„Ha az embernek van egy olyan életfunkciója, ami a napjának egyharmadát kitölti, akkor sejthető, hogy annak fontos szerepe van az életében és sok mindennel összefügg. Az alvás során történik meg a test regenerálódása, hatással van az immun- és az idegrendszer működésére, befolyásolja a gondolkodást, a stressztűrő képességet és az anyagcsere működését is” – nyilatkozta korábban az alvás fontosságáról Dr. Purebl György pszichiáter, a Magatartástudományi Intézet igazgatója.
Az alváshiány komolyan kihat a test működésére. Összegyűjtöttük, milyen betegségeket kockáztatsz, ha nem teszel az álmatlanság ellen!
Legyengülhet az immunrendszer
Ha azt veszed észre magadon, hogy egyszerűen nem tudsz meggyógyulni vagy egyik betegségből esel a másikba, akkor az alvási szokásaidon is érdemes elgondolkoznod. Ha nem alszol eleget, azaz legalább napi 8 órát, akkor az immunrendszered nem tudja hatékonyan ellátni a feladatát: legyengül, és emellett csökken a gyulladásellenes anyagok termelődése a szervezetedben, így a vírusos, bakteriális fertőzések is könnyebben rád találnak.
Állandósuló fejfájás
A fejfájás és az alváshiány közötti kapcsolat még nem tisztázott, de ez nem jelenti azt, hogy figyelmen kívül hagyhatjuk ezt a lehetséges összefüggést. „A fejfájás az alváshiány következtében fellépő tünet, de még gyakoribb az arra hajlamos személyeknél” – mondja a Harvard Egyetem orvosi karának egyik professzora.
Nagyobb az elhízás kockázata
Rengeteg tanulmány alátámasztotta, hogy a kialvatlanság és az elhízás között erős az összefüggés. A túl sok étel és a túl kevés sport mellett a kevés alvás a harmadik komoly rizikófaktor, amely súlynövekedéshez vezethet.
Vérnyomásproblémák
A kialvatlanságot ellensúlyozandó, nagyobb erőfeszítésre van szüksége a szervezetnek ahhoz, hogy tovább működjön, ez pedig megemeli a vérnyomást. Ha a probléma súlyosbodik, szívbetegség és szívinfarktus is kialakulhat.
Állandó hangulatváltozások
Fáradtan könnyebben keveredhetsz vitákba. Aki kialvatlan, az nem lát tisztán. Pánikba esik, ha nehézséggel találkozik, és képtelen tiszta fejjel elemezni a helyzetet. Gyakoribb veszekedés, kiabálás, sértődés jellemzi a kialvatlan embereket.
Növeli a depresszió kialakulásának az esélyét
A depressziós emberek többsége alvászavarokkal küzd: vagy sokat alszik, vagy nagyon keveset. Fáradtan általában sötétebben látja az ember a világot, kilátástalanabbnak a saját helyzetét, és ha ez hosszú távon így marad, az elindíthat a depresszió felé vezető úton.
Cukorbetegséggel is összefügghet az alváshiány
Minden kialvatlan éjszaka gyengíti az immunrendszert, így hosszú távon növeli a krónikus betegségek kialakulásának esélyét. Az alváshiány ráadásul arra sarkallja a szervezetet, hogy még több inzulint bocsásson ki evés után és növelje a zsírraktárakat.
Szárazabbá váló bőr
Ha az emberi test nem jut elég alváshoz, több kortizolt, vagyis stresszhormont termel. A kortizol nagy mennyiségben képes lebontani a bőr feszességéhez szükséges kollagént, így a bőr megereszkedett, puffadt lehet.
Csontritkulás
Állatkísérletek során bizonyították, hogy a krónikus alváshiánytól szenvedő patkányok csontsűrűsége igen erősen lecsökkent. Ez nagy valószínűséggel az emberekre is igaz: ha keveset alszunk, jobban veszélyeztet minket a csontritkulás.
The post Betegségeket okozhat a kezeletlen alvászavar first appeared on nlc.