vonultak.
Erősen kérdéses, hogy a kormány lép-e bármit az ügyben.
Gulyás Gergelyt a legutóbbi kormányinfón megkérdezték, terveznek-e valamilyen jogszabálymódosítást a japán nő esete után, mire azt mondta, ez egy nehéz terület, mert egy volt házasságon belüli viszony kapcsán történt a feljelentés.Gulyás szerint nagyon nehéz, mert „az ilyen jellegű bejelentések egy jó… egy része nem megalapozott”, és olyan is van, hogy a bejelentő maga vonja vissza bejelentést.
Az nem derült ki, hogy ezt milyen statisztikára alapozva mondta Gulyás. Arra egyébként többször hivatkozott, hogy rendőrség belső vizsgálata után lehet következtetést levonni.
Ugyan azt mondta, ha az ügynek van valamilyen tanulsága, nem zárkóznak el a jogszabály-módosítástól, de többször is elmondta, hogy szerinte „jogi értelemben minden eszköze megvan a rendőrségnek és a hatóságnak” arra, hogy ezeket az ügyeket megfelelően kezelje.