Idén szilveszterkor ketten is halálos tűzijáték-balesetet szenvedtek Magyarországon. Létavértesen egy 34 éves, kétgyermekes családapa vesztette életét, Üllőn pedig egy 33 éves, szintén kétgyermekes férfi halt meg. A tűzijátékozás több sérülést is okozott az országban, összesen 18 esetben riasztották a mentőket pirotechnikai eszközzel kapcsolatos kéz-, arc- és szemsérülésekhez.
Egy másodperc alatt robban
A szilveszteri petárdázás, robbantgatás és tűzijátékozás idén több országban is hasonló tragédiákhoz vezetett. A helyzet Németországban volt a legsúlyosabb, ahol öt ember halt meg pirotechnikai eszközökhöz köthető balesetben.
A keletnémet Szászországban egy 45 és egy 50 éves férfi vesztette életét. Mindkettejük kezében felrobbant a pirotechnikai eszköz, amit éppen ki akartak lőni. Észak-Rajna Vesztfália tartományban egy 24 éves férfi halt meg, miután a szántóföldön meggyújtott egy valószínűleg házi készítésű petárdát. Emellett Brandenburg tartományban egy 21, Hamburgban pedig egy 20 éves fiú vesztette életét. Az öt halálesetből négyet úgynevezett Kugelbombe, vagyis golyós bomba okozott.
A golyós bombáknak óriási a robbanóereje, hatásukat jól szemlélteti, hogy Berlinben 5 ember megsérült, 36 lakás pedig átmenetileg lakhatatlanná vált, miután szilveszterkor valaki felrobbantott belőlük egyet. A főleg rendezvényeken és professzionális tűzijátékok során alkalmazott eszköz különböző pirotechnikai keverékekkel megtöltött gömbhéjból áll, ez kelt a felrobbantáskor fényhatásokat.
A golyós bombák tömege néhány száz grammtól több kilogrammig terjed, és akár 300 méteres magasságig is fel lehet őket lőni. Indításuk után először a biztosítékuk ég el, ami meggyújtja a belsejükben lévő töltetet, így megreped a burkolatuk. Ezután már látható is az égbolton a robbanás által kiváltott, akár több százméteres átmérőjű fényhatás.
A golyós bombák legveszélyesebb része a speciálisan működő biztosíték. Ez ugyanis hiába nagyon hosszú, egy másodpercen belül leég. Aki pedig ezt nem tudja, könnyen meghalhat a robbanásban.