Magyarország, valamint a második világháború győztes hatalmai 78 éve, 1947. február 10-én írták alá a párizsi békeszerződést. A dokumentum visszaállította a trianoni határokat, sőt tovább csökkentette hazánk területét – írja a Rubicon.
Magyarország a térség államai közül a legtovább maradt a náci Németország szövetségese, így a Hitler bukása után megalkotott békétől nem sok jót várhatott. Az 1947. február 10-én, Gyöngyösi János külügyminiszter által aláírt békeszerződés értelmében Magyarország határait az 1937. december 31-i – tehát a bécsi döntések revíziója előtti – állapotok szerint húzták meg.
A Párizsban aláírt dokumentum tovább rontott a határon túliak helyzetén is, ugyanis a trianoni békeszerződéssel ellentétben nem fogalmazott meg kisebbségvédelmi rendelkezéseket, vagyis az elszakított magyarokat az adott állam jóindulatára utalta. Az egyezmény ezenkívül 300 millió dollárban állapította meg a hazánkra kirótt jóvátételt, amiből 200 millió a Szovjetuniót, 70 millió Jugoszláviát, 30 millió pedig a csehszlovák államot illette meg.
A párizsi békeszerződés egyetlen ponton bizonyult enyhébbnek a trianoni diktátumnál, ez a hadsereg volt, amelynek létszámát a nagyhatalmak 70.000 főben szabták meg, engedélyezték a nehézfegyverzet és a légierő fenntartását, az atomfegyverek birtoklását és fejlesztését azonban szigorúan megtiltották.
The post Tovább csökkentette Magyarország területét a második Trianon first appeared on 24.hu.