Jékely Berta panaszt nyújtott be a Közszolgálati Döntőbizottsághoz, amiért azonnali hatállyal felmentették minisztériumi állásából.
A Helsinki közleménye szerint felettese érdemtelenségre hivatkozott, miközben valójában vélt politikai meggyőződése miatt rúgták ki Tarr Zoltánnak, a Tisza Párt politikusának feleségét. Az elbocsátott osztályvezetőt a Magyar Helsinki Bizottság képviseli a munkaügyi eljárásban.
Tarr december 18-án Facebookon posztolt arról, hogy felesége mint az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) Műemléki Főosztály Műemléki Nyilvántartási Osztályát vezető kormányfőtanácsosa az ügyfélkapun keresztül kapott hivatalos iratból értesült arról, hogy leváltották minisztériumi osztályvezetői állásából, illetve felezték fizetését és visszasorolták kormánytisztviselői státuszában. Indoklás nélkül. Másnap ugyanígy, ügyfélkapun keresztül kapta meg az azonnali felmentését is.
Jékely felmentése előtt egy hónappal rúgták ki és jelentették fel a szintén műemlékvédelmi területen dolgozó Bátonyi Péter kormányfőtanácsost is, aki névvel és arccal beszélt arról, hogyan bontatnak el műemléképületeket a NER urai.
Jékely megosztott egy Bátonyival kapcsolatos szakmai támogató felhívást a Facebookon. Úgy gondolta, nincs mitől tartani, mert nem politikai véleményt, hanem szakmai álláspontot képviselt (ahogy Bátonyi is), és azt nem mint minisztériumi dolgozó tette, ráadásul Facebook-oldalát csak ismerősei láthatták.
A Helsinki közleménye szerint „a feszült minisztériumi hangulatra jellemző, hogy Deák Krisztina helyettes államtitkár már tavaly júniusban arról beszélt Jékelyéknek, hogy minisztériumi dolgozókként kerüljék a kormányzati szándékkal ellentétes megnyilvánulást a közösségi platformokon”, például a Facebookon.
Vagyis nem a politikamentességet várták el a tárca munkatársaitól, hanem azt, hogy megnyilvánulásaik a kormányzati kommunikációval, állásponttal, érdekkel ne ütközzenek.
Ahogy a Helsinki írja közleményében, a véleménynyilvánítás szabadsága alkotmányosan védett alapjog, amit csak szűk körben, célhoz kötötten és arányosan lehet korlátozni, és bár a közszolgák szólásszabadsága szűkebben van megvonva, mint a legtöbb munkavállalóé, szó sincs arról, hogy totálisan és önkényesen korlátozni lehessen. Mint írják, Jékely Bertának mégis Facebook-tevékenysége miatt mondtak fel azonnali hatállyal, miután munkáltatója szerint posztja a minisztérium jó hírnevét és a jó közigazgatásba vetett bizalmat rombolta.
A közleményben úgy fogalmaznak, „sokat elárul a rezsim működéséről, hogy Deák Krisztina azzal magyarázkodott Jékelynek, hogy még őt is kihagyták a döntésből. Lázár miniszter pedig azt írta a hivatalos Facebook-oldalára, hogy Jékely „fokozódó politikai aktivitását” is sérelmezik, ugyanakkor azt állította, hogy a felmentés tényleges oka átszervezés volt, noha annak nincsen semmi kézzelfogható nyoma az érintett osztályon.
A Helsinki szerint a minisztérium eljárása egyértelműen jogsértő volt, ezért panaszt nyújtottak be a Közszolgálati Döntőbizottsághoz. Azért oda, mert közszolgaként először ott kaphat jogorvoslatot, és ha a döntéssel nem elégedett, csak azután fordulhat bírósághoz. A volt minisztériumi dolgozó nemcsak a jogsértés kimondását kéri, hanem elmaradt jövedelme megtérítését és kártérítést is.