A beiktatás mára többnapos programsorozattá nőtte ki magát: a fő attrakciónak számító eskütétel előtt és után protokolláris események, parádé és bankettek sorát rendezik meg, zenés produkciókkal színesítve a műsort. A hivatalos eseményeken túl számos nem hivatalos rendezvényt is tartanak Washingtonban, hogy a hivatalba lépő elnök támogatói alaposan megünnepelhessék a hatalomátadást.
A beiktatási ceremóniáért felelős bizottság társelnökei, Steve Witkoff és Kelly Loeffler az eseménysorozatot „a zene, az egység és a hazaszeretet ünnepének” nevezték, amely „Amerika új aranykorát indítja el”.
A 2025-ös beiktatási ünnepség tükrözni fogja Donald Trump történelmi visszatérését a Fehér Házba és az amerikai nép döntését, hogy Amerika újra nagyszerű legyen
– fogalmaztak közös közleményükben.
Kik lépnek fel Trump beiktatásán?
2017-ben, első hivatalba lépése idején Trump nem tudott igazán nagy neveket meggyőzni, hogy fellépjenek a beiktatásán. Úgy hírlik, akkor olyan sztárok utasították vissza, mint Elton John és Céline Dion. Második nekifutásra valamivel sikeresebbek voltak a próbálkozásai.
Alább összegyűjtöttük, ezúttal mely sztárfellépők vállalták, hogy a beiktatást ünneplőket szórakoztassák, és hogy az egyes előadóknak milyen kapcsolódásuk van Trumphoz és/vagy a republikánus párthoz.
Carrie Underwood
A Capitolium épületének nyugati oldalán megrendezett beiktatási ceremónián, J. D. Vance elelnök esküje után, de még Trumpé előtt az America the Beautiful című hazafias dalt hallgathatják meg a meghívottak, a fő fellépőnek kikiáltott Carrie Underwood countryénekesnő, a 2005-ös American Idol nyertesének előadásában.
Szeretem az országunkat, és nagy megtiszteltetésnek veszem, hogy felkértek, énekeljek a beiktatáson, és egy kicsit részese lehetek ennek a történelmi eseménynek. Alázattal teszek eleget ennek a felkérésnek egy olyan időszakban, amikor mindannyiunknak össze kell fognunk az összetartozás szellemében és a jövőnk érdekében
– olvasható az énekesnő közleményében.
Catherine Powell / Getty Images for CMT
Underwood eddigi pályafutása során nem foglalt állást egyik politikai oldal mellett sem, ám az állatkínzás ellen többször felszólalt, illetve kiállt az azonos neműek házassága mellett.
2019-ben a Guardiannek azt mondta, próbál távol maradni a politikától, amennyire lehetséges, „legalábbis a nyilvánosság előtt, mert nem lehet nyerni.
Mindenki mindent leegyszerűsít és masnit tesz rá, mintha minden fekete-fehér lenne. Pedig semmi nem az.
A 2017-es Country Music Awardson előadott egy zenei paródiát, melyben viccet csinált Trump Twitter-posztolási szokásaiból. Saját, eredetileg hűtlenségről szóló Before He Cheats című dalát dolgozta át úgy, hogy abban elhangzott a következő szövegrészlet: „Vicces nézni, az biztos / egészen addig, míg a kis Rakétaember ki nem robbant egy nukleáris háborút”.
Lee Grenwood és Christopher Macchio
A beiktatási ünnepség további fellépői között lesz Trump két kedvence, a republikánus pártrendezvények állandó szereplői, Lee Greenwood country- és Christopher Macchio operaénekes. Előbbi akkor fog énekelni, amikor a megválasztott elnök kisétál a pódiumra, hogy letegye az esküt, utóbbi pedig a program végén az amerikai himnuszt adja majd elő. Macchio ezzel olyan énekesek nyomdokába lép, mint az America’s Got Talent-nyertes Jackie Evancho, aki Trump előző beiktatásán adta elő a The Star-Spangled Bannert, és Lady Gaga, aki 2021-ben, Joe Biden eskütétele után énekelte el azt. 2013-ban Beyoncé előadásában szólalt meg a himnusz Barack Obama második beiktatásán.
A nyíltan konzervatív értékeket valló Macchióra gyakran hivatkoznak „Amerika tenorjaként”, noha a közönség nagy operaházak színpada helyett főként a tévében láthatja őt. A Trumppal való ismeretsége egy évtizedre nyúlik vissza, és nem csak munkakapcsolat: politikai rendezvények mellett az előadó például az elnök testvérének temetésén is énekelt.
Azt mondta nekem: »Hihetetlen hangod van, csodálatos. Nem tudom megmondani, ki a jobb, te vagy Pavarotti«
– idézte Trump hozzá intézett dicséretét egyszer Macchio, aki elmondása szerint örömmel mondott igent a lehetőségre, hogy fellépjen a beiktatáson. Hasonlóan érzett Lee Greenwood is.
Lekötelez és megtisztel a felkérés, hogy 47. elnökünk, Donald J. Trump beiktatásán lépjek fel. Az elnök hosszú évek óta barátunk a feleségemmel, így ez lesz életünk egyik legjelentősebb történelmi pillanata. Alig várom, hogy mindenütt büszke amerikaiakkal együtt ünnepelhessem ezt a különleges napot
– nyilatkozta Greenwood, aki a God Bless the USA című dalát adja majd elő. Ez a szám 1984 óta kedvelt választása a republikánus elnökjelölteknek, és az utóbbi időszakban a Trump-gyűlések „himnuszává” vált.
Ez a dalom tisztelgés az amerikai kultúra előtt, függetlenül attól, hogy valaki fekete, fehér, piros, sárga vagy milyen gazdasági színvonalon él. Egy amerikairól szól, bárkik vagyunk is mi, amerikaiak. Ha valaki magáénak érzi a dalomat, az büszkeséggel tölt el
– mondta el a beiktatáson való fellépéséről az énekes.
Kevin Dietsch / Getty Images Lee Greenwood és Donald Trump egy kampánygyűlésen 2024-ben.
Trump és Greenwood korábban közös vállalkozást is indítottak, amikor 59,99 dollárért (nagyjából húszezer forintért) piacra dobták az Isten áldja Amerikát Bibliát, mely mellékletként tartalmazza az alkotmány szövegét, a Függetlenségi Nyilatkozatot és az énekes legismertebb slágerének kézzel írott refrénjét is.
Greenwoodnak egyébként a beiktatás előestéjén is lesz egy fellépése, valamint négy gálán is ott lesz, melyek közül elmondása szerint kettő-háromra az elnök is elmegy. „Valószínűleg néhányon énekelni is fogok, de még nem tudom, melyiken. Ez a Trump-csapaton múlik” – mondta.
Village People
A Village People duplázik: először egy washingtoni gyűlésen lépnek fel a ceremónia előtti napon, majd az egyik beiktatási bálon is.
Tudjuk, hogy néhányan nem fogtok örülni ennek a hírnek, azonban úgy gondoljuk, hogy a zenei előadásokra politikától mentesen kell tekinteni
– üzente közösségi oldalán rajongóinak a zenekar.
A Village People az 1970-es évek végének egyik legnépszerűbb amerikai diszkóegyüttese, a legismertebb slágerük a Y.M.C.A., amit évtizedek óta széles körben meleghimnuszként tartanak számon. Ez ellen a dalszöveget jegyző Victor Willis múlt decemberben szólalt fel, az ő értelmezésében a híres dal ugyanis teljes mértékben heteroszexuális, „és bárki, aki mást állít, az jobban tenné, ha nem a piszkos fantáziájára hallgatna”.
A Y.M.C.A egy globális himnusz, ami remélhetőleg segít összehozni a nemzetet egy viharos és megosztottságot szülő kampány után, ahol az általunk preferált jelölt vesztett. Éppen ezért úgy gondoljuk, most van itt az ideje, hogy a zene segítségével egyesítsük az országot
– fogalmazott bejegyzésében a zenekar, amely a kampányidőszakban egyébként a demokrata jelöltet, Kamala Harrist támogatta.
Szereplésük a beiktatáson azért is értelemszerű, mivel Trump rendszeresen játssza a Y.M.C.A.-t a gyűlésein, az együttes egy másik dalával, a Macho Mannel egyetemben. A Village People korábban nem annyira lelkesedett emiatt, Willis azonban később úgy nyilatkozott, a megválasztott elnök „rengeteget tett a Y.M.C.A. sikeréért, és sok embernek szerzett örömöt vele”.
A zenekar anyagilag is jól járt azzal, hogy Trump előszeretettel használja 1978-ban kiadott dalukat: ennek következtében több millió dolláros bevételhez jutottak az elmúlt években.
Így hát örömmel tölt el, hogy engedélyeztem a megválasztott elnöknek a Y.M.C.A. további felhasználását, és köszönöm neki, hogy az én dalomat választotta erre a célra
– írta egy decemberi Facebook-posztjában Victor Willis zenekari tag.
Snoop Dogg és a többiek
A vasárnapi nagygyűlésen és a hétfő esti bálokon (ezek közül Trump a tervek szerint hármon teszi majd tiszteletét) más előadók is fellépnek. A gyűlésen Lee Greenwood és a Village People társaságában a keményvonalas trumpista Kid Rock és Billy Ray Cyrus, a különböző bálokon pedig olyan, hazánkban kevésbé ismert countryelőadók, mint Jason Aldean, Gavin DeGraw és a Rascal Flatts együttes szórakoztatják majd a közönséget.
A Wall Street Journal értesülése szerint az idén először megrendezésre kerülő „Beiktatási Kripto-bálon” Snoop Dogg lép fel. A szabadszájú rapper a múltban nem volt túl jó véleménnyel Trumpról: egy videóklipjében fegyvert fogott egy bohócnak maszkírozott Trump-hasonmásra, dalszövegeiben csúnyán beszólt neki, interjúkban kritizálta elnöki tevékenységét, és egy alkalommal „kibaszott dilinyósnak” nevezte.
Akkor enyhült meg irányába, amikor első elnöki ciklusa végén kegyelmet adott egy barátjának, aki harminc évig volt börtönben kábítószerkereskedelem és gyilkossági kísérlet vádjával.
Donald Trump? Nem ártott nekem semmit. Csak nagyszerű dolgokat tett értem. Megkegyelmezett Michael Harrisnek. Csak szeretetet és tiszteletet érzek Donald Trump iránt
– jelentette ki Snoop Dogg egy tavalyi interjúban.
The post Kamala Harrist támogató zenekar és korábban Trumpon élcelődő énekesnő is fellép az elnöki beiktatáson first appeared on 24.hu.