Néhány nappal Donald Trump beiktatása után rendhagyó levelet kaptak az amerikai közhivatalokban dolgozók. Az emailt a Gazdálkodási és Költségvetési Hivatal (OPM) küldte, és arra szólította fel a közalkalmazottakat, hogy jelentsék fel a saját kollégáikat. Az OPM szerint az előző kormányzat az elnökválasztást követően megpróbálta elrejteni, hogy kiket vettek fel az esélyegyenlőséget és sokszínűséget támogató – például nőknek, veteránoknak vagy fogyatékossággal élőknek szóló – programok (DEIA) keretében, és most ezt próbálják felderíteni.
A dolgozóknak kiküldött levél egyértelműen fenyegető hangvételű volt:
Ha tudomása van arról, hogy 2024. november 5. óta bármilyen szerződés vagy munkakör megváltozott azért, hogy elfedje a DEIA vagy hasonló ideológiákhoz fűződő kapcsolatot, kérjük, 10 napon belül jelentsen minden tényt és körülményt a megadott kormányzati e-mail címre. Az információk időben történő bejelentése nem jár semmilyen hátránnyal, azonban a 10 napon belüli bejelentés elmulasztásának negatív következményei lehetnek.
Ez a levél csak az első példája volt annak, hogy mi várhat az amerikai szövetségi alkalmazottakra azt követően, hogy Donald Trump a világ leggazdagabb emberét, a semmilyen kormányzati vagy köztisztviselői tapasztalattal nem rendelkező Elon Muskot bízta meg azzal, hogy „áramvonalasítsa” a szövetségi közigazgatást. Ennek keretében Musk és az átalakítást felügyelő csapata – amelynek tagjai között van egy mindössze 19 éves egyetemista is – példátlan módon kapott hozzáférést még az amerikai társadalombiztosítási rendszerhez is.
Azonnal mégy, vagy maradsz, és csak később rúgunk ki
Trump láthatóan meghálálta Elon Musknak azt, hogy több mint 290 millió dollárt, azaz mintegy 114 milliárd forintot költött az elnöki kampányára 2024-ben. Bár hivatalosan csak a tavaly júliusi, Trump elleni merényletkísérletet követően állt be Musk a politikus mögé, a háttérben már évek óta az ő szekerét tolta. Már a Twitter 2022-es felvásárlása is, amelynek következtében a platformon elszaporodtak az összeesküvés-elméletek, az álhírek és a szélsőjobboldali ideológiát támogató bejegyzések, Trump leendő elnöki kampányának előkészítését és támogatását szolgálta.
A választási győzelem után Musk ugyan nem lett hivatalosan miniszter, megúszva ezzel a miniszteri kinevezéshez szükséges átvilágítást és kongresszusi meghallgatásokat, de azzal, hogy Trump felkérte a frissen létrehozott Kormányzati Hatékonyság Minisztériuma (Department of Government Efficiency, DOGE) vezetésére, gyakorlatilag kormánytag lett, vagyis mostantól a saját elképzelései szerint alakíthatja át a közigazgatást.
SAUL LOEB / POOL / AFP Elon Musk Donald Trump eskütételén 2025. január 20-án.
Már a fentebb említett levél is meglehetősen ijesztően hatott az érintettekre – többek között az adóhivatalnál, a társadalombiztosításnál, az igazságügyben, a NASA-nál, az FBI-nál vagy a CIA-nál dolgozó személyekre –, félelmüket pedig az ezt követő lépések csak növelték. Január végén kaptak ugyanis egy újabb levelet, ezúttal a szövetségi alkalmazottak felvételét intéző hivataltól (OMB), amelyben négy pontban sorolták fel, hogy mi várható a jövőben:
The post Elon Musk átvette a hatalmat az amerikai közigazgatás felett – és csak az számít, kit tart jó fejnek first appeared on 24.hu.