Amerikai szövetségeseinek várakozásai szerint Donald Trumpék a jövő heti, február 14-16 közötti müncheni biztonsági konferencián bemutatják a régóta várt tervet Oroszország Ukrajna elleni háborújának befejezésére. Mindez néhány nappal azelőtt történik, hogy harmadik évébe lépne az ukrán állam elleni orosz agresszió.
A tervezetet Trump ukrajnai és oroszországi különleges képviselője, Keith Kellogg fogja bemutatni a szövetségeseknek – közölték a Bloomberg névtelenséget kérő forrásai. Azt egyelőre nem tudni, hogy milyen részletességűek lehetnek a tervek, és technikailag hogyan fognak tárgyalni róluk. Kellogg és mások az elmúlt hetekben egy olyan megoldásra utaltak, amit Trumpék „béke az erőn keresztül” néven emlegettek.
A lap információi szerint a terv része a konfliktus befagyasztása és az, hogy Ukrajnának biztonsági garanciákat nyújtsanak egy esetleges újbóli orosz támadás ellen. Az amerikai javaslat ugyanakkor egyelőre nem kínál megoldást az orosz erők által megszállt területek bizonytalan státuszára.
A Bloomberg szerint Kellogg várhatóan még ebben a hónapban megteszi első útját Kijevben és az Európai Unió más részein az ügyben jártas emberek elmondása alapján. Ukrajnában várhatóan találkozik Zelenszkij elnökkel is. Eközben az ukrán vezető azt tervezi, hogy a müncheni konferencia után az Öböl-térség több országába utazik.
Az ukrán elnök hivatalának szóvivői nem kívánták kommentálni a lap értesüléseit. Brian Hughes, az amerikai Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője közölte: „Kellogg tábornok továbbra is együttműködik szövetségeseivel, hogy segítsen teljesíteni Trump elnök ígéretét a háború befejezésére”.
Az ukrán kötvények, amelyek már az elmúlt három hónap nagy részében erősödtek a béke felé való esetleges elmozdulás feltételezései miatt, szerdán tovább javultak, a 2035-ös és 36-os lejáratú papírok például a tavalyi kibocsátásuk óta sosem voltak olyan jó árfolyamon, mint most.
Kellogg jelezte, hogy az Egyesült Államok szeretné, ha a tűzszünet után választásokat tartanának Ukrajnában, míg Trump azt, hogy az amerikai támogatásért cserébe a kritikus ásványokhoz való hozzáférés a rendezés része lehet. Az amerikai elnök komoly szankciókkal is megfenyegette Moszkvát, ha nem kezd tárgyalásokat.
Ukrajna legfőbb biztonsági garanciája a NATO-tagság, amely Kijev által elismert lehetőség rövid távon nem valószínű. Volodimir Zelenszkij elnök a héten kijelentette, hogy nyitott a választásokra a háború vége után – és a hadiállapot feloldása után.
Az ukrán elnök legfőbb tanácsadója, Andrij Yermak a héten Michael Waltz amerikai nemzetbiztonsági tanácsadóval beszélt, Vlagyimir Putyin orosz elnök szóvivője pedig azt mondta, hogy az amerikai és az orosz ügynökségek közötti kapcsolatok erősödnek.
Putyin és Zelenszkij is jelezte, hogy enyhült a korábbi ellenállásuk a másikkal való tárgyalásra. Zelenszkij Piers Morgan televíziós műsorvezetővel kedden adott interjújában megismételte, hogy kész beszélni Putyinnal a háború befejezéséről, feltéve, hogy azon a tárgyaláson Ukrajna partnerei, így az Egyesült Államok és az EU is jelen lesznek.