A kínai, akkumulátorokat gyártó és Debrecenben is gyárat építő CATL is felkerült a Pentagonnak azon listájára, amelyen az amerikaiak gyanúja szerint a kínai hadsereggel együttműködő, azt segítő cégek szerepelnek, írja a Reuters. A CATL mellett új szereplőként került listára a WeChat kínai üzenetküldő alkalmazás anyavállalata, a Tencent, a Changxin Memory Technologies chipgyártó, a drónokat gyártó Autel Robotics és a Quectel Wireless. A szövetségi nyilvántartás, amely hivatalosan „Section 1260H lista” néven ismert, így már 134 vállalatot tartalmaz.
A Tencent gyorsan reagált is a fejleményekre, közlésük szerint a listára való felvételük „egyértelműen hiba volt”. „Nem vagyunk katonai vállalat, sem beszállító. A szankciókkal vagy az exportellenőrzésekkel ellentétben ez nincs hatással az üzletmenetünkre”.
Hasonlóan reagált a CATL is: szintén hibának titulálták a listára kerülést, mivel a cég nem vesz részt katonai jellegű tevékenységekben.
Bár a listára kerülés nem jár azonnali tilalmakkal, rosszul érintheti a vállalatok hírnevét, és egyértelmű figyelmeztetést jelent az amerikai szervezetek és cégek számára a velük való üzletkötés kockázatairól. Ez ugyanakkor az amerikai pénzügyminisztériumra is nyomást gyakorolhat, hogy szankciókat vessen ki az érintett vállalatokra.
A Pentagon ezúttal hat olyan vállalatot is eltávolított, amelyek szerinte már nem felel meg a kijelölés követelményeinek, köztük a Beijing Megvii Technology mesterséges intelligencia céget, a China Railway Construction Corporation Limitedet, a China State Construction Group Co-t és a China Telecommunications Corporationt.