Egy friss tanulmányban különös, evolúciós múltunkról árulkodó testi mechanizmust mutatnak be – írja a ScienceAlert. Több tízmillió évvel ezelőtt elődeink sok más emlőshöz hasonlóan fülük hegyezésével, a hangforrás felé fordításával reagáltak a zajokra, és úgy tűnik, ezen jelenség nyomai még ma is észlelhetők az embereknél.
Andreas Schröer, a Saar-vidéki Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint a fülkagylót három izom köti össze a koponyával és a fejbőrrel. „Ezek az izmok, különösen a felső fülkagylóizom fokozott aktivitást mutatnak megerőltető hallgatási feladatok során” – mondta a szakértő. Ez arra utal, hogy az érintett szövetek nem pusztán reflexként, hanem potenciálisan a figyelem mechanizmusának részeként működnek.
A csapat azt követően kezdte el vizsgálni, hogy mennyire csökevényesek az érintett izmok, hogy egy korábbi elemzés feltárta: elektromiográfiás (EMG) jeleik előre megjósolják, hogy az adott egyén milyen hangforrásokra koncentrál. A kutatásba 20 német anyanyelvű, normális hallású alanyt vontak be, EMG-jeleiket egy a fejük oldalára helyezett műszerrel mérték.
A kísérlet során egy hangoskönyv részleteit kellett hallgatniuk, miközben egy párhuzamosan játszott podcast vonta el figyelmüket. A szakértők különböző komplexitású forgatókönyveket dolgoztak ki. A résztvevőket arra kérték, hogy értékeljék, mennyire tudtak koncentrálni a különböző körülmények között, figyelmüket pedig a hangoskönyv témáira vonatkozó kérdésekkel ellenőrizték. Eközben a fülkagylóik, valamint az állkapcsuk egyes izmainak jeleit rögzítették.
Az eredmények alapján a kutyák fülhegyezéséhez hasonlóan az ember hátsó fülkagylóizmai is megfeszülnek, ha érdekes jelt hallunk. Az összehúzódás egyénfüggő.
Korábbi vizsgálatok azt mutatták, hogy csupán az emberek 10–20 százaléka képes célzottan mozgatni a fülkagylóinak izmait. A zajok irányába forgatható fül nagyjából 25 millió évvel ezelőtt veszhetett el evolúciós águnkon.
Az eredmények azt sugallják, hogy bár a fülünk rángatásáért felelős izmok meggyengülhettek, a neurológiai „huzalozás” még mindig létezik. Schröer ugyanakkor hozzátette: a minimális, még létező fülmozgásoknak valószínűleg nincs érzékelhető hasznuk.
The post Elveszettnek hitt mechanizmust találtak az emberi szervezetben first appeared on 24.hu.