Egy gyerek egész életére kihat, milyen viszonyt ápol szüleivel. Meghatározza érzelmi és mentális egészségét, erősen rányomja bélyegét felnőttkori személyiségére is. A toxikus anyai viselkedés sajnos gyakoribb, mint gondolnánk, jelei pedig változatosak, szerteágazók. Az áldozatok pedig sokszor még felnőttkorukban is aktívan tapasztalják a káros impulzusokat. Ha az alábbi jeleket érzékelted gyerekkorodban vagy akár még most is, felnőttként, akkor fontos felismerned a problémát és lépéseket tenned, esetleg szakértői segítséget kérned saját mentális egészséged védelme érdekében.
A toxikus anyák 6 leggyakoribb jele:
1. Állandóan kritizáló és hibáztató anyai viselkedés
A toxikus anyák gyakran nem tudnak, vagy nem akarnak elismerni semmit érdemként, amit gyermekük tett. A gyerek pedig ettől szomorú, folyamatosan úgy érzi, hogy nem elég jó. Úgy érzi, ő semmit sem csinál jól. Ha például egy kislány ötöst kap az iskolában, de dicséret helyett rendszeresen azt hallja, “miért nem tudtál kitűnőt elérni?”, akkor nem csoda, hogy bizonytalanná, kishitűvé válik. Hasonlóan élheti meg egy már felnőtté vált gyerek, ha édesanyja folyamatosan kritizálja és megkérdőjelezi eredményeit vagy éppen döntéseit.
2. Bűntudatkeltő és manipuláló anyai viselkedés
A toxikus anyák mesterei annak, hogy érzelmileg zsarolják gyermekeiket, így érve el saját céljaikat. Ez a cél pedig gyakran nem más, mint kiszolgáltatott pozícióban tartani gyereküket. „Mindent érted tettem, te pedig nem becsülsz meg”, “Feláldoztam miattad az ifjúságom és a karrierem” – hangzanak gyakran a leginkább tipikus mondatok. Egy kisgyerek számára az anya a mindenséget jelenti. Természetes azonban, hogy idővel megkezdődnek az önállósodás és leválás egyes szakaszai, beleértve már bölcsődei és óvodai szárnypróbálgatásait is. Ha a gyermek úgy érzi, nem hagyhatja el az anyját, mert tartozik neki, az hatalmas béklyó és óriási érzelmi teher. Ez a toxikus viselkedés kihat a gyermek társas kapcsolataira, később párkapcsolataira és függetlenségére.
3. Határokat átlépő és kontrolláló anyai viselkedés
A toxikus anyák nem tisztelik gyermekeik határait, újra meg újra beleavatkoznak életükbe. Egy kisgyerek számára ez általában abban nyilvánul meg, hogy nem dönthet saját kis, életkorának megfelelő dolgairól. Akár arról, hogy melyik gumicsizmát válassza reggel, akár pedig arról, hogy milyen különórára szeretne járni vagy melyik játékával volna kedve délután játszani. Ha egy anya megkérdőjelezhetetlenül irányítja gyereke életének szinte minden eseményét, a gyermek nem tanulja meg, hogyan hozhatna saját döntéseket. Ez súlyosan akadályozza önállóságának kialakulásában és magabiztosságában, sőt felelősségvállalási képességeinek alakulásában is. Az ilyen anyák gyakran még gyerekük felnőttkorában is úgy érzik, túlzottan aktív szerepet játszhatnak, életük minden részletébe beavatkozhatnak. Tipikus jele például, ha a párválasztás és párkapcsolat működése terén éreznek jogot a kéretlen befolyásolásra.
4. Érzelmileg elhanyagoló anyai viselkedés
A toxikus anya nem biztosítja gyermeke számára azt a szükséges érzelmi támogatást, amit egy gyerek igenis remélhet, sőt várhat. Ha egy kisgyerek sír, minden oka megvan még hangosabbá válni, amennyiben anyja figyelmen kívül hagyja őt. Amikor egy iskolás gyerek évnyitóra vagy farsangra készül, nem kérdés, hogy okkal remélheti anyja segítségét és jelenlétét. Felnőttként pedig érthető, ha azt várja a gyerek, hogy munkahelyi vagy párkapcsolati krízis esetén anyja jelentse számára a biztonságot és megnyugvást. Ha azonban az anya elutasítja a segítségnyújtást vagy egész egyszerűen távol marad, akkor cserbenhagyja azt, akinek a legnagyobb szüksége volna rá. Ezzel pedig nagy károkat okoz.
5. Gázlángozás: a valóságot kétségbe vonó anyai viselkedés
A toxikus anyák profin képesek kétségbe vonni gyermekeik érzéseit és valóságérzékelését. Képzeld magad elé a jelenetet, amint egy kislány megnyílik és szavakba önti érzéseit, megosztva anyjával, hogy számára fájdalmas a sorozatos kritika. És képzeld magad elé, amint az anya azt feleli erre: “ugyan, megint túlzásokba esel, ne képzelődj folyton”. Fájdalmas még gondolatban is, ugye? Ezt a helyzetet a kelleténél jóval többen élik át gyerekként, majd felnőtt-gyerek szerepben egyaránt. „Mindig túl érzékeny voltál, semmi nem úgy történt, ahogyan mondod” – hangzik a jelenet egyik sokak által jól ismert, szimbolikus mondata a toxikus anya szájából.
6. A szeretettel jutalmazó anyai viselkedés
A toxikus anyák gyakran úgy manipulálnak, hogy szeretettel jutalmazzák, vagy éppen annak megvonásával büntetik gyermekeiket. “Nem érdemled meg” – hangzik el számtalan család otthonában, amikor egy gyerek arra vágyik, hogy megnézhesse kedvenc meséjét. Jogos a büntetés? Talán igen, hiszen a következetes nevelés okozhat a gyerek számára kedvezőtlen helyzeteket. Az indoklás módja már annál jóval problémásabb. Hát még az a helyzet, ha kommunikáció nem egy jutalom megvonására irányul, hanem valamilyen alapvető szeretet-kommunikációra. Például egy ölelésre… A szeretet megvonása soha nem lehet büntetési tétel. Ha egy gyermek úgy érzi, anyja szeretetének elnyeréséhez teljesítenie kell az általa diktált elvárásokat, a pusztító a lelkére és jövőjére nézve is.
The post Toxikusok anyák: ez a 6 jel a legjellemzőbb rájuk, így ismerhetők fel first appeared on nlc.