Mussolini, Chavez és Pinochet mellé zárkózhat fel Trump azzal, hogy sutba dobja az alkotmányt, és kiépíti az egyeduralmat.
Még 2023 decemberében riogatott ezzel egy Trump-ellenes amerikai republikánus csoport egy Donald Diktátor című videóban, miután Trump dühében furcsát posztolt az alkotmányról, és egy interjúban azt mondta egy kérdésre, hogy csak az első napon lenne diktátor,amikor lezárja a határokat és „fúr, fúr, fúr„, mármint engedélyezi az olajkitermelést, utána már nem.
Trump nem a levegőbe beszélt, valóban erősen bekezdett az első napon, egy rakat elnöki rendeletet adott ki, összesen 200 körüli altémával és utasítással, a fontosabbakról külön is beszámoltunk (kilépés a WHO-ból, kilépés a Párizsi Egyezményből a fúrj, bébi, fúrj jegyében, január 6-i kegyelmek, kereskedelmi háború stb).
Nem csoda, hogy az amerikai sajtó és elemzők elkezdtek azon elmélkedni, hogy vajon mit mond el Trump első napja arról, hogy diktátor lesz-e, vagy sem.
Az komolytalan felvetés, hogy klasszikus autokrataként eltörli a választásokat, és örökre bebetonozza magát az elnöki székbe. Még harmadik ciklusa sem lesz, mivel az alkotmány ezt tiltja, és azt csak a Képviselőház és a Szenátus háromnegyedes többségével, utána pedig a tagállami törvényhozások háromnegyedének ratifikálásával (ehhez 38 állam kell az 50-ből) lehet megváltoztatni, márpedig ezek közül egyik sem menne a republikánusoknak egyedül.
De a tankönyvi demokrácia és a totális autoriter berendezkedés között széles az átmenet. Erodálható a demokrácia, gyengíthető a fékek és ellensúlyok rendszere, vissza lehet élni a hatalommal anélkül is, hogy a skála végpontjáig el kellene menni.
Aggasztó döntések
Trump a bírálói szerint az első napon kiadott rendeleteiben rögtön bele is kezdett, a Vox például négy konkrét határozatot szedett össze, amely szerintük fenyegeti a demokráciát.