Van, aki az egészsége, más a társadalmi felelősségvállalás miatt, egy szűkebb réteg pedig időszakos fellángolásból, divathóbortból válogatja meg, mi kerüljön a tányérjára, vagy hogy épp milyen sportot választ, amit aztán majd rendszeresen űz. Tehát több oka lehet annak, hogy valaki életmódot vált, annyi biztos, hogy az egészséges táplálkozással, mozgással és odafigyeléssel hatékonyan javíthatunk az életminőségünkön.
Vannak olyan élethelyzetek, amikor a változás és változtatás nem kedv kérdése
A változókor 45-55 éves kor között menthetetlenül beköszönt a nők életébe. A hormonális változások miatt pedig a legjobb, amit tehetünk, hogy átalakítjuk az életmódunkat az egészségünk érdekében. A menopauza maga a változás kora, kénytelen-kelletlen, de vele változunk.
A klimax kellemetlen velejárói – mint például a hőhullámok, fokozott verejtékezés, érzelmi labilitás, depresszió, alvászavarok, súlygyarapodás, a nemi vágy csökkenése, hüvelyszárazság, ingerlékenység, szédülés, emésztési problémák – ellensúlyozására tudatosan kell változtatnunk az étkezésen, fizikai aktivitáson, de még a stresszkezelésen is.
A legfontosabb szabályok, amelyeket érdemes betartani az életmódváltásnál
Felkészülés
Az ötvenes éveikben járó nők háromnegyede magabiztosabbnak érzi magát, mint huszonévesen – derült ki egy brit kutatásban. Harmaduk a külsejével is elégedettebb, mint valaha, közel felük jobban szereti a testét, mint huszonéves korában, minden hetedik megkérdezett pedig úgy nyilatkozott: fittebbnek és szexibbnek érzi magát, mint bármikor eddigi élete során. A válaszadók harmada többet mozog, mióta betöltötte az ötvenet. A többség (66 százalék) kevesebb időt és pénzt áldoz a külsejére az ötvenes éveiben, mint korábban. Ahhoz, hogy velünk is az történjen, ami a britekkel, és tényleg életünk legjobb időszaka kezdődjön ötvenéves korunk felett, az is kell, hogy elfogadjuk a változókort, és ne ellenségként tekintsünk a hormonális és a testi változásokra, amelyek a korral együtt elkerülhetetlenül felbukkannak. Ismerjük meg, miről szól a klimax, milyen testi és lelki tünetekkel járhat, milyen megoldások állnak rendelkezésre a kellemetlenségek elviselésére. Tanuljunk róla, beszéljünk róla, és ne fogjuk fel tragédiaként, inkább készítsük fel magunkat, és hozzuk ki ebből az amúgy nagyon is izgalmas életszakaszból a legtöbbet.
Fokozatosság
Sok nőt a pluszkilók megjelenése ösztönöz arra, hogy az addigi mozgásszegény életmódján változtasson, pedig a rendszeres sport a többi kellemetlen tünetet is enyhítheti.
„Azt találtuk, hogy csupán 5 kilogramm leadásával a hőhullámok 30%-kal elviselhetőbbek. A rendszeres testmozgás szintén segíti az anyagcserét és csökkentheti a hőhullámok súlyosságát. A hormonális átalakulás éveiben rengeteg változás megy végbe a női testben, amelyek közül bár az elhízás és a hőhullámok a legnyilvánvalóbbak, ezek további kockázatokat hordoznak magukban, ha nem figyelnek rájuk” – magyarázza Erdélyi Alíz, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége főtitkára, és a Semmelweis Egyetem Dietetikai és Táplálkozástudományi Tanszékének mesteroktatója.
Fontos azonban szem előtt tartani, ha belevágunk az életmódváltásba, akkor adjunk időt magunknak és a testünknek is. A fokozatosság elengedhetetlen az életmódváltás során, főleg azoknál, akik a klimax előtt semmit vagy régen mozogtak, és a szervezetük elszokott a fizikai terheléstől. A változókorban még könnyebb sérülést szerezni az izmok és inak sérülékenysége, a csontok esetleges ritkulása miatt, így nem mindegy, milyen sportot választunk, milyen intenzitással végezzük azt. A fokozatosság elvét az étrend megreformálásánál is tartsuk szem előtt, hiszen a testünknek hozzá kell szoknia az új ételekhez.
Rendszeresség, kitartás
Ahhoz, hogy hosszú távon meghozza a várt sikereket és hatást az életmódváltás, érdemes a mozgásra heti kétszer-háromszor egy órát vagy naponta 30 percet fordítani. Ha kiegyensúlyozottan, rendszeresen és kitartóan szánunk időt a testünkre, az meg fogja hálálni. Ha sportról van szó, érdemes két, egymást kiegészítő tevékenységet kombinálni a változókorban: egy nagyobb intenzitású állóképességi sportot (aerobic, kardio, futás, úszás, kerékpározás) és egy szelídebb mozgásformát (jóga, gerinctorna). Ugyanígy ne csábuljunk el, ha már kialakítottuk a megfelelő étrendet. Tartsunk ki az elhatározásunk mellett: mellőzzük a zsíros, fűszeres ételeket, ne dohányozzunk, ne fogyasszunk alkoholt, rostban és vitaminokban gazdag ételeket válasszunk.
The post Közeleg a klimax? Itt az életmódváltás 3 szabálya first appeared on nlc.