Az okostelefonok ma már rengeteg ember életében töltenek be megkerülhetetlen szerepet, létezésüknek ugyanakkor árnyoldala is van, sokan például lényegében függenek készüléküktől, és éjjel, az ágyban sem tudják letenni azt. Az évek során számos vizsgálat készült, amely azt igazolja, hogy utóbbi szokás kifejezetten káros, ezeket foglalta össze az IFLScience.
Kék fény és doomscrolling
Az egyik fő probléma a képernyő által kibocsátott fény. A szervezet a sötétség hatására több melatonint termel, ez a hormon szabályozza alvási ciklusunkat, szintje pedig jellemzően megemelkedik elalvás előtt.
Bár a legtöbb modell napjainkban már rendelkezik szemkímélő, esti funkcióval, egyes tanulmányok szerint az ilyen, melegebb színű üzemmódok sem túl hatékonyak. A legjobb tehát az, ha a lefekvés előtti 1–2 órában egyáltalán nem nyomkodjuk telefonunkat, laptopunkat vagy tabletünket.
További gondot jelent az úgynevezett doomscrolling jelenség, melynek lényege, hogy az ember esztelenül pörgeti a közösségi médiát, a lehangoló híreket és egyéb borús tartalmakat. Vizsgálatok alapján ez szorongást, valamint ellenszenvet kelthet bennünk, ami szintén megnehezítheti a pihenést.
„Az embereknek megvan az a képességük, hogy átmenetileg felülírják az alvást. Ha elalszanak, és füstszagot éreznek, a testük felébred” – mondta Dr. Chris Winter alvásneurológus a Sleep.comnak. Ugyanez a reakció léphet fel, ha valamilyen sokkoló vagy ijesztő online tartalmat dolgozunk fel: testünk fizikai fenyegetést érez, és megpróbál nem elaludni.
A testi épséget is fenyegetheti
Egyes szakértők szerint az a legjobb, ha alvás közben egyáltalán nem is tartjuk a telefonunkat a közelünkben. A negatív információk áradata ugyanis reggel sem túl egészséges.
Dr. Aditi Nerurkar, a Harvard Medical School stresszszakértője úgy véli, a stresszes hírek helyett jobb a napfénnyel, társunkkal vagy a fürdőszobai rutinnal kezdeni a napot. „Tájékozottnak kell maradnunk, de nem a mentális egészségünk rovására” – emelte ki.
A mentális egészségi szempontok mellett a tűzvédelem miatt is fontos lehet, ha a telefonunk nem a hálószobában kap helyet.
„A telefonok töltés közben hőt termelnek, a párnával vagy takaróval való letakarásuk pedig ezt a hőt csapdába ejtheti, növelve a túlmelegedés kockázatát, ami potenciálisan tüzet okozhat” – nyilatkozta Laurie Pollard, a Firechief Global ügyvezető igazgatója.
Az éjszakai töltést már csak azért is érdemes elkerülni, mert ezzel meghosszabbíthatjuk készülékünk akkumulátorának élettartamát. Arról, hogy milyen lépésekkel óvhatjuk meg a telefonunk energiatárolóját, ebben a cikkben írtunk részletesebben.
The post Ezért ne nyomkodjuk a telefont az ágyban first appeared on 24.hu.