Jó reggelt, itt a 444 napindító hírlevelének hétvégi kiadása, az elmúlt hét legfontosabb-érdekesebb nagyobb anyagaival. Nem szokványos héten vagyunk túl: meghalt David Lynch, és ezek voltak az utolsó napok Trump visszatérése előtt. Többféle hírlevelünk is van, itt lehet közöttük válogatni.
Dolgok itthon
Az idei év legizgalmasabb belpolitikai történése eddig alighanem a tárgyalássorozat, melyben ismert szereplők is a vádlottak padjára kerültek. Ennek nyomán írtunk arról, hogy egyfelől erős kép, ahogy öt politikus is a bíróság elé állt, de nincs itt minden rendben: a hatóság tudatosan zavarja össze az ügyet, és a főszereplők hiánya ordító. Szorosan kapcsolódik ehhez a sztorihoz, hogy közben költségvetési csalásért elítélték az egyik leggazdagabb magyart, Jellinek Dánielt, és mint írtuk, az, hogy ő bíróság elé került, arra utal, hogy valakinek csúnyán a lábára léphetett.
Nagy port kavart még a napokban, hogy az ügyészség kiszállt az Integritás Hatósághoz, mert az elnököt, Biró Ferencet hűtlen kezeléssel és hivatali visszaéléssel gyanúsították meg. Biró alaptalannak tartja a vádakat, és panasszal élt.
Visszatért a héten Orbán Viktor is az indiai szabadságáról, nagy lendülettel indított a Kossuth Rádióban, beleállva abba a hazugságba, hogy a demokraták elcsalták volna a 2020-as amerikai választást. Ehhez is kapcsolódik, hogy megnéztük, hogyan zajlik a nagy Orbán-Fico vetélkedés Putyin kegyeiért, és írtunk arról is, hogy a miniszterelnök gazdasági repülőrajtban reménykedett 2025-ben, de eddig ebből két hét után keveset látni.
Gazdasági hír volt még, hogy megírtuk, Nagy Márton olyasmit remél Donald Trumptól, amire nincs sok esély, továbbá hogy Rogán Antal apósa kiszállt a 2,2 milliárdos uniós pénzt elnyerő cégből, és meghallgattuk Chikán Attila előadását arról, hogy Magyarország csapdába esett.
Írtunk ezek mellett arról is, hogy a közélet női vezetőit képezné ki az MCC, eddig kevés sikerrel, de annál több fideszes politikussal; hogy időközi választás lesz vasárnap Óbudán, ahol az előző két választáson sikert sikerre halmozó, ma már csak romjaiban létező ellenzéki összefogás jelöltje függetlenként indul, és lesznek emellett önkormányzati időközik is, valamint bemutattuk, hogy a mai Fidesz csak Magyar Péter fejében azonos a 2008-as MSZP-vel.
Dolgok a világban
Hétfőn fogják beiktatni Donald Trumpot az Egyesült Államok következő elnökének, erre készülnek már az amerikai cégek is: bemutattuk, hogyan nyesték vissza egymás után a vállalatok a pozitív diszkriminációra épülő programjaikat, és véleménycikkben írtunk arról, hogy lehet bármennyi pénze Mark Zuckerbergnek, most leginkább a világ leggyávább emberének tűnik csak. Kapcsolódó hír volt még, hogy a különleges ügyész szerint a bizonyítékok alapján elítélhették volna Trumpot a 2020-as választások utáni zavargások ügyében, de ez most már persze mindegy.
Nagy kérdés, hogyan hat majd Trump beiktatása az orosz-ukrán háborúra, és a héten szakértő szerzőnk arról írt, hogy 2025 második felében elérkezhet a kimerülés kritikus pontja a harcoló felek számára. Közben az oroszok árnyékflottája szándékosan és szándékolatlanul is Európa biztonságát fenyegeti, és megnéztük az orosz közmédia szilveszteri műsorát is.
Vasárnap léphet életbe a gázai tűzszünet, és cikkünkben bemutattuk, hogy mi akadályozta eddig a megállapodás megszületését, és milyen nehézségek jöhetnek még ezután. Nagy-Britanniában közben Andrew Tate készül előzetesből a politikusi pályára, a Qubit pedig arról írt, hogy nem váltak be az optimista jóslatok, egyre többen éheznek a Földön.
Irodalmak
Magyarul is megjelent a francia filozófus, Didier Eribon könyve, amelyben meg akarja érteni az életét, ahogy meleg fiatalként hátrahagyta munkásosztálybeli családját, és a párizsi értelmiség tagjává vált. A könyv fordítójával, Fáber Ágostonnal Eribon mellett Édouard Louis és Annie Ernaux életművéről, osztályárulásról és szégyenről beszélgettünk, és arról, hogy mennyibe kerül egy anya megmentése. Irodalmi hír volt még a héten, hogy simán megjelent egy mesterséges intelligencia által írt kritika a Litera pályázatán, Kemény Zsófi büszkén megosztotta.
Életek
„Manapság már az is eretnekségnek tűnik, ha azt sugallják, hogy az ivásnak egyáltalán lehetnek előnyei” – írja az Economist, mi pedig ennek nyomán írtunk arról, hogy egyre többen vannak, akik amellett érvelnek, hogy a kevés ivás okozta kockázat olyasmi, amit nyugodtan lehet vállalni.