Korábban ugye már összefoglaltuk, miért szűnik meg 2025. január 16-án az Ügyfélkapu (röviden: mert elavult) és azt is, okostelefon használatával miképp készíthető Ügyfélkapu+ regisztráció, illetve kitértünk arra is, hogyan használható a DÁP (Digitális Állampolgárság Program) alkalmazás. Persze nem mindenki tud, vagy akar okostelefont használni, ezért készült el a második cikkünk, amiben azt mutattuk be lépésről lépésre, hogyan készíthető Ügyfélkapu+ modern mobil nélkül, pusztán internetre kapcsolódó számítógép segítségével. Ezen útmutatónkban ugyanakkor csak az Ügyfélkapu+ fejlesztői által ajánlott két megoldás egyikét, a Verifyr használatát mutattuk be. Most azt vesszük át, hogyan használható a másik, TOTP.APP nevű lehetőség.
Ügyfélkapu+ okostelefon nélkül?
A biztonság kedvéért vegyük át újra az alapokat: az Ügyfélkapu+ lényegében ugyanaz, mint az Ügyfélkapu, csak ki van egészítve kétfaktoros azonosítással. Az Ügyfélkapu esetében megadott felhasználónév és jelszó nem változik, csupán arról van szó, hogy ezeket megadva a kétfaktoros azonosítás segítségével igazolni kell, hogy tényleg mi lépünk be valamelyik rendszerbe, és nem valaki más próbál visszaélni az adatainkkal.
A gyakorlatban a legtöbb esetben ez úgy történik, hogy az okostelefonra le kell tölteni egy kétfaktoros hitelesítést (2FA) biztosító alkalmazást, majd azt össze kell kötni az Ügyfélkapu+-szal. Ezután minden egyes belépéskor a felhasználónév/jelszó páros megadása után az okostelefonos applikációban megjelenő kód megadásával igazolható, hogy valóban mi szeretnénk használni valamelyik állami webfelületet.
Az Ügyfélkapu+ két okostelefont nem igénylő lehetőségre hívja fel a figyelmet, mindkettő böngészőből használható, tehát ezeknél nincs szükség külön telepítésre. Viszont ahogy az okostelefonos megoldás esetében, ezúttal is a felhasználón múlik, hogy milyen megoldáshoz nyúl, nem muszáj az ajánlottakat használni.
Az Ügyfélkapu+ által ajánlott két megoldás:
Verifyr – a kapcsolódó lépésről-lépésre útmutatónk ide kattintva olvasható.
TOTP.APP
Ahogy arra már korábban is felhívtuk a figyelmet, az első és legfontosabb információ mindkét ajánlott szoftverrel kapcsolatban, hogy egyik sem érhető el magyar nyelven. Éppen ezért minden olvasónknak azt javasolnánk, hogy amennyiben az angol (vagy az TOTP.APP esetében a második opcióként elérhető orosz) problémákat okoz, úgy a regisztrációhoz kérjék olyasvalaki segítségét, akiben feltétlenül megbíznak, és emellé magabiztos angol (vagy orosz) nyelvtudással rendelkezik.
A TOTP.APP beállítása lépésről lépésre
A TOTP.APP egyik legnagyobb előnye, hogy a Verifyrrel ellentétben nem igényel regisztrációt, csak el kell látogatni a https://totp.app/ webcímre, majd emellé egy második ablakban megnyitni az ugyfelkapu.gov.hu oldalt. Innen vesszük át lépésről-lépésre, hogyan készíthető Ügyfélkapu+ regisztráció:
Az ugyfelkapu.gov.hu oldalon kattintsunk a Bejelentkezés gombra.
Válasszuk ki az Ügyfélkapu opciót, és adjuk meg az Ügyfélkapuhoz tartozó felhasználónevet és jelszót.
A betöltődő oldalon válasszuk az Ügyfélkapu+ igénylése lehetőséget.
Az új lapon kapunk egy QR-kódot, illetve egy olyan szöveget, ami az okostelefonos alkalmazásra utal. Ezeket hagyjuk figyelmen kívül és kattintsunk a kék Nem tudom beolvasni a kódot feliratra.
Ezt megtéve kapunk egy 16 jegyű, betűkből és számokból álló kódot (ezt érdemes biztos helyre külön feljegyezni, később még szükség lehet rá). A kódot másoljuk ki, lépjünk át a korábban már megnyitott TOTP.APP ablakba és kattintsunk rá a bal felső sarokban található szürke téglalapra, aminek a közepén van egy + jel. A felugró ablakban a Secret key mezőbe másoljuk be a 16 jegyű kódot, az Application name mezőbe pedig írjuk be, hogy Ügyfélkapu+. Ha ez megvan, akkor nyomjuk meg a fekete Add gombot.
Ezt követően a korábbi szürke mellett megjelenik egy új téglalap, amiben látszódik egy 6 jegyű kód, alatti pedig az általunk megadott Ügyfélkapu+ név. A 30 másodpercenként változó 6 jegyű kód a kétfaktoros azonosítónk, a téglalapot lekattintva ez kimásolódik vágólapra. Ezt tegyük is meg: kattintsunk az Ügyfélkapu+ téglalapunkra, majd lépjünk vissza az Ügyfélkapu+ regisztrációs lapra.
Itt adjuk meg az Ügyfélkapu jelszavunkat, az Azonosító megadása rubrikába pedig másoljuk be az előző pontban kimásolt kódot, végül nyomjuk meg a Tovább gombot. NAGYON FONTOS: a 6-os és 7-es pont lépéseink elvégzésére mindössze 30 másodpercünk van, ennyi ideig érvényes a 6 jegyű kód, ha ezt túllépjük, a rendszer nem enged be a megadott számsorral – ebben az esetben vissza kell lépni a TOTP.APP ablakba, ismét lekattintani az Ügyfélkapu+ téglalapot, majd újra próbálkozni az Ügyfélkapu+ regisztrációs lapon. A TOTP.APP oldalon minden esetben fut egy fekete csík, ez jelzi a kód érvényességét, így a téglalapot akkor célszerű megnyomni, mikor a bal oldalon ez a fekete csík újra indul.
Ha mindent jól hajtunk végre, akkor sikeresen megtörténik a kétfaktoros azonosítás beállítása. A betöltődő új oldalon szerepel egy törlőkód (ezzel törölhető a későbbiekben az Ügyfélkapu+ regisztráció), ezt mindenképpen érdemes lejegyezni, majd kipipálni az erről szóló fehér rubrikát, majd megnyomni a Befejezés gombot. NAGYON FONTOS: a Befejezés gomb megnyomása után meg kell várni, hogy a rendszer automatikusan visszaléptessen az Ügyfélkapu bejelentkezési oldalra, csak ezt követően lesz érvényes a regisztráció. Ellenkező esetben az egész folyamat érvényét veszti, és az Ügyfélkapu+ nem fogja elfogadni a felhasználónevet és a jelszót, és a kétfaktoros azonosításig el sem lehet jutni.
A sikeres regisztrációt követően már bármikor használható az Ügyfélkapu+ belépés, ennek menete pedig minden egyes használat során a következő. A használni kívánt szolgáltatásnál kiválasztjuk az Ügyfélkapu+ opciót, megadjuk a felhasználónevet, a jelszót, megnyomjuk a Bejelentkezés gombot, majd a következő oldalon jön a kétfaktoros azonosítás második lépcsőfoka. Ezen a ponton kell belépni a TOTP.APP felületére, lekattintani az Ügyfélkapu+ téglalapunkat, a kapott kódot pedig bemásolni az Azonosító megadása rubrikába, majd megnyomni a Tovább gombot.
Ezt még mindenképpen olvassa el!
A TOTP.APP a böngészőben menti el a kétfaktoros azonosításhoz szükséges adatainkat, tehát egy másik böngészőben, esetleg egy másik gépen csak akkor tudjuk használni ezt a megoldást, ha a regisztrációhoz használt böngészőből letöltjük ezeket az adatokat, majd a másik böngészőbe visszatöltjük ezeket.
Ehhez nem kell mást tenni, mint a TOTP.APP bal alsó sarkában rákattintani a Download backup opcióra. Ilyenkor letöltődik egy .json kiterjesztésű fájl, ezt kell biztos helyre tenni, akár a felhőbe, akár egy külső adathordozóra. Egy új böngészőben, egy másik számítógépen, esetleg a saját eszközünk újratelepítése után ezen .json fájl használatával tudjuk ismét elérni az Ügyfélkapu+ használatához szükséges adatainkat. Ehhez nem kell mást tenni, csak a TOTP.APP bal alsó sarkában rákattintani a Restore backup opcióra és visszatölteni a böngészőbe a korábban leszedett .json fájlt.
The post Ügyfélkapu+ okostelefon nélkül: így használható a TOTP.APP first appeared on 24.hu.