A kormány 33-35 százalékkal emelné a gyógyászati segédeszközökhöz (gyse) kapcsolódó eljárások igazgatási szolgáltatási díjait – derül ki a december 9-én társadalmi vitára bocsátott rendeletmódosítási tervezetből, szúrta ki az Economix. Az Orvostechnikai Szövetség (OSZ) szerint az intézkedés tovább súlyosbítaná egy olyan ágazat helyzetét.
Tiltakoznak a tervezett rendelet ellen
Az OSZ felszólította a Belügyminisztériumot, hogy vonja vissza a jogszabálytervezetet. A szakmai szervezet szerint a díjemelések egy olyan ágazatot sújtanak, amely 2007 óta szabályozási és működési problémákkal és hiányosságokkal küzd. Az elmúlt másfél évtizedben a gyse-ellátást érintő fejlesztési és támogatási javaslatokat a kormány rendre figyelmen kívül hagyta, a szektor képviselői érdemi válaszokat sem kaptak – közölték.
Az ágazatot érintő problémák tovább mélyültek a 2022-ben indult hatósági vizsgálatok és az azokat követő jogi lépések miatt. Bár ezek célja a jogellenes kereskedelmi gyakorlatok felszámolása volt, az eljárások számos jogos és jogszerű ellátást is hátrányosan érintettek.
Új államtitkár, új remények
Az érintett szereplők mindezek mellett reménykedve fogadták, hogy 2024. szeptember 1-jétől fogyatékosságügyi államtitkár lépett hivatalba. Az új államtitkár kinevezése komoly lehetőséget kínál a gyse-támogatási rendszer átfogó reformjára. A 2024-2025-re vonatkozó intézkedési terv ugyanis számos feladatot tűzött ki, amelyek végrehajtása meghaladná az egészségügyi államtitkárság jelenlegi kapacitásait.
Az OSZ szerint azonban a jelenlegi rendelettervezet egy szűkebb érdekű megközelítést képvisel, amely növelné a vállalkozások terheit. A szövetség arra figyelmeztet, hogy ilyen intézkedések bevezetése csak egy komplex reformcsomag kidolgozása, megtárgyalása és elfogadása után lennének indokoltak. A szektor képviselői abban bíznak, hogy az új államtitkár vezetésével elindulhat a gyse-rendszer korszerűsítése, amely biztosítja az ágazat fenntartható működését.
The post Ez fájni fog: újabb adóterhet vezetne be a kormány first appeared on nlc.