Az igazán elszánt növénytulajdonosok 65 százaléka úgy véli, hogy cseppet sem felesleges időtöltés a zöldekkel beszélgetni, mert azok egészségesebbek és nagyobbra nőnek, ha ily módon is foglalkoznak velük.
Mint elmondták, fontos, hogy a társalgás kedélyes legyen, vagyis semmiképp sem szidalmakkal kell illetni a cserepes lakótársakat. Ez pedig azt feltételezi, hogy a szobanövények nemcsak érzékelik a hangok által kiváltott rezgéseket, hanem azt is megértik, amit a tulajdonosaik megosztanak velük.
Egy néhány évvel ezelőtt végzett vizsgálat során megfigyelték a kutatók, hogy amikor egy virág közelében méhek döngicséltek, az néhány percen belül olyan vegyületeket kezdett termelni, amely édesebbé és illatosabbá tette a benne lévő nektárt. Ezzel magukhoz csalogatják a rovarokat, és megsokszorozzák annak az esélyét, hogy a méheknek köszönhetően megtörténjen a beporzás.
Minket is hallanak?
A hozzáértők ma már egy percig sem kételkednek abban, hogy a növények érzékelik a hangokat, egy érdekes 2015-ös kutatás pedig arra is rávilágított, hogy különbséget tudnak tenni azok között.
Az International Journal of Integrative Sciences, Innovation and Technology folyóiratban számoltak be arról, hogy néhány tő körömvirág közelében rendszeresen játszottak le indiai meditációs zenét, míg a kontrollcsoportba került kalendulák egy forgalmas város zaját voltak kénytelenek elviselni.
Azok a szerencsés körömvirágok, amik a relaxációs zenét hallgatták, gyorsabban nőttek és szebb virágokat hoztak azoknál, amiknek csak az autók zaja jutott.
„Nyilvánvaló, hogy a növények nem úgy hallanak, mint mi, emberek, az azonban többször bizonyítást nyert, hogy kifejezetten a kedvükre való, ha szép szavakkal illetjük őket és kellemes hangerővel beszélünk hozzájuk. A kiabálás és az erős zaj egyáltalán nem tetszik nekik, az ideálisnak a 115-250 Hz-es rezgések bizonyultak” – fejtette ki Dr. Dominique Hes, az ausztrál Plant Life Balance vezető kutatója.
Mindenki jól jár
A Nasa szakemberei szerint a növényeket érő, nekik tetsző rezgések kedvezően hatnak a fotoszintézis folyamatára, ami miatt látványosabban növekedhetnek és a különféle fertőzésekkel szemben is ellenállóbbá válhatnak. „Azoknak, akik igazán szép és erős növényeket szeretnének, nemcsak arra érdemes figyelni, hogy mikor kell megöntözni vagy átültetni a kedvencüket, hanem arra is, ha néhány bíztató szóra vágynak” – tette hozzá Dr. Hes.
A növényekkel való beszélgetés, a házi kertészkedés és az öröm, amit a növények gyarapodása okoz, nekünk, embereknek is kimondottan jót tesz. A növénygondozás pozitívan hat a hangulatunkra, mérhetően csökkenti a stressz-szintünket és a koncentrációt is elősegíti.
„A növények rendszeres átvizsgálása, portalanítása, forgatása, öntözése, metszése és átültetése sokak számára felér egy meditációval. A tudat, hogy zöld barátaink a mi gondoskodásunknak hála él egészségesen, növekszik és hoz virágokat, semmihez sem fogható boldogsággal ajándékoz meg” – mondta zárásképp a szakértő.
Fotó: Getty Images – Cavan Images, Forrás: Via
The post Tényleg örülnek a növények, ha beszélünk hozzájuk? first appeared on nlc.