„Soha nem látott fejlesztéssel újulhat meg Rákosrendező és környéke, a fejlesztő megvásárolta az érintett területet” – így örül közleményének címében a Nemzetgazdasági Minisztérium a hétfő délelőtti fejleményeknek. A magyar kormány és a dubaji befektetők ugyanis aláírták az adásvételi szerződést a mini-Dubaj, vagyis mostantól Grand Budapest helyszínéül szolgáló rákosrendezői területre.
Rákosrendező területéből mintegy 85 hektárnyi területet értékesített az állam, nettó 50,9 milliárd forintos vételáron a közlemény szerint.
Nagy Mártonék kitérnek még arra is, hogy az új tulajdonos feladata lesz a terület beruházási tevékenységhez szükséges előkészítése, a hulladékok elszállítása és a környezeti kármentesítés elvégzése is. Pedig korábban úgy volt, hogy ezt Lázár János tárcája fogja 14 milliárd forintból megcsinálni, a napokban azonban kiderült, hogy nincs erre pénz, így jelenlegi állapotában kapja meg a beruházó, az Eagle Hills Csoport a területet.
A vételárat három részletben fogja megkapni a magyar állam, mindegyik részlet valamilyen állami vállalás teljesüléséhez kötött. Az utolsó részlet akkor érkezhet majd meg az államhoz, ha elkészült a mintegy 800 millió eurós (330 milliárd forint) értékű infrastruktúra-fejlesztés. Ennek keretében gyalogos- és vasút feletti közúti felüljáró, vasúti pálya fejlesztés, az M1-es metró meghosszabbítása, kerékpárút és gyalogút megépítése, valamint a vasúti pálya befedése valósulhat meg oly módon, hogy felette egy park kialakítható legyen.
„A szerződés lezárására legkésőbb 2039. március 13. napjáig kerül sor, melyet követően a fejlesztő köteles kifizetni a terület teljes (inflációval növelt) vételárát”, olvasható a közleményben.
Vagyis a magyar állam majd csak 14 év múlva lesz a teljes vételár birtokában.
Az Egyesült Arab Emírségek azt vállalta a közlemény szerint, hogy legalább 5 milliárd eurónyi (bő 2000 milliárd forintnyi) beruházást hajt végre az érintett ingatlanokon, létrehozva ezzel egy új, modern városrészt. Az Eagle Hills által bemutatott elképzelések alapján a terület egyes részein 250 és 500 méter magasságú épületek is elhelyezhetők.
Az ellenzéki városvezetők azonban már nem ennyire boldogok a történtek miatt. Karácsony Gergely főpolgármester nettó hazaárulásnak nevezte a terület kiárusítását, Vitézy Dávid pedig egyebek mellett azt írta: mostantól egy fél kerület egy másik ország irányítása alá került, hiszen a dubajiak azt építenek oda, amit akarnak.