A vashiány az egyik leggyakoribb tápanyaghiányos állapot, amely világszerte milliókat érint. Felismerését nehezíti, hogy a tünetei szerteágazóak és lassan, fokozatosan alakulnak ki, emiatt könnyen észrevétlen maradhat a probléma valódi oka. Mutatjuk, hogyan azonosíthatjuk a vashiányt, és mit tehetünk ellene.
Sokszor nem egyértelműek a jelek
A vas nemcsak a vér piros színéért felel, hanem egyebek között kulcsszerepet játszik az oxigénszállításban is. A hemoglobin egyik alapvető építőköveként biztosítja, hogy a sejtek elegendő oxigénhez jussanak. Amikor a szervezet vasraktárai kimerülnek, a sejtek oxigénellátása csökken, ami kihat a test minden részére. Emiatt jelezhetnek olyan különböző tünetek is vashiányt, mint a hajhullás, a körömtöredezés, a légszomj, a fáradtság, a fejfájás, a szapora szívverés vagy a nyugtalan láb szindróma, illetve a pica néven ismert jelenség, amikor ehetetlen dolgok, például sár vagy agyag evése után sóvárgunk.
Ezek a főbb tünetek
A vashiány egyik legfőbb jellemzője a fokozatosan kialakuló kimerültség, amelyet sokan a stressz vagy az alváshiány számlájára írnak. Az alábbi tünetek azonban figyelmeztető jelek lehetnek:
állandó fáradtság és gyengeség,
koncentrációs nehézségek,
fejfájás és szédülés,
hajhullás, töredezett körmök,
sápadt bőr,
szívdobogásérzés vagy légszomj.
Ezekben az állapotokban gyakoribb a vashiány
Bár a vashiányt gyakran a fogamzóképes korú nők problémájának tartják, valójában a férfiakat és a gyermekeket is érintheti. Tény és való, hogy a menstruációval járó vérvesztés, illetve a várandósság és a szoptatás idején megnövekedett vasszükséglet miatt a nők körében gyakoribb, de a vegetáriánus vagy vegán étrendet követők, a nehéz fizikai munkát végzők és az intenzíven sportolók is különösen hajlamosak lehetnek rá. Bizonyos betegségek, például a folytonos vérvesztéssel járó aranyér vagy a vasfelszívódás zavarát okozó lisztérzékenység mellett is gyakran alakul ki ez a hiányállapot.
A megelőzés fontossága
Ahhoz, hogy elkerüljük a vashiány kialakulását, érdemes odafigyelni a változatos, kiegyensúlyozott étrendre. A vasban gazdag ételek (elsősorban vörös húsok, belsőségek) mellett olyan C-vitaminban gazdag élelmiszereket is fogyasszunk, amik segítik a vas felszívódását. Kerüljük a túlzott kávé- és teafogyasztást közvetlenül az étkezések után, mert ezek gátolhatják a vas hasznosulását.
Mit tehetünk a vashiány ellen?
Ha már megjelentek a vashiány tünetei, fontos, hogy ne csupán étrendi változtatásokkal próbáljuk pótolni a hiányzó ásványi anyagot. Bár a vasban gazdag ételek – például a vörös húsok, a spenót vagy a hüvelyesek – hasznosak, tüneteket mutató vashiány esetén gyógyszeres vaspótlásra is szükség lehet. Ha bizonytalanok vagyunk azzal kapcsolatban, hogy vashiányra utalnak-e a panaszaink, töltsük ki a tünetellenőrző tesztet, és szükség esetén forduljunk orvoshoz! A vashiány megléte egyszerű laborvizsgálattal igazolható.
Maltofer rágótabletta és szirup: a biztonságos és hatásos vaspótláshoz
A vashiány fokozatosan alakul ki, így a vasraktárak feltöltése is időigényes folyamat, amelyhez mindenképpen magas elemivas-tartalmú vaspótló gyógyszerre lesz szükségünk. Olyan készítményt válasszunk, amely biztonságos és hatásos, és a szedése kevesebb kényelmetlenséggel jár. A Maltofer rágótabletta és a Maltofer szirup is vény nélkül elérhető gyógyszer a biztonságos és hatásos, hosszú távú vaspótláshoz. A Maltofer rágótabletta 100 mg elemi vasat tartalmaz, és nem kell éhgyomorra szedni, sőt, étkezéssel együtt bevéve még jobban is hasznosul, így az emésztőrendszeri mellékhatások is ritkábbak.
A Maltofer sziruppal napi egyszeri vagy több adagban, egyéni ízlésünk szerint pótolhatjuk a vasat. A vashiány megelőzésére és kezelésére alkalmas, magas vastartalmú, a vasat egyedülálló és jól hasznosuló formában tartalmazó, folyékony vaspótló gyógyszer mindössze 150 ml, de akár egy havi vaspótlásra elegendő. Saját ízlés szerint gyümölcs- vagy zöldséglébe, tejbe vagy kakaóba keverve is bevehető. Mivel a Maltofer-készítményekből csak annyi vas szívódik fel, amennyire a szervezetnek szüksége van, esetleges túladagolása sem jár veszéllyel. Sem a szirup, sem a rágótabletta nem lép reakcióba a leggyakoribb étel- és italösszetevőkkel, gyógyszerekkel. A Maltofer hatóanyaga klinikailag igazolt hatású vaspótló.
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL
OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT,
VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT,
GYÓGYSZERÉSZÉT!
The post Vashiány: a láthatatlan ellenség, amellyel nap mint nap megküzdünk (x) first appeared on nlc.