Donald Trump az Ukrajna ritkaföldfém-készleteihez való hozzáféréshez kötné az orosz invázió elleni védekezés folytatásához szükséges amerikai támogatások folytatását, jelezte hétfőn az amerikai elnök. Trump az Ovális Irodában panaszkodott újságíróknak arra, hogy az Egyesült Államok több katonai és gazdasági segítséget nyújtott Ukrajnának, mint európai partnerei. „Egy olyan megállapodásra törekszünk Ukrajnával, amiben ritkaföldfémekkel és más dolgokkal biztosítják számunkra azt, amit adunk nekik.”
Trump szerint az ukrán vezetés hajlandó lenne megállapodni arról, hogy az Egyesült Államok hozzáférést kapjon ezekhez a kritikus elemekhez. „Biztosítani akarom a ritkaföldfémek elérhetőségét. Több száz milliárd dollárt fektetünk be. Nekik nagyszerű ritkaföldfém-készleteik vannak. És biztosítani akarom ezeknek az elérhetőségét, és ők hajlandóak erre” – mondta Trump.
A béketárgyalásokról azt mondta: „Sokat haladtunk előre Oroszország és Ukrajna ügyében. Majd meglátjuk, mi történik. Véget vetünk ennek a nevetséges háborúnak.”
Ukrajna a ritkaföldfémek egyik kulcsfontosságú potenciális beszállítója, ideértve a titánt, lítiumot, berilliumot, mangánt, galliumot, uránt, cirkóniumot, grafitot, apatitot, fluoritot és nikkelt. A Világgazdasági Fórum összeállítása szerint Ukrajna a világ 10 legnagyobb ásványi nyersanyag-beszállítója közé tartozik, és a globális készletek körülbelül 5 százalékát birtokolja. Az ország mintegy 20 ezer ásványi lelőhellyel rendelkezik, amik 116 különböző típusú ásványt tartalmaznak. Oroszország invázió előtt ezek közül 3055 volt aktív, köztük 147 fémes és 4 676 nem fémes ásványi lelőhely volt.
A háború ellenére Ukrajna rendelkezik Európa legnagyobb titánkészleteivel (a világkészletek 7 százaléka). A titánérc elengedhetetlen az űrkutatás, az orvostudomány, az autóipar és a hajógyártás számára. 2022 februárja, azaz az orosz támadás előtt Ukrajna kulcsszerepet játszott a katonai szektor titánellátásában. Az ország Európa egyik legnagyobb, megerősített lítiumkészletével is rendelkezik (becsült mennyiség: 500 ezer tonna), ami nélkülözhetetlen az akkumulátorgyártás, a kerámia- és üvegipar számára. Ukrajna a világ 5. legnagyobb galliumtermelője, amely kulcsfontosságú az félvezetők és LED-ek gyártásában. Emellett az ország kiemelkedő neontermelő volt, a rendkívül tiszta, félvezetőipari minőségű neon 90 százalékát biztosítva az amerikai chipgyártás számára.
Ukrajna megerősített berilliumlelőhelyekkel rendelkezik, ami létfontosságú az atomenergia, az űrkutatás, a katonai ipar, az akusztikai és az elektronikai szektor számára. Az ország uránkészletei szintén kulcsfontosságúak az atomenergia- és a hadiipar számára. A cirkónium és az apatit fontos szerepet játszik a nukleáris és az orvosi termelésben. Emellett Ukrajna jelentős és kiváló minőségű vasérc- és mangánkészletekkel is rendelkezi, amik kulcsfontosságúak a zöld acélgyártásban. 2021-ben Ukrajna biztosította az EU acéllemez-importjának 43 százalékát.
A kirovohradi és dnyipropetrovszki területeken található nikkel (215 ezer tonna) és kobalt (8,8 ezer tonna) lelőhelyek szintén jelentősek. Ukrajna grafitkészletei a világ tartalékainak 20 százalékát teszik ki. Az ország a világ 10 legnagyobb beszállítója közé tartozik számos egyéb ásványi anyag esetében is, például bróm, magnézium, mangán, tőzeg, nyersvas és kaolin terén.
Az Európai Unió az orosz invázió előtt, 2021 nyarán kötött stratégiai megállapodást Ukrajnával a kritikus nyersanyagokkal kapcsolatban. 2022 előtt Ukrajna jelentős beszállítója volt Európának acéllemezekből, titánból, lítiumból, galliumból, vasércből és mangánból. Az orosz invázió azonban megszakította ezeket az ellátási útvonalakat, ami drágább és lassabb vasúti alternatívák bevezetését tette szükségessé. (APNews)