Egy manipulatív személyiség legtöbb gondolata, cselekedete a hatalom megragadását, az irányítás megszerzését, saját felsőbbrendűségének elfogadtatását szolgálja. Ha valaki megismerkedésetektől fogva túláradóan figyelmes, odaadó, majd egy pillanat alatt megváltozik a viselkedése, akkor elképzelhető, hogy éppen egy érzelmi manipulátor hálójába gabalyodsz bele – mutat rá a Psychology Today.
Az érzelmi manipuláció kísérlete gyakran azért nem tűnik fel, mert az emberi természet része, hogy alapvetően jó szándékot feltételezünk a felénk nyitókról. Érdemes tehát gyanú esetén az ösztöneinkre hallgatni!
Ezek a jelek érzelmi manipulációs kísérletre utalhatnak
Túl hamar kerültök bizalmas viszonyba: ha túl korán kapsz intim, személyes kérdéseket, intő jel lehet.
Szerelmi bombázás: a manipulátor másoktól nem tapasztalt intenzitású szeretettel és figyelemmel vesz körül, hogy a bizalmadba férkőzzön.
Tükrözés: a manipulátor szerint lelki társak vagytok, azonos személyiségjegyekkel. De lehet, hogy csak utánoz téged, a bizalmad elnyerése végett.
Ígérgetés: Nagyívű, de soha be nem váltott ígéretekkel bombáz téged, ám baj esetén nem számíthatsz rá.
Mártírkodás: Ha áldozatot hoz érted, azt utána kivételes eseményként keretezi és folyamatosan az orrod alá dörgöli.
Bűntudat ébresztése: a manipulátor azzal próbál téged magához láncolni, hogy folyamatosan a saját kisemmizettségéről, sérelmeiről panaszkodik.
„Meg sem érdemelsz engem”: a manipuláció későbbi fázisa, amikor a kezdeti hájpolást felváltja a „meg sem érdemelsz engem” hangulat, folyamatos kritikákkal.
Elferdíti a tényeket: a történtek tendenciózus csoportosítása, a narratívák elferdítése. Számonkérés esetén megkérdőjelezi az aggodalmaid jogosságát: „miért vagy ilyen érzékeny?”.
Szociális kapcsolataid felszámolása: családodat és barátaidat becsmérli, hogy úgy érezd: csak a manipulátorra számíthatsz.
Ha úgy érzed, hogy egy hozzád közel álló személy érzelmi manipulátor, próbálj meg vele beszélni.
Ha nyitott a változásra, lehet, hogy nem szándékosan tette. Ha viszont tagadja érzéseid jogosságát, netán még téged hibáztat az bizony az érzelmi manipuláció jele. Ez esetben célszerű határokat húzni, végső esetben ki is zárni az életedből az ilyen embert, mert aki egyszer már megpróbált téged szándékosan manipulálni, az jó eséllyel ismét próbálkozni fog a dologgal.
Nyitókép: Pixabay
The post Érzelmi manipuláció: összegyűjtöttük a biztos jeleket first appeared on nlc.