„A Főváros elővásárlási jogának érvényesítése a rákosrendezői területre jelentős politikai győzelem ma. De ha minden a várható forgatókönyv szerint alakul, akkor a budapestiek súlyos vesztesége lehet belőle holnap” – posztolta Facebookra Baranyi Krisztina független ferencvárosi polgármester pénteken.
Baranyi szerint az csak „a kisebbik gond, hogy Budapestnek már a terület megszerzésére sincsen elég pénze”, mivel a „kifizetés végső határideje 2039, ameddig senki nem lát el”. Szerinte „sokkal súlyosabb tétel lehet a terület fejlesztéséhez, lakóövezet kialakításához szükséges feltételek megteremtése”.
Már maga a tisztítás hatalmas összeget jelenthet: „A rákosrendezői pályaudvart és környékét jelenleg nem csak ipari és kommunális szemét, romos épületek és sok évtizedes talajszennyezés terheli, a terület tele van a második világháborúból ott maradt, fel nem robbant lőszerrel, robbanószerkezettel is.” A polgármester komoly közlekedési fejlesztéseket is szükségesnek tart, aminek köszönhetően „még az első kapavágások előtt” több százmilliárd forintos költségek terhelnék a Fővárost, ami szerinte meghaladja a jelenlegi lehetőségeit.
Az említett költségről abban a szerződésben, amelyet az állam kötött az arab beruházókkal, és amelybe a Főváros az arab beruházók helyébe lépett, külön szerződések szólnak a fent említett munkálatok költségeiről. Ezeket a megállapodásokat most már a Kormánynak és a Fővárosnak kell megkötnie.
„Eddigi tapasztalataink alapján mekkora esélyt adhatunk arra, hogy az állam ezeket magára vállalja?” – teszi fel a kérdést Baranyi, aki szerint ha a Főváros képtelen lesz kipréselni ezeket a költségeket a kormányból, akkor „egy fejlesztésre alkalmatlan, lepusztult területtel gazdagodik, úgy, hogy közben a bevásárlás költségeit még bő tíz év múlva is nyögni fogja. Tehát nem marad forrása másra sem.”
Baranyi szerint ha nincs megegyezés a kormánnyal, akkor olyan befektetőt kellene keresni, aki hajlandó vállalni ezeket a költségeket, ám ez akkora terhet jelentene, hogy a befektető nem tudna olyan, a Fővárosnak is tetsző projektet vállalni, amivel az megtérülhetne.
„Ezt a csapdát kell valahogy Budapest vezetésének kikerülnie. Egy normális országban persze fel sem merülne, hogy egy ilyen fejlesztésből nem veszi ki a részét az állam, fel sem merülne, hogy akadályozza a megvalósulást” – írja Baranyi.
A Főváros részéről Karácsony Gergely főpolgármester, Vitézy Dávid, a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője, Erő Zoltán főépítész és Tosics Iván, a Városkutató Kft. ügyvezetője, a Budapest Kör elnöke beszéltek arról pénteken, hogy milyen terveik vannak a területtel, erről itt írtunk bővebben, de Karácsony Gergelyt külön is kérdeztük a fórum után.