Donald Trump amerikai elnök aláírta azt a rendeletet, ami visszaveti a korábbi Biden-kormányzat azon politikáját, ami szerint 2035-ig ki kellett volna vonni a forgalomból az összes egyszer használatos műanyag terméket, így a műanyag szívószálakat is.
Trump már napokkal ezelőtt előre szólt, hogy az a terve, hogy visszahozza a használatba a műanyag szívószálakat, mert a papírból készült szívószálak szerinte „nem működnek”, „eltörnek”, sőt, néha „felrobbannak”.
A kritikákra, hogy mi lesz így a környezetszennyezéssel, Trump azzal reagált: „Nem hiszem, hogy a műanyag nagy hatással lenne a cápákra, ahogyan azok ott rágcsálnak az óceánban.”
A műanyaggyártó ipar természetesen örült a rendelet aláírásának, Matt Seaholm, a Műanyagipari Szövetség elnök-vezérigazgatója egy nyilatkozatban úgy fogalmazott, „a szívószálak csak a kezdet”, és hogy a „»Vissza a műanyaghoz« egy olyan mozgalom, ami mögé mindannyiunknak oda kell állnunk”.
Csak az Egyesült Államokban naponta több mint 390 millió szívószálat használnak, többnyire 30 percig vagy annál rövidebb ideig. A műanyagból készült szívószálaknak legalább 200 év kell a lebomláshoz.
A globális éves műanyagtermelés a 2000 óta eltelt több két évtizedben egyébként megduplázódott, és 460 millió tonnára nőtt, 2050-re pedig várhatóan megnégyszereződik. Az ebből keletkezett műanyaghulladéknak kevesebb mint 10 százalékát hasznosítják újra, a többi végül belekerül az ócéánokba. A műanyagszemét nagy része egyszer használatos műanyagból áll, például szívószálakból, ami a műanyagtermelés mintegy 40 százalékát teszik ki.
Ennek hatása az, hogy a világot elárasztották a mikroműanyagok, és már emberi herében is találtak mikroműanyagot. Az összesben, amit vizsgáltak.
(Guardian)