Egy, a skót kormány számára készült jelentés azt javasolta, hogy bizonyos területeken tiltsák meg a macskatartást a helyi, vadon élő állatok védelme érdekében – írja a Daily Mail. A Skót Állatjóléti Bizottság szerint a házimacskák jelentős károkat okoznak az őshonos emlős-, és madárpopulációkban: évente több tízmillió vadon élő állatot – madarakat, emlősöket, hüllőket és kétéltűeket – ölnek meg az Egyesült Királyságban.
A bizottság “macskakorlátozási területek” létrehozását javasolja (azaz előírnák, hogy természetvédelmi szempontból érzékeny területeken ne lehessen cicát tartani), ahol a macskákat megakadályoznák a kóborlásban és vadászatban. Hasonlóan az ausztráliai szabályozásokhoz, ahol a házi kedvenceket állandóan bent kell tartani, kivéve, ha pórázon, vagy ha zárt kifutóban vannak. A bizottság megoldásai között szerepel még a házimacskák kötelező mikrochipezése és nyilvántartásba vétele.
A javaslatok vegyes reakciókat váltottak ki: egyesek támogatják a vadon élő állatok védelmét, míg mások aggódnak a macskák jólétére gyakorolt hatások miatt.
A skót kormány kijelentette, hogy alaposan megfontolja a jelentés ajánlásait, de jelenleg nincs tervben a macskatartás betiltása vagy korlátozása. A javaslatok ellenére John Swinney skót miniszterelnök azt közölte, hogy a kormánynak nincs szándékában ilyen tilalmakat vagy korlátozásokat bevezetni.
Macskafotók a múltból:
A kóbor állatok megmentésével és elhelyezésével foglalkozó Cats Protection nevű szervezet is ellenzi az említett korlátozásokat, hangsúlyozva, hogy a szabadban való tartózkodás elengedhetetlen a macskák jólétéhez és természetes viselkedéséhez.
Mint ismert, Ausztráliában 8,1 millió macska él, és szinte nincs olyan része az országnak, ahol ne lennének kóborló macskák. Ilyen hatalmas számban az ausztrál macskák – házi és vadon élő macskák egyaránt – valódi veszélyt jelentenek a kontinens biológiai sokféleségére. A szakértők becslése szerint a macskák Ausztráliában évente mintegy 2 milliárd állatot ölnek meg. Az ausztrál Éghajlatváltozási, Energiaügyi, Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium jelentése szerint Ausztráliában 57 olyan faj van, amelyet a macskák ragadozására “fokozottan érzékenynek” minősítettek, köztük 47 emlősfaj. Az ország biológiai sokféleségének védelme érdekében a kormány ott is megoldást keresett a macskaproblémára. Míg az elvadult macskapopulációk visszaszorítására számos intézkedés létezik – köztük az eutanázia -, egy 2023-as kormányzati javaslat a házimacskákat is célba vette. A tisztviselők mérlegelték a macskák tartására vonatkozó kijárási tilalom, a benti tartásra vonatkozó előírások és a háztartásokban tartható macskák számának korlátozása lehetőségét.
Kiemelt fotó: illusztráció, iStock
The post Betilthatják a macskatartást Skóciában first appeared on nlc.