Tavaly július 7-éig szállíthattak a dohányipari vállalatok olyan hevítéses dohánytermékeket az Országos Dohányboltellátó Kft.-nek, melyekben az ízesítés elfedte a természetes dohányízt. Az elosztásért felelős cég raktáraiban lévő karakteres ízű hevítéses dohánytermékeket azóta még folyamatosan lehetett értékesíteni, ám mostanra csaknem teljesen lenullázódott a készlet, több terméktípus már ki is futott.
A szabályozás azokat a termékeket érintette, amelyekben a karakteres íz elnyomja a dohányízt, tehát nem általánosságban az ízesítőkre. Emiatt nehéz is volt előre konkrétan behatárolni, hogy mely hevítéses dohánytermékeket vonják majd ki a gyártók a piacról.
Emiatt akadtak, akik pánikvásárlásba is kezdtek, és jelentős mennyiséget vásároltak fel a dohányboltokban. Nyilvános adat nincs arról, hogy az ízesített termékeket hányan fogyasztják, de bizonyosan egy széles körről van szó. A keresleti igényt látva, illetve arra tekintettel, hogy aki már váltott egy, a cigarettázásnál kevesebb károsanyagot kibocsájtó alternatívára, az ne térjen vissza az ártalmasabb nikotinra, valamint ne forduljon a feketepiac irányába,
A jogszabályok ugyanis megkülönböztetik egymástól
a hevítéses dohánytermékeket
és a hevítéses termékeket.
Márpedig a karakteres ízekre való tilalom csak az előbbire vonatkozik, utóbbira nem.
A hevítéses termék a nemdohányzók védelméről szóló törvény szerint „növény-, gyógynövény- vagy gyümölcsalapú termék, amely nem tartalmaz dohányt, és hevítéssel vagy égési folyamat során fogyasztható.” A jövedéki adóról szóló törvény pedig úgy határolja körül a hevített terméket, hogy
a) az olyan dohányrúd és a teljesen vagy részben rúdtól eltérő formájú kapszula, amely a használatához rendelt készülék segítségével hevítés által belélegezhető aeroszolt bocsát ki a dohány elégetése nélkül,
b) az olyan termék, amely teljesen vagy részben dohánytól eltérő anyagot tartalmaz, de egyébként megfelel az a) pontban meghatározott kritériumoknak.
Piaci forrásunk szerint a legtöbb gyártó már ki is jött ezzel a formátummal, és sorra jelennek meg a különféle hevítésre szánt eszközökbe való hevítéses termékek ízváltozatai. Ezekhez a termékekhez nem kell új eszközt vásárolni.
A jellemzően növényalapú – növény-, gyógynövény- vagy gyümölcsalapú –, hevítéses technológiával fogyasztható termékeket egyébként 2023-ig az üzletekben (benzinkút, élelmiszerbolt) is meg lehetett vásárolni, de ezeket többnyire nem az adott eszköz gyártója forgalmazta. A törvényi szigor viszont lecsapott a termékkörre: 2023. február 1-jétől adójogi szempontból a dohánygyártmányokon belül külön kategóriát hoztak létre a hevített termékeknek, így ezek a dohánytól részben vagy teljesen eltérő tatalmú termékek is jövedéki adókötelessé váltak.
2023. július 1-jétől lehet csak nemzeti dohányboltban vásárolni ezeket a termékeket. Amíg a hevítéses dohánytermékeknél volt – és még egy rövid ideig van – karakteres ízű választék, addig a dohánymentes alternatívák elenyésző részét tették ki a piacnak, de a piaci szereplők arra számítanak, hogy ez gyökeresen megváltozik attól a ponttól, amikor megszűnnek a dohányos verziók.
A karakteres ízű hevítőrudakat egyébként külföldről sem nagyon lehet majd beszerezni, mert az Európai Unió teljes területén kivonják ezeket a forgalomból. Ez eredményezheti akár azt is, hogy a feketepiac az egész unió területén új vásárlókat „talál”, ami jelentős népegészségügyi kockázatokat rejt, egyúttal a nemzetközi bűnözés bevételeinek növekedéséhez is vezethet.
The post Hiába futnak ki a karakteres ízű hevítéses dohánytermékek, a dohánycégek már megtalálták a kiskaput first appeared on 24.hu.