A kormány tudomásul veszi a főváros elővásárlási jogát Rákosrendezőre – jelentette be Gulyás Gergely miniszter a Kormányinfón. Erről megjelenik egy kormányhatározat is.
Egyben közölte, hogy Budapest köteles kifizetni a vételárat, illetve megtisztítani a területet.
„Mostantól ezek a kötelezettségek a fővárost terhelik.”
A bejelentés:
Gulyás Gergely most sok sikert kívánt Budapestnek.
Ez ahhoz képest óriási változás, hogy Nagy Márton miniszter január végén arról posztolt, a főváros nem élhet az elővásárlási jogával, a legutóbbi kormányinfón Gulyás még arról beszélt, az elővásárlási jogról majd a bíróság dönt, mert az arabokkal kötött nemzetközi szerződés felülírja a hazai jogot. Ez az érvelés nem állt meg már akkor sem.
Gulyás Gergely a mostani kormányinfón átsiklott afölött, hogy korábban egészen másról beszéltek, annyit mondott, hogy áttekintették a jogi helyzetet, a főváros cége pedig nyilatkozott arról, hogy él az elővásárlás lehetőségével.
A 444 rákérdezett ezekre az ellentmondásokra, mire Gulyás azt magyarázta, nem volt egyértelmű az ügy, és most egy speciális helyzetről van szó. A nemzetközi szerződés értelmében a vevőkijelölés joga az (arab) államot illette meg. „Ilyen még nem volt a magyar joggyakorlatban. A kormánynak is át kellett tekinteni a helyzetet.” Gulyás szerint ha bíróság elé kerül az ügy, az megítélte volna a főváros elővásárlási jogát.
Kérdéseink:
Később Gulyás arról beszélt, feltételezés, hogy ne látták volna előre a főváros elővásárlási jogát, hiszen az MNV értesítette is Budapestet, de a szerződéssel nem ő foglalkozott.
Elárulta azt is, Karácsonyéknak szerda este megüzenték, hogy ne lepődjenek meg, ha látják majd a kormányhatározatot.
Habonyéknak nincs ennyi pénzük?
A főváros a Budapesti Közműveken keresztül rendelkezik elővásárlási joggal Rákosrendezőre, ezt az igényt a Fővárosi Közgyűlés döntése után jelezték is a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőnek.
A Garancsi István – Habony Áprád köreihez került Stockton Zrt.-nek is elővásárlási joga van Rákosrendezőre. Gulyás szerint ők is átvették a felhívást, de még nem nyilatkoztak erről. Ha megteszik, abból jogvita lesz, de Gulyás szerint ez csak egy elvi lehetőség. A miniszter szerint „egy kis cég nem tud letenni 50, de 30 milliárdot sem.”
Abba most nem ment bele, hogy az esetleges bírósági döntést megelőlegezze. A főváros szerint ha a Stockton is élne az elővásárlási jogával, fele-fele arányban lennének tulajdonosok Rákosrendezőn. Egy ilyen esetet nem szabályoz a szerződés.
Karácsony szerint győztek, Vitézy csapdát sejt
Karácsony Gergely főpolgármester a bejelentést úgy kommentálta, hogy „a kormány végre meghátrált, amit már évekkel ezelőtt kellett volna, azt ma elismerték: mini-Dubaj helyett győzött Budapest érdeke.”
Karácsony közölte, Budapest mindent vállal, amit az arab milliárdos vállalt az adásvételi szerződésben, úgy, hogy közben gyarapítják Budapest vagyonát, növelik a város bevételeit, és az épül Rákosrendezőn, ami a város jövőjét szolgálja, mindez nyílt, átlátható módon, a budapestiek bevonásával. A részleteket pénteken ismerteti, Vitézy Dávid társaságában.
Egy névtelenséget kérő ügyvéd a héten a 444-nek arról beszélt, meglepően simának tűnik az út Budapest előtt, és maga sem akarja elhinni, de számára már akkor úgy tűnt, a főváros viheti Rákosrendezőt. Azt mondta,
„ha lenne kormányzati akarat arra, hogy a főváros ne éljen ezzel, a veszélyhelyzeti kormányrendeletekkel meg tudnák oldani. Ennél bonyolultabb dolgokat is tudnak rendezni két nap alatt.”
De nem tették meg. Bonyolult is lett volna azután, hogy a főváros bejelentette igényét a területre.
Vitézy Dávid csapdát sejt a háttérben.
Gulyást a Kormányinfón meg is kérdezték arról, hol a csapda, hogyhogy ilyen könnyen lemondtak a területről. „Nincs csapda” – állította a miniszter, aki vitatta, hogy lazán vagy könnyedén mondtak volna le a beruházásról. Egy újabb kérdésre – ami a jogi trükközés lehetőségét vetette fel, – megismételte, „nem estünk csapdába és nem állítottunk csapdát.”
Egy másik kérdésre válaszolva arról beszélt, bizonytalan abban, hogy ami most történik, az jó a budapestieknek. „Nem zárunk el senki attól, hogy jobb tervei legyenek a kormányénál. Ha Budapest jobban tudja hasznosítani a területet, akkor sok sikert kívánunk” – mondta ismét a miniszter. „Nem elengedtük a beruházást, hanem így működik egy jogállam.”
Részletekben kell fizetni, felhőkarcoló nem lesz
Rákosrendezőt az állam 50,9 milliárdért adta el az arab befektetőnek, ugyanennyit kell fizetnie érte a fővárosnak is, három részletben. Az első összeg 12 milliárd forint, ennyi pénze kapásból van a fővárosnak – mondta korábban Karácsony Gergely. A következő tételt, további 18 milliárdot is viszonylag gyorsan ki kell fizetni (bár ezt az arabokkal létrejött szerződés különböző jogszabálymódosításokhoz kötötte), az utolsó részletet 2039-ig kell törleszteni.
Korábban felmerült olyan jogi érvelés, hogy ha a főváros él
az elővásárlási jogával, az állam majd visszavásárolja a területet, de több ügyvédi is azt mondta, az állam csak azt területet veheti vissza, ahol fejleszteni fog, vagy akkor lépheti ezt meg, ha a vevő nem fizet időben. Az egyik ügyvéd arról beszélt, a szerződés alapján nem tudni, hogy mire is vonatkozik pontosan ez a jog.
Jogászok korábban arról beszéltek, az arab befektető által elképzelt 200-500 méteres felhőkarcolókat nem kell megépítenie a fővárosnak, és ezt nem is akarja megtenni. Karácsony parkvárost képzel el a területen. 500 méteres felhőkarcolókat több miniszter sem szeretett volna Budapesten, köztük Gulyás Gergely és Lázár János.
Gulyás meg is erősítette a kormányinfón, hogy a főváros nem az 5 ezer milliárd forintos fejlesztést vállalta át, ami az Egyesült Arab Emírséggel kötött nemzetközi szerződésben szerepel, és nem is kell pontosan azt megépítenie, amit az Eagle Hills szeretett volna.
Annak a részletei nem ismertek, hogy a kármentesítésre milyen szerződést kötött az MNV és az arab befektető. A dokumentumban csak egy utalás van arra, hogy ezt külön megállapodásban rendezték. Ezt eredetileg a MÁV végezte volna el, de év elején közölték, Lázár János fejlesztési elképzelései miatt nincs rá pénz.
Az arab céggel kötött szerződésből annyi kiderült, hogy ha a kármentesítés költsége meghaladja a nettó vételár felét, el lehet állni a szerződéstől. Gulyás Gergely a Kormányinfón azt mondta, szakértői számítások szerint ez nagjyából 25 milliárd forint lesz.
Gulyás arról is beszélt, a fővárossal nem kell új szerződést kötni, az elővásárlás miatt az arabok helyébe lép.
A kormánynak is van egy nagyon komoly vállalása, méghozzá egy 330 milliárdos infrastruktúrafejlesztés. Gulyásnál többször rákérdeztek arra, ezt tartják-e, mire azt mondta, mindkét felet terhel minden, ha indokolt és szükséges. Ez azon is múlik, mit tervez ott a főváros.
Ez egy kényes kérdés: a szerződésben ugyanis az szerepel, hogy ha a szerződés aláírásától számított fél éven belül nem kötik meg az Infrastuktúra Megállapodást, akkor bármelyik fél elállhat a szerződéstől.
Egy névtelenséget kérő ügyvéd erre azt mondta, ez a pont egyértelműen elállási jogot biztosít, de önmagában ez nem ilyen egyszerű. Ha fél éven belül nincs megállapodás, akkor lehet kérni a bíróságtól, hogy a felek között hozzon létre szerződést, ha pedig a magyar állam valamilyen önkényes okból nem köti meg a megállapodást, kártérítésért is lehet perelni.
Egyik sem egyszerű út, de látszik, hogy maga az elállás sem.
A propaganda Bajnaira terelte a fókusz
Miután kiderült, hogy a Bajnaihoz köthető Wallis Csoport ingatlanfejlesztő cége, a Wing is tett le javaslatot Rákosrendező fejlesztésére, a Fidesz és a kormányoldali sajtó már a január végi közgyűlésen is azt sulykolta, hogy hogy Karácsony nekik akarja majd átjátszani a területet, és ez a valódi ingatlanmutyi.
Szentkirályi Alexandra még sajtótájékoztatót is tartott erről, ahol arról beszélt, Bajnaiék behozásával a kampányukhoz akarnak majd támogatást szerezni így, hogy az „amerikai guruló dollároknak” vége.
Karácsony Gergely a Közgyűlés szünetében arról beszélt, teljesen abszurd, hogy a Wingnek akarná adni a területet. Karácsony többször is elmondta, a Wing a magyar állam által kiírt ingatlanhasznosítási pályázatra jelentkezett pár éve, ezt a tervet lebegtetik most a kormánymédiában, de az MNV számtalan ingatlanfejlesztőt megkeresett akkor.
Akkor azt mondta, ha a főváros megszerzi Rákosrendezőt, annak a tulajdonjogát ő megtartaná, és kizárólag nyílt, minden versenykorlátozás nélküli pályázatot fog kiírni rá. Szerinte óriási lesz az érdeklődés, és olyan beruházást valósítanak majd meg, ami a város érdekét szolgálja.
Szentkirályi Alexandra, a fővárosi Fidesz frakcióvezetője is reagált, szerinte „Rákosrendező sorsa megpecsételődött. Ha 50 milliárdot ki lehet fizetni egy szeméttelepért, akkor másra is van pénz”, például útfelújításra, kötöttpályás fejlesztésre.
Szentkirályi szerint a város vezetői kárt okoztak, nemet mondtak egy 5 ezer milliárdos beruházásra, így viszont szerinte semmi sem lesz majd a területen.