Tüntetést szervezett szombat délutánra a Patent Egyesület, amellyel a nők elleni erőszak rendszerszintű problémájára, a hatóságok általános hanyagságára és felkészületlenségére szeretnénk felhívni a figyelmet.
Min írták: a múlt héten meggyilkolt japán nő esete nem egyedi, a gyilkossághoz vezető események tipikus rendszerhibák.
Amíg a rendszer nem változik, a következő áldozat már most veszélyben van.
Szombat délutánra több száz ember gyűlt össze a belvárosi társasház előtt, ahol egy ír férfi másfél héttel ezelőtt meggyilkolta volt feleségét.A nő korábban fordult már a rendőrséghez a fenyegetések miatt, de bejelentését akkor elutasították.
A vonulás előtt a társasház előtt a meggyilkolt nő barátai beszéltek röviden. Egyikük pár évvel ezelőtt, az ukrajnai menekülteknek való közös segítségnyújtási akció közben ismerkedett meg vele. Többen hangsúlyozták, hogy barátjuk mennyire önzetlen és nagylelkű ember volt, és személyes emlékeket osztottak meg róla. Egyikük kitért arra is, hogy felmerülhet a jelenlévőkben, miért csak itt élő külföldiek szólalnak fel ezen az eseményen: nagyon sok magyar nő és anya is kifejezte együttérzésüket, és ez a tragédia nem csak a japán közösség vagy az itt élő külföldiek tragédiája, hanem az egész országé.
A második helyszín a kerületi rendőrkapitányság épülete volt, itt elsőnek egy olyan magyar nő beszélt, akinek másfél éve halt meg a lánya, és a mai napig nem kapott választ arra, hogy mi történt vele pontosan, pedig elmondása szerint a lány egy bántalmazó kapcsolatban volt benne, de ezzel kapcsolatban nem zajlott nyomozás. Közben a résztvevők közül páran kinyomtatott rendőrségi határozatokat ragasztottak fel az épület falára. Mint kiderült, ezek a meggyilkolt japán nő feljelentését elutasító határozat másolatai voltak.
Ezután egy férfi szólalt fel, aki elmondta, hogy a japán nő ötször járt ezen a rendőrségen a volt férje miatt, de hiába, így most két gyermeke anya nélkül kell felnőjön. A férfi Pintér Sándor belügyminiszter, Polt Péter legfőbb ügyész és Orbán Viktor miniszterelnök felelősségét vetett fel. Mint fogalmazott, ahol nincs gyermek- és családvédelem, ott jogállam sincsen. A férfi az elején nem mondta el a nevét, de a beszédéből kiderült, hogy ő a nevelőapja annak a fiatal fiúnak, akit egy eldurvuló gyerekelhelyezési ügyben az érintettek szerint spanyol rendőrök vittek el egy éjszaka.
A Kossuth térre vonultak ezután, ahol a Patent tagjai elmondták, az elmúlt hetekben százával kaptak leveleket olyan magyar nőktől, akiket a hatóságok cserben hagytak. A Patent aktivistái olvastak fel e történetek közül többet is. Volt történet, ami arról szólt, hogy egy nő hívását hisztérikusnak bélyegezték, miközben gyermekének apja nem sokkal korábban rájuk törte az ajtót, majd utána a levél szerint gyakorlatilag a rendőrök beszélték le a feljelentés meglépéséről.
A következő felolvasott levélben egy diplomás, értelmiségi nő írta meg, hogy hat éven át volt benne egy bántalmazó kapcsolatban, volt partnere szexuális ajánlatot is tett 14 éves nevelt lányának, ennek ellenére később az ügyükben eljáró pszichológus többek között arra jutott, hogy a lány biztos kellette magát. Mint a levélíró fogalmazott, az emberek felkapják a fejüket a gyerekbántalmazással kapcsolatos esetekre, de a nők bántalmazása tabutéma, a politikusok sem szokták felvállalni ezt.
Olvastak fel levelet olyan nőtől is, aki gyerekkori emlékeit idézte fel: szeme láttára hogyan bántalmazta apja az anyját, illetve fenyegette gyilkossággal is. Jártak náluk rendőrök is, akik viszont nem tudtak semmit tenni, mert „nem folyt vér”, bár volt olyan, hogy egy rendőr megadta anyjának a privát elérhetőségét, hogy hívja, ha baj van.
Felszólalt a Kossuth téren a meggyilkolt japán nő orosz barátnője is, aki szintén itt él Budapesten. Mint felidézte, barátnője 2022-ben segítséget kért tőle és több barátjától is, mert gyermekei apjával való helyzete veszélyessé vált. Barátai elvileg tudták, mit kell tenni: sosem becsülték alá a veszélyt, és a hatóságokhoz fordultak. De kiderült, hogy ebben az esetben Magyarországon rendelkezésre állnak, nem elégségesek. Mint fogalmazott, ha ők se voltak képesek megmenteni a barátjukat, akkor mi lehet a helyzet a kevésbé tájékozott emberekkel, akik segíteni szeretnének a családtagjaiknak. Megköszönte a végén azoknak a rendőröknek a munkáját, akik jelenleg azon dolgoznak, hogy bebizonyítsák, mi történt abban a belvárosi lakásban, és az elkövető felelősségre legyen vonva.
Szó volt arról is, hogy szükség lenne a hágai egyezmény reformjára is, amely jelenleg nagyon mereven értelmezi a gyerekelhelyezési kérdést, emiatt pedig nemzetközi környezetben, más országban élő nők sokszor eszköztelenek, mert ha menekülnének egy bántalmazó kapcsolat miatt egy országból, akkor elveszíthetik a gyerekeik láthatási jogát.
Zárásként a Patent aktivistája, Mommertz Fanny beszélt, aki arról beszélt, hogy nem is tudni pontosan, hány nőt gyilkol meg a partnere, mivel a rendőrség nem vezeti külön ezeket az eseteket, így sokszor csak a sajtóból lehet megismerni egyes történeteket. A közelgő nőnapra utalva úgy fogalmazott, hogy nem virágot akarnak, hanem bocsánatkérést, változást és biztonságot.
Hozzátette, hogy kötelező, átfogó képzést követelnek a rendőröknek a nők elleni erőszakról, hogy ne fordulhassanak elő hasonló esetek. Kitért arra is, hogy a nők elleni erőszak egy saját jegyekkel rendelkező, körülhatárolható bűncselekménytípus, ami bármelyik nőt érintheti, és az ezzel kapcsolatos tudást birtokolnia kéne a rendőröknek is. Egy hónapot, a nőnapig adtak időt a rendőrségnek, hogy bejelentsék, kötelező képzést vezetnek be. Ha ez addig nem történik meg, újra tüntetni fognak, illetve indítanak most egy petíciót is.
Előzmények
Január 29-én életét vesztette egy kétgyerekes japán nő egy V. kerületi lakástűzben. A rendőrség első közlései alapján a tűzesetnél nem találtak idegenkezűségre utaló nyomot (a nő halálát a rendőrség csaknem egy hétig annyival rendezte le a nyilvánosságban, hogy a nő valószínűleg fényes nappal, a saját ágyában, egy cigarettával gyújtotta fel magát), ám a nő barátai, illetve a Patent Egyesület is jelezte, hogy számtalan gyanús körülmény van, kezdve azzal a nem elhanyagolható részlettel, miszerint a nő soha életében nem dohányzott. Ezekre a jelzésekre azonban a rendőrség eleinte cinikus kommentekben válaszolgatott, amiben ráadásul eleinte nem találtak semmi kivetnivalót.
Ahogy azt mi is megírtuk: az áldozat évekig élt terrorban, volt férje fenyegetéseinek és bántalmazásának árnyékában, megfélemlítve és kiszolgáltatva. Tavaly kétszer is feljelentést tett a magyar rendőrségnél, egyszer azért, mert a volt férje ellopta a laptopját, egyszer pedig egy őt konkrétan megöléssel fenyegető levél miatt, amit szintén a volt férjétől kapott. A rendőrség egyik alkalommal sem foglalkozott vele. A Patent Egyesülettől is kért segítséget, elsősorban azt szerette volna, hogy a gyerekeivel együtt hazatérhessen Japánba, ahol támogató környezet és munka várta volna. Erre azonban már nem volt lehetősége.
A rendőrség kedden váratlanul közölte, hogy egy kamerafelvétel alapján mégis emberölés miatt nyomoznak, és gyanúsítottként vették őrizetbe a férfit. Még ugyanezen a napon este a nő barátai megemlékezést tartottak a ház előtt, ahol a tragédia történt.
A BRFK később bocsánatot kért, de csak a nem megfelelő kommunikációért, a férfit pedig letartóztatták, tagadta bűnösségét, részletes vallomást nem tett. Emellett az is kiderült, hogy három V. kerületi rendőr ellen fegyelmi eljárás indult amiatt, hogy a volt férjét tavaly novemberben zaklatás miatt feljelentő japán nő ügyében nem indult nyomozás.