„A MOK nem fogadja el a minisztériumi álláspontot és felhívja a figyelmet, hogy a 2003/88/EK irányelv 7. cikke és az Európai Unió Alapjogi Chartája 31. cikkének (2) bekezdése egyaránt deklarálja a munkavállalók éves fizetett szabadsághoz való jogát. Az Alaptörvény XVII. cikke is kimondja, hogy minden munkavállalónak joga van a napi és heti pihenőidőhöz, valamint az éves fizetett szabadsághoz” – olvasható a MOK vasárnap esti Facebook-bejegyzésében.
Felhívják a figyelmet arra, hogy az Európai Unió Bírósága (C-120/21. ítéletében) világosan rögzítette: az a gyakorlat, amely alapján a munkavállaló egész egyszerűen „elveszti” a tárgyévben ki nem adott szabadságát, uniós jogba ütközik.
„Nyilvánosan kérjük az Államtitkár Urat, hogy szíveskedjék felülvizsgálni az álláspontját és gondoskodjon az egészségügyi dolgozók felgyülemlett szabadságának kiadásáról azzal, hogy a munkáltatói jogkörgyakorlókat felszólítja a mielőbbi intézkedésre. Amennyiben jogértelmezésük szerint nem áll fenn ennek jogszerű lehetősége, akkor még a tavaszi ülésszakban korrigálják ezt a jogalkotási hibát. A betegeknek joguk van ahhoz, hogy olyan orvosok és ápolók gyógyítsák őket, akiknek az állam biztosítja, hogy munkájukat megfelelő testi és pszichés állapotban, kipihenten, kellő odafigyeléssel és koncentrációval tudják végezni” – zárja bejegyzését az orvosi kamara.
The post Nekiment az orvosi kamara Pintérék döntésének, elveszhet az egészségügyi dolgozók szabadsága first appeared on 24.hu.