Kóka János az elmúlt hetekben vállalat- és kórházvezetőkkel, egészségügyi közgazdászokkal és közgondolkodókkal konzultált arról, miként lehetne sokkal jobb a magyar egészségügy, majd közzétette vitairatát a Weborvoson. Az egykori SZDSZ-es gazdasági miniszter immár orvosként, egészségügyi vállalkozóként úgy látja, hogy a XXI. század vívmányai szinte érintetlenül hagyták a magyar egészségügy alapszerkezetét. Írásában 10 pontból álló programra tesz javaslatot. Szerinte az új pályára állíthatná a rendszert, és a költségvetés túlterhelése nélkül, 10 év alatt 10 ezer milliárdos összeget szabadíthatna fel.
Azt írja: az egészségügy évtizedek óta halmozódó gondokkal küzd. „A jelenlegi finanszírozási modell és intézményi irányítási szerkezet nem felel meg sem a kor követelményeinek, sem a betegek elvárásainak. Hosszú várólisták, elérhetetlen vizsgálatok, működésképtelen gépek, fertőzésveszély, rendetlenség és fejetlenség jellemzik a rendszert. A betegek kiszolgáltatottnak, alárendeltnek és reménytelennek érzik magukat.”
Kiváló eredmények nem a rendszer, hanem annak ellenében születnek. Az eredményes ágazati projektek (ő ilyennek tartja az EESZT bevezetését, az ügyeleti rendszer átalakítását) nem állnak össze egységes modernizációs programmá, és illúzió azt hinni, hogy a problémákat sokkal több pénzzel önmagában meg lehet megoldani. A forrásteremtést és a rendszerátalakítást egyszerre kell elvégezni.
Úgy látja: az elmúlt 30 évben soha nem volt politikai bátorság és erő a valódi reformokhoz, ám most a rendszer fenyegető összeomlása kikényszerítheti változtatást. Szerinte az első a politikai reform.
Az egészségügyet ki kell szabadítani a politika fogságából. Annak csapdájában ugyanis működő kórháznak hazudjuk az orvosok és ápolók hiányában »átmenetileg« bezárt osztályokkal haldokló, lepusztult épületeinket. Finanszírozásnak maszkírozzuk a hiánygazdálkodást, szolgáltatásnak a kiszolgáltatottságot. Pénzhiány és pazarlás, tekintélyelv és megaláztatás él ebben a torz rendszerben egy fedél alatt, a politika pedig úgy vigyáz ennek a korhadt rendszernek az érinthetetlenségére, mintha valamiféle kincs lenne.
A változáshoz konszenzus és az állami centralizáció újragondolása kell. Kóka János szerint Magyarországon egyik párt sem engedheti meg magának, hogy egy másik bármiben sikeres legyen,
még ha egy ország megy is rá erre a véget nem érő csatározásra,
de szakmai konszenzus lehetséges. Ő egy Nemzeti Egészségügyi Kerekasztalt hozna létre az MTA, MKIK, MOK, MESZK, VOSZ, az OKFŐ, a Kórházszövetség, az OMSZ, az orvosegyetemek, az intézményfenntartó egyházak és a magánszolgáltatókat tömörítő PRIMUS Egyesület képviselőivel. A cél egy olyan új egészségügyi törvény és intézményrendszer kidolgozása lenne, amely egy új társadalmi szerződést alapoz meg az állam, a családok, a munkaadók és a magánszereplők között. Az egészségügyi rendszer csak az állam, a háztartások és a vállalkozások három pillérén nyugvó finanszírozási modell esetén lehet működőképes. Ezen kívül még kilenc reformot tartana fontosnak. Ezek az alábbiak:
finanszírozási,
szerkezeti és szervezési,
információs, kommunikációs és digitális,
szolgáltatási és betegjogi,
kórházreform,
felügyeleti és irányítási,
szemléleti és ártalomcsökkentési,
képzési és HR,
költségvetési
reform. Ezeket az üzletember részletesen taglalja, majd vitaindítója végén azt írja: a magyar egészségügy helyzete már nem fenntartható, a döntések nem halaszthatók, az idősödő társadalom ellátási igénye drámaian nő, érdemi reformok nélkül a rendszer összeomlik, ami az egész nemzet jövőjét veszélyezteti.
Kóka János legutóbb azzal került be a hírekbe, hogy ő is tagja volt a delegációnak, amelyik elkísérte Orbán Viktor miniszterelnököt az Egyesült Arab Emírségekbe. Az SZDSZ volt elnöke a Klubrádióban erről azt mondta: az üzlet más, mint a politika, sokkal inkább együttműködő. Egy politikus mindig azt keresi, hogyan lehet legyőzni a másikat, egy vállalkozó azt, miként tud versenyképesebb lenni. Már akkor jelezte: minden szalonképes párttal szívesen együttműködne, hogy elmondja, hogyan kellene átalakítani az egészségügyet.
The post Kóka János: Az egészségügyet ki kell szabadítani a politika fogságából first appeared on 24.hu.