Egy szövetségi bíró amerikai idő szerint szombat kora reggel átmenetileg felfüggesztette Elon Musk és embereinek hozzáférését a Pénzügyminisztérium kifizetési rendszerélhez, írja a New York Times. A bíró döntését azzal indokolta, hogy Muskék tevékenysége helyrehozhatatlan károkozás kockázatával jár.
A papíron a költséglefaragás miatt létrehozott új kormányügynökség, a DOGE emberei Trump beiktatása óta több amerikai kormányügynökséget és hivatalt is megszálltak, rengeteg érzékeny adathoz hozzáférve. Részletesen írtunk arról, hogy a legnagyobb riadalmat a Pénzügyminisztériumban keltette a megjelenésük, hiszen az ottani zárt kifizetési rendszeren keresztül évente több ezer milliárd dollárt utalnak keresztül, és a szakértők nemcsak az esetleges visszaélésektől tartottak, hanem attól, hogy Musk fiatal, huszonéves mérnökei akár véletlenül is hatalmas kárt okoznak.
Paul A. Engelmayer bíró szerint ezeknek az embereknek a megjelenése a minisztériumban sebezhetőbbé és támadhatóbbá teszi a kritikus jelentőségű rendszereket, és azt az indoklást adta ki, hogy bárki, aki január 20-a óta engedélyt kapott a Pénzügyminisztérium adataiba való betekintésre, az most köteles minden letöltött információt megsemmisíteni.
A bíró emellett Donald Trump elnököt, Scott Bessent pénzügyminisztert és a minisztérium illetékes alkalmazottait továbbutalta egy február 14-én tárgyalásra, ahol egy szövetségi bíró dönt majd véglegesen a kérdésről.
Az elmúlt napokban 19 amerikai állam demokrata legfőbb ügyésze fordult a bíróságokhoz, azonnali beavatkozást kérve a Pénzügyminisztériumban történtek miatt. Érvelésük szerint Trump és Musk a törvényeket megsértve jártak el, hiszen a Kongresszus felhatalmazása nélkül férhettek hozzá emberek rendkívül bizalmas, titkos adatokhoz. A legfőbb ügyészek kitértek arra is, hogy ahhoz képest, hogy Muskék költségcsökkentést ígértek, hallani lehetett híreket arról, hogy arra használják a hozzáférést, hogy jogszerűen megítélt támogatásokat akasszanak meg számukra nem szimpatikus szervezetek felé. Musk maga is utalgatott erre a közösségi oldalán amúgy.
A Pénzügyminisztérium zárt rendszeréhez Trump beiktatása előtt a minisztériumban is csak kevesen, sokszor évtizedeken és elnöki ciklusokon át ott dolgozó szakértők férhettek hozzá, a rendkívül bonyolult rendszeren keresztül zajlik az amerikai állami kifizetések több mint 90 százaléka. Erről részletesen itt írtunk.