Donald Trump amerikai elnök csütörtökön aláírta azt a rendeletet, amely értelmében Washington szankciókkal sújtja a Nemzetközi Büntetőbíróságot (ICC). Az amerikai elnök szerint „törvénytelen és alaptalan lépéseket” tesz az Egyesült Államok és Izrael ellen a ICC – amelynek egyébként a két ország egyike sem tagja.
A rendelet széles körű jogköröket biztosít az amerikai elnöknek, hogy vagyonbefagyasztást és utazási tilalmat rendeljen el az ICC munkatársai és családtagjaik ellen, ha az Egyesült Államok úgy ítéli meg, hogy azok részt vesznek az Egyesült Államok és egyes szövetségesek állampolgárai elleni nyomozásra vagy büntetőeljárásra irányuló erőfeszítésekben.
Az ICC elleni ellenséges fellépés válaszul jött a bíróság novemberi döntésére, amely szerint elfogatóparancsot adtak ki Benjamin Netanjahu miniszterelnök és volt védelmi minisztere, Yoav Gallant ellen a Gázai övezetben elkövetett állítólagos háborús és emberiesség elleni bűncselekmények miatt. Trump, aki kedden fogadta a Fehér Házban Netanjahut, még az izraeli kormányfő amerikai látogatásának idejére időzítette a rendelet aláírását és bejelentését.
A Guardian szerint Trump azt mondta, hogy az ICC „visszaélt hatalmával” az elfogatóparancsok kiadásával, amely szerinte „veszélyes precedenst teremtett”, és veszélyezteti az Egyesült Államok állampolgárait és katonai személyzetét. „Ez a rosszindulatú magatartás azzal fenyeget, hogy sérülhet az Egyesült Államok szuverenitása”, továbbá szerinte a Nemzetközi Büntetőbíróság „aláássa az Egyesült Államok kormányának és szövetségeseinknek, köztük Izraelnek a kritikus nemzetbiztonsági és külpolitikai munkáját”.
A rendeletet Netanjahu üdvözölte, az ICC tisztviselői pedig a brit lap szerint „késő éjszakába nyúlóan dolgoztak, várva a Washingtonból érkező híreket a szankciók mértékéről és arról, hogy mely tisztségviselők lesznek egyenként a célpontok”.
Az Amnesty International főtitkára, Agnès Callamard pedig azt mondta: a rendelet „azt az üzenetet küldi, hogy Izrael a törvény és a nemzetközi igazságszolgáltatás egyetemes elvei felett áll”. Emellett „bosszúállónak és agresszívnek” nevezte a rendeletet, amely szerint „brutális lépés, és aláássa, lerombolja azt, amit a nemzetközi közösség évtizedek, ha nem évszázadok alatt fáradságos munkával felépített: a mindenkire vonatkozó globális szabályokat, amelyek célja, hogy mindenki számára igazságot szolgáltassanak”.