Aszódi Attila szerint lokális hibát mutat, hogy a Paks II. építkezésén beomlott az 5. blokk munkagödrének déli fala. A projekt korábbi kormánybiztosa, volt államtitkár, a BME Nukleáris Technikai Intézetének egyetemi tanára a beomlás előtti napon is volt a helyszínen, így a nyilvánosságra került információk alapján be tudta azonosítani a probléma helyét.
Azt írja, a levált sarok nem globális, szerkezeti hibára utal, de azért komoly figyelmet igényel. Szerinte ezt a figyelmet mind a nukleáris biztonsági hatóság, mind a Paks II. Zrt megadta.
Az Országos Atomenergia Hivatal múlt csütörtökön szólította fel a kivitelezőt, hogy azonnali hatállyal állítsák le a munkavégzést a kockázattal érintett területen. A Portfolió szerint egy olyan szakasz omlott be, ahol korábban elvégezték a talajszilárdítást, a munkagödör többi részén viszont zavartalanul folyhat a munka.
Aszódi Attila a Telexen megjelent elemzésében leírta, hogy Paks II. új blokkjainál több okból is speciális építési feladatról van szó. Egyrészt közel van a Duna, a változó vízállás a talajvíz szintjében is megjelenik, ami könnyen mozog a kavicsos kőzetben.
A talaj mechanikai terhelhetősége korlátozott, egy komoly fölrdengés is problémát okozhat, ezért azt meg kell erősíteni.
A nagy épületméretek miatt nagy munkagödrökre van szükség, amelyeket bőven a talajvíz szintje alá kell mélyíteni. A talajvizet ki kell szivattyúzni a munkagödörből, de figyelni kell arra, hogy a kiszivattyúzott vízmennyiség ne legyen túl nagy, és figyelemmel kell lenni arra is, hogy a működő 4. blokk közel van az 5. blokk munkagödréhez.
Ezért döntöttek úgy a projekt korai fázisában, hogy jelentősen vissza kell szorítani a talajvíz szivárgását. Aszódi Attila azt írja, „ezért az új blokkok körül mintegy 30 méter mély, majdnem 3 km hosszú résfal készült, valamint speciális cementálási eljárásokkal az új blokkok alatt a talajt meg kell erősíteni.”
A talajt 70 ezer, helyben cementált cölöp elkészítésével erősítik meg. A munkagödör nem egyetlen kocka vagy téglatest alakú szerkezet, azon különböző kiszögellések vannak – írja a szakember. Az eltérő épületek miatt a gödör mélysége is különbözik.
Szerinte helyes volt, hogy a problémával érintett területen megtiltották a munkavégzést. Most a többi között ki kell vizsgálni, hogy miért vált le a cementált rész, és milyen kiterjedésűek azok a problémák, amelyek a leválást okozták. Aszódi szerint tisztázni kell, hogy a szilárdított rész eredeti tervezési funkciójának ellátását érinti-e a tapasztalt eltérés. Nyomon kell követni a munkagödör szerkezeti elemeinek mozgását, illetve folyamatosan értékelni kell a talajvízszint-mérő kutak adatait is.
Az elemzését azzal zárta, nukleáris területen alapelv, hogy ha a tervektől eltérő állapotot vagy rendkívüli jelenséget tapasztalnak, akkor meg kell állni, értékelni kell a helyzetet, és csak az elemzés után lehet folytatni az építkezést. Megerősítette, a levált sarok a munkagödör többi részén zajló munkát nem érinti.