Nyolc éve zajlott a rendőrségi nyomozás az Alexandra könyvkiadó csődjével és az eltűnt milliárdokkal kapcsolatban, de most mégis vádemelés nélkül zárul le, számolt be az index.hu.
A rendőrség indoklása szerint „mivel a rendelkezésre álló adatok, illetve bizonyítási eszközök alapján nem állapítható meg bűncselekmény elkövetése.”
2017-ben a 444 is beszámolt arról, hogy vége az Alexandra könyvesboltláncnak, miután nem sikerült eredményes tárgyalásokra jutni a potenciális befektetőkkel. Nem sokkal később a Főváros Főügyészség sikkasztás bűntette miatt elrendelte a nyomozást miután a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése beadvánnyal fordult a fővárosi főügyészhez. Az Alexandra boltok körül átláthatatlan céghálózat jött létre. Külön cég birtokolta az informatikai rendszert, a boltok bútorzatát, ill. a kiskereskedelmi értékesítésre és a nagykereskedelemre is külön vállalkozást hoztak létre.
A nyomozás lezárása felháborodást váltott ki az érintett könyvkiadók körében. A G-ADAM Kiadó és a Sportkönyvek vezetője, Galambos Ádám azt mondta a lapnak, hogy szerinte „valakivel nagyon jóban kell lennie ahhoz Matyi Dezsőéknek, hogy egy ekkora bűncselekményt ilyen könnyen megússzanak.”
Az ügyben érintett könyvkiadók szerint Matyi Dezső és a láncot üzemeltető cége, a Pécsi Direkt Kft. 3,5 milliárd forinttal károsította meg a magyar könyvkiadókat. Galambos szerint a bíróság arra jutott, hogy az Alexandra-házat kézben tartó Matyi Dezső teljes egészében átadta a cég felügyeletét Stotz Gyulának, ezért Matyi nem felelősségre vonható. Stotz szintén nem állítható viszont bíróság elé, mert ők vélhetően tényleg nem követtek el bűncselekményt.
„Adott egy ügy, ahol egy ember a saját cégéből kiszervezi vagy átadja valakinek a kiadóknak járó pénzeket, majd mossa kezeit, és meg is ússza” – mondta Galambos a lapnak.