Nagyot fordul időjárásunk a következő napokban. A hét elején még többfelé lehet akár többórás napsütés is, de éjszakánként kemény fagyokra kell készülni (helyenként akár -10 fokra is lehűlhet a levegő), és napközben is jellemzően 4-9 Celsius-fok között alakul a csúcshőmérséklet. A hét közepétől megnő a csapadék esélye is, az eső mellett akár havas eső, havazás is jöhet.
Hétfőn a Dunántúl nagyobb részén erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt napos idő várható. Csapadék általában nem lesz, de délnyugaton jelentéktelen szitálás előfordulhat. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul – derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből.
Kedden döntően derült, napos, száraz idő várható. A legalacsonyabb hőmérséklet általában mínusz 9 és mínusz 3 fok között alakul. A legmagasabb hőmérséklet 4-9 fok között valószínű.
Szerdán az ország északkeleti harmadán nagyrészt derült, napos idő várható. A legalacsonyabb hőmérséklet általában mínusz 9 és mínusz 3 fok között alakul. A legmagasabb hőmérséklet 3-8 fok között valószínű.
Az Időkép prognózisa szerint míg az elmúlt napokban anticiklon alakította időjárásunkat, addig szerdától egy magassági hidegcsepp szólhat bele az időjárásunkba. Több lesz a felhő felettünk, szerdán helyenként a Dunántúlon, csütörtökön a középső országrészben fordulhat elő gyenge vegyes halmazállapotú csapadék. Pénteken és szombaton már nagyobb területen fordulhat csapadékosabbra az időjárás, az eső mellett havas eső, havazás is jöhet.
Csütörtökön országszerte sok lesz a felhő, szórványosan kisebb vegyes halmazállapotú csapadék előfordulhat. Reggelre mínusz 9 és 0 fok közé hűl le, kora délutánra 3 és 8 fok közé melegszik fel a levegő.
Pénteken többnyire erősen felhős vagy borult égre van kilátás és vegyes halmazállapotú csapadék előfordulhat. A minimum mínusz 6 és 0, a maximum 3 és 8 fok között alakul.
Szombaton többnyire erősen felhős vagy borult égre van kilátás, vegyes halmazállapotú csapadék előfordulhat. A hőmérséklet hajnalban mínusz 5 és 0, kora délután 2-7 fok között alakul.
Vasárnap csökken a felhőzet és a csapadékhajlam. A hőmérséklet hajnalban mínusz 5 és 0, kora délután 0 és plusz 5 fok között valószínű.
Az idei január amúgy az átlagosnál enyhébb és szárazabb volt. A HungaroMet Zrt. elemzése szerint a januári középhőmérséklet országos átlagban 2,33 Celsius-fok volt, ami 2,87 fokkal meghaladta az 1991-2020-as évek átlagát, és a 11. legenyhébb január lett a 20. század eleje óta. Az ország legnagyobb részén 2 és 3 fok között alakult a hónap középhőmérséklete, fagypont alatti havi átlagérték csak az Északi-középhegység magasabb hegyein és a fagyzugos helyeken fordult elő. A magas havi középhőmérsékletet két nagyon enyhe időszak okozta: január 5-10., valamint január 23-31. között – összesen 14 napban – átlagosan több mint 7 fokkal volt melegebb a szokásosnál. A legenyhébb idő január 28-án volt, ekkor a középhőmérséklet országos átlaga 10,44 fok volt, ami az országos átlagot tekintve a legmagasabb januári érték 1901 óta. A korábbi rekord 9,5 fok volt még 122 évvel ezelőtt. A hónap többi 17 napja összességében téli időjárást hozott, többnyire fagyos, zúzmarás idővel, időnként havazással és országosan közel 1 fokkal az átlag alatti hőmérséklettel. A január csapadéka országos átlagban az eddig beérkezett adatok alapján mindössze 21,2 milliméter volt, ami 35 százalékkal elmarad a szokásostól az 1991-2020-as évek 32,7 milliméteres átlagától.
Kiemelt fotó: illusztráció, iStock
The post Óriási fordulat jön az időjárásban, erre aztán senki nem számított first appeared on nlc.