A lakókocsis életmód a Yahoo Lifestyle cikke szerint egyre népszerűbb Ausztráliában: fiatal családok, millenniumi nemzedék és természetesen nyugdíjasok körében is kedvelt életmóddá vált, akik költséghatékony utazási módot keresnek.
A lap beszámolója szerint egyre több ausztrál mond le arról, hogy házban éljen; ezzel elkerülheti a magas jelzáloghiteleket vagy bérleti díjakat. Nem csoda, hogy sokan inkább utazós életmódot választják.
Két lakókocsis ausztrál pár mesélte el a Yahoo Lifestyle-nak, hogy hogyan vált sokkal jobbá az életük, mióta lakókocsira váltottak.
Jobb élet, kevesebb aggodalom
Cathie két éve él lakókocsiban partnerével és házi kedvenceivel, egy 8 éves macskával és egy 12 éves mopszszal. Cathie és partnere nyugdíjasok, de amikor ki kellett költözniük bérleményükből, a bérleti díjak drasztikus emelkedése miatt a lakókocsis életet választották.
Mivel jó autónk volt, és egy 25 láb hosszú, önellátó Jayco lakókocsink, úgy döntöttünk, eladunk mindent, amink van, és a lakókocsiban fogunk élni
– mondta Cathie. „Ez nehéz döntés volt, de úgy éreztük, nincs más választásunk. Csak azt tartottuk meg, ami a szerény, de kényelmes élethez szükséges” – fogalmazott.
Cathie elmondta, hogy életük drasztikusan megváltozott.
„Nincs többé magas bérleti díj, villanyszámla vagy udvar karbantartásával járó teendő. Szerencsések vagyunk, hogy kisvárosi rendezvénytereken szállhatunk meg a kedvenc régióinkban. Néha elmegyünk hálózat nélküli helyekre, úgynevezett ’ingyenes táborhelyekre’, így heti átlagban 150 dollárból kijövünk, ami igazán megfizethető” – mesélte. „Korábban nem tudtuk kifizetni az autó- és lakókocsibiztosítást, nem mehettünk étterembe, vagy rendelhettünk elvitelre. Nem dohányzunk, nem játszunk szerencsejátékot, és csak különleges alkalmakkor iszunk 1-2 italt. Most van elég pénzünk mindkét biztosításra, a megélhetési költségekre, és néha étterembe, ebédelni is elmehetünk. Még egy kis pénzt is sikerült félretennünk. Az élet sokkal jobb lett, kevesebb aggodalommal” – tette hozzá.
Mennyibe kerül teljes munkaidőben lakókocsiban élni?
A bérleti díjak és a megtakarítás ugyan csodásan hangzik, de a lakókocsis életnek is vannak költségei.
„A legdrágább része a lakókocsis életnek először is a biztosítás. Ez sokkal több, mint amikor a lakókocsi egy udvaron vagy garázsban áll. Másodszor, a lakókocsiparkok is költségesek, mivel itt is emelkedtek az árak” – osztotta meg Cathie. „Egyes helyeken akár 450 dollár is lehet hetente, míg korábban 235 dollár volt egy vidéki lakókocsipark ára. Nem is merem elképzelni, mennyibe kerülhet egy városi vagy tengerparti lakókocsipark. Az üzemanyagot nagy költségnek gondolhatnánk, de eddig nem találtuk túl rossznak. Van kerékpárunk, és gyakran használjuk is őket” – fejtette ki.
Minden este szombat este!
Néhány lakókocsis szerint az, hogy most már mindig úton vannak, nem feltétlenül spórolt meg nekik pénzt, de jelentősen javította az életminőségüket. „Kétségtelen, hogy az elszállásolás olcsóbb, különösen, hogy a házbérletünk bevétele segít fedezni a költségeket, és nem költünk annyit éttermekre, mint korábban. Ugyanakkor az élelmiszerek ára nagyjából ugyanolyan, és az alkoholfogyasztásunk talán kicsit nőtt – minden este olyan, mintha szombat este lenne!” – mesélte Daz és Lee, az Our Salty Life Instagram-oldal bloggerei.
Az összkép szempontjából nem igazán spóroltunk pénzt az utazás alatt, de az életmód és a tapasztalatok minden fillért megértek
– húzták alá.
Tanácsok kezdő lakókocsitulajdonosoknak
„A legfontosabb tanács, hogy legyen egy vészhelyzeti terved, vagyis legyen egy kis félretett pénzed a váratlan kiadásokra” – osztotta meg Daz és Lee.
Ezen túlmenően a tanács egyszerű: csak csináld! Állíts fel egy tervet, hozz létre egy célt, és dolgozd ki, hogy mi működik neked – mit engedhetsz meg magadnak, hogyan szeretnél utazni, és mik a prioritásaid. Nem kell tökéletes lakókocsi vagy a legjobb autó az induláshoz. Sokkal jobb, ha útra kelsz, éled ezt az életmódot, és élvezed az utazást, mintha arra várnál, hogy minden tökéletes legyen.
„Készíts egy költségvetést, és tartsd magad hozzá. Ideális, ha van megtakarításod vészhelyzetekre” – értett egyet Cathie.
„Imádjuk az utazást. Új barátokat szereztünk, a régi barátokkal találkozunk, és élvezzük egymás társaságát, valamint a kis kedvenceinkét. Egyáltalán nem hiányzik a ház, mert az életminőségünk sokkal jobb lett” – fogalmazott a nő.
Persze fontos aláhúzni, a fenti beszámolók ausztrál pároktól származnak, vagyis mindez Ausztráliában valósult meg, ahol a heti 150 dollár (nagyjából 100 ezer forint) magyar viszonylatban jelentős összegnek számít.
Magyarországon a lakókocsis életmód ugyanakkor nem ördögtől való, akiknek van stabil bevételük, és rugalmasan tudnak alkalmazkodni egy életmódbeli változáshoz, illetve egy kisebb költségvetéshez is, akármilyen korban megpróbálhatják – már vannak sikeres hazai példák. Itthon a kempingek ára viszonylag kedvező, és sok helyen már kialakítottak hosszabb távra is bérelhető álláshelyeket. Továbbá, a természetközeli élet, a vidéki túrák és a helyi piacokon történő vásárlás mind gazdaságos és élményekkel teli életet kínálhat azok számára, akik a megszokott otthon helyett az úton találnák meg a szabadságot.
The post A lakókocsis pár, akik mindenüket eladták, most heti 100 ezer forintnyi összegből élnek: “Nincs többé magas lakbér” first appeared on nlc.