Tavaly év végén Gárdony Zártkert részén a Mol föld alatti vezetékeiből közel 500 köbméter gázolaj és benzin szivárgott el, ami minden esőzés után szivárog fel a talajból, károsítva a földet és az ivóvizet is. Az ivókút feliratú kút vize például ihatatlan, egyes gazdák még öntözésre sem merik használni, írja az Átlátszó.
Az olajipari cég október közepén saját maga mindössze 10 köbméternyi szivárgást ismert be a vízvédelmi, a környezetvédelmi hatóságnál és a vízügyi igazgatóságnál tett bejelentésében. Néhány héttel később már 300 köbméternyi szivárgásról beszélt a november elején tartott lakossági tájékoztatás jegyzőkönyve szerint. Ebből derült ki az is, hogy eredetileg 100 méteres körzetben ajánlották fel a kutak vizsgálatát.
Egy közadatigénylés szerint azonban 487 köbméternyi hiányról van szó.
A helyiek attól tartanak, hogy mind a szennyezés mértéke, mind annak kiterjedése nagyobb, mint amit az olajvállalat elismer. Félelmeik szerint nemcsak a zártkerti rész, hanem egész Gárdony, sőt akár a Velencei-tó is érintett lehet. A cég és lakosság közötti bizalomnak az sem tett jót, hogy a MOL eleinte korlátlan mennyiségben biztosított palackos ivóvizet a lakóknak, majd – sérelmezve, hogy a helyiek nem vitték vissza az egyenként 50 forintot érő palackokat – ezt a gyakorlatot felfüggesztette. A Mol a Fejér Vármegyei Kormányhivatal utasítása alapján február 28-ig vizsgálja az eseményt és önmagát, ebben azonban nem bíznak a lakosok, akik a lap szerint az október végi esemény óta alig jutnak megfelelő tájékoztatáshoz.