Milyen színű bugyi van rajtad? Ez részben egy biszfenol nevű vegyületnek köszönhető, amit többek közt színrögzítőként használnak a textilgyártás során. A Tudatos Vásárlók Egyesülete más külföldi szervezetekkel közösen megnézte, mi van a bugyiban, és nem örültek annak, amit találtak: vizsgálati eredményeik szerint átlagosan minden harmadik női alsónemű tartalmaz valamilyen biszfenol-vegyületet, minden tizedik ráadásul egészségre ártalmas mennyiségben.
Legismertebb és legelterjedtebb fajtája, a biszfenol A (BPA) például már egészen alacsony koncentrációban károsítja a hormonrendszert, és így különösen terhes nők, magzatok és csecsemők számára jelent veszélyt. De nem csak rájuk: minden nemre és korosztályra nézve súlyos egészségügyi következményei lehetnek. A BPA-t összefüggésbe hozták már magzati rendellenességekkel, alacsony születési súllyal, a csecsemők és a gyerekek agyi és viselkedési rendellenességeivel; felnőtteknél cukorbetegséggel, szívbetegségekkel, daganatos megbetegedésekkel, elhízással, merevedési zavarokkal és spermiumszám-csökkenéssel. A vegyület bizonyíthatóan beavatkozik az immunrendszer működésébe is.
A ruháinkon túl egyébként jelenleg még a palackozott vizek, az élelmiszerek csomagolásai és az ételhordó dobozaink is tartalmaznak biszfenolt – de évadnyitó epizódunkban most kifejezetten az alsóneműkre koncentrálunk.
Bővebben:
00:00:20 – Mi van a bugyiban? Hamarosan kiderül, egész pontosan mire gondolunk. Senki nem fog örülni neki. 00:00:32 – Százhatvanhat fajta bugyit vizsgált a Tudatos Vásárlók Egyesülete más, nemzetközi szervezetekkel közösen. 00:00:58 – De kezdjük az elején: mik is azok a biszfenolok? 00:05:53 – A szakértők évek óta kongatják a vészharangot, mégis keveset tudunk, pláne nem beszélünk eleget a problémáról. Információhiány? Nehéz hozzáférés? Brüsszeli bürokrácia? 00:09:00 – Mindenhol ott van, sem a bugyi színe, sem az ára nem számít. Még. 00:12:46 – Ha egy bugyiból már az életem végéig elegendő BPA-t izzadtam ki, tök mindegy, hogy milyen kulacsból iszom a vizet. Állandóan változó határérték, testsúly, egyéni preferencia. 00:15:37 – Drága férfiak, ti sem ússzátok meg! 00:16:40 – A nagy júliusi tampon-pánik. 00:18:30 – Az egész iparág újragondolásra szorulna. Biszfenolok = dizájner drogok. Hogyan védekezzünk, hogyan legyünk tudatosak, és közben hogyan ne parázzunk rá? 00:20:35 – A svájci nők klímapere. A szabályalkotók felelőssége. Egy új vegyi anyag bevezetésére hat hónap is elég, a betiltás viszont akár negyven évig is eltarthat. 00:23:09 – Ha már az ólomtól hemzsegő tampon nem szegte kedvünket, a biszfenolok miatt csökkenő péniszméret hozhatja meg az áttörést. Vagy a társadalmi nyomás és a kollektív bojkott. 00:25:34 – Klímaszorongunk, klímaszorongunk? 00:29:27 – Hogyan beszélj arról, ami a lábad között van? A szexuális felvilágosításnak így kellene működnie. 00:32:26 – Október a mellrák elleni küzdelem hónapja. Csak Magyarországon évente hétezerötszáz új megbetegedést regisztrálnak, nem csak a negyvenöt év felettieknél. 00:33:07 – Nagy utat járunk be a bugyiktól a háztesztig. Nóra híres motoros esete, fák, állatok, bokrok, létrák. Ha egy pszichológus arra kér, hogy rajzolj valamit: fuss! 00:36:31 – Továbbra is várjuk a létrarajzokat. Ne aggódjatok, nem mutatjuk meg őket senkinek!
Olvasnivalók:
Részletes teszteredmények, márkákkal és anyagtípusokkal. Az Európai Unió „különös aggodalomra okot adó vegyületek” (Substances of Very High Concern – SVHC) listája. Csomagolóanyagokból származó műanyagrészecskék mindenhol. Az agyunkban is. Védett Férfiak core és a csökkenő péniszméret. Ebből baj lesz: megesszük, megisszuk és belélegezzük a műanyagot, és nem tudjuk, mik a hosszú távú hatásai. Annyi biztos, hogy nem tesz jót. És a műanyag ételtartók mikrózásával is óvatosan. A TVE kutatása angolul is olvasható.
Podcastunk kéthetente jelentkezik új adással, meghallgatható a 444 Spotify- és Apple-csatornáján is. Korábbi adásaink itt találhatók. Javaslataid, ötleteid, meglátásaid a [email protected] címre várjuk.
Illusztráció: Kiss Bence/444