Legalább 80 embert embert öltek meg és mintegy ötezren hagyták el az otthonaikat Kolumbia északkeleti részén, miután összeomlott a tűzszünet az ország egyik legnagyobb kokainközpontjának irányításáért harcoló csoportok között, írja a The Guardian.
A Nemzeti Felszabadító Hadsereg és a Kolumbia Forradalmi Fegyveres Erői csoportok között kialakult feszültség gyorsan eszkalálódott még csütörtökön. Ennek nyomán határozatlan időre felfüggesztették az iskolai oktatást is, mivel az osztálytermeket menedékhelyekké alakították át. A kolumbiai ombudsmani hivatal szerint több tucat civil sérült meg, és 20 embert, köztük 10 nőt elraboltak.
„Számtalan családot látunk, akik elvesztették gyermekeiket, és ami még szomorúbb, olyan gyerekeket, akik elvesztették szüleiket” – mondta Richar Claro, Tibú község polgármestere. „A gyerekek és az idősek sírnak, miközben maguk mögött hagyják a gazdaságukat és a terményeiket. Teljesen szívszorító” – tette hozzá. Elmondta, még méltón eltemetni sem tudják az áldozatokat, a folyamatos erőszak miatt ugyanis nem tudnak bejutni a területre, hogy elhozzák a holttesteket.
Gustavo Petro, Kolumbia első baloldali elnökének 2022-es hivatalba lépése óta ezek a legsúlyosabb összecsapások, miközben Petro azzal az ígérettel lépett hivatalba, hogy békét teremt a nemzetnek.
Petro csütörtökön megszakította a tárgyalásokat a Kolumbiai Nemzeti Felszabadító Hadsereggel, az ország legrégebbi aktív fegyveres csoportjával, miután megvádolták őket egy rivális kábítószer-kereskedő csoport öt tagjának meggyilkolásával. Az áldozatok között volt a helyi közösség vezetője és olyan egykori lázadó harcos is, akik még a 2016-os, a Kolumbia Forradalmi Fegyveres Erőivel kötött békemegállapodás során tették le a fegyvert. Ez egy hat évtizedes konfliktusnak vetett véget, amely 450 ezer ember halálát okozta. Ezt követően azonban az állam nem vette vissza az irányítást a Kolumbia Forradalmi Fegyveres Erőinek egykori fellegvárai felett, így más csoportok, mint például a Nemzeti Felszabadító Hadsereg is felfuttathatta a kokainkereskedelmét.
A kolumbiai hadsereg szombaton közölte, hogy 300 katonát küldenek a területre, hogy megpróbálják elfojtani az erőszakot. Petro pedig ígéretet tett arra, hogy a katonai üldözés helyett az összes nagyobb fegyveres csoportot tárgyalóasztalhoz ülteti, de a tervben eddig nem sok előrelépés történt.