Anyu, te sírsz? – kérdezte a minap a kisebbik lányom és valóban. Nem is kicsit, de hogy ne sírtam volna, amikor a Bluey sorozatot néztük, méghozzá azt a részt, amikor a főszereplő, a hatéves pásztorkutya (Bluey Heeler) és húga, a négy éves Bingó megtudják, hogy jelentkezett egy vevő, így már egészen biztos, hogy családi otthonukat eladják és el kell költözniük.
Ehhez a családból senkinek nincs kedve, de mellette szól, hogy apjuk, Bandit (magyar fordításban Csibész), egy másik városban kapott egy jobban fizető állást. Bluey napokon keresztül bánatos, de Bingó csak a költöztetők megérkezésekor fogja fel igazán, milyen változás előtt áll, s, hogy megakadályozza az elkerülhetetlent, megpróbálja kihúzni a földből a házuk előtt álló Eladva táblát.
Mikor rájön, hogy nem tudja, tehetetlenül, fejét a térdei közé hajtva sírva fakad. Nővére ekkor leül mellé és, hogy megnyugtassa, elmesél neki egy régi kínai történetet, amelyet pár nappal korábban az óvónénitől hallott. A történet tanulsága, hogy mindennek létezhet jó és rossz vetülete és végül minden úgy alakul, ahogy alakulnia kell.
Hogy ne érzékenyülne el az ember?! Mentségemre legyen mondva, messze nem én vagyok az egyetlen, aki előszeretettel nézi a gyerekeivel a 2018 óta futó ausztrál animációs gyerek sorozatot és hol sír, hol pedig hangosan felnevet.
A több mint 60 országban és 2020 óta már a Disney +-on keresztül itthon, magyar nyelven is, korhatár nélkül streamelhető sorozat nem csak a gyerekek és szüleik, de még a gyermektelen felnőttek körében is hatalmas népszerűségnek örvend.
Facebookon az Adult Bluey Fans (Bluey felnőtt rajongói) oldalnak több mint 600 ezer tagja van és az Egyesült Államokban 2023-ban a Bluey volt a második legtöbbször streamelt sorozat.
Az ausztrál Peppa jobb nevelési útmutatással
A történetek főszereplője Blue Heeler, aki húgával Bingóval, anyukájával Chillivel (a magyar változatban Szimat) és apjukkal, Bandittel élnek együtt egy Brisbane-re nagyon hasonlító városban. A sorozat kitalálója, Joe Brumm éveken át az Egyesült Királyságban dolgozott gyermekműsorokon animátorként, mielőtt felfedezte, létezik az ausztrál piacon egy pásztorkutya méretű rés. Brumm több interjúban is elmondta, eredetileg a Peppa malac markánsan ausztrál változatát szerette volna létrehozni.
Ezért is lett a brisbane-i Ludo Studio által gyártott sorozatban a főszereplő egy ausztrál pásztorkutya család. A fajtán belül, melyet az 1800-as években tenyésztettek ki kifejezetten szarvasmarhák terelésére, létezik a kékes színezetű (blue heeler), illetve a vöröses bundájú (red heeler) változat. Bluey és apja az előbbiek közé tartozik (erre utal a Bluey név is), míg Bingó és az anyukájuk az utóbbihoz.
Az átlagosan körülbelül 7 perces történetek jelentős része saját, illetve kollégáinak szülői tapasztalataira épül Brumm maga is két kislány édesapja) és olyan témákkal foglalkozik egy-egy epizód, mint a képzelet ereje, a családon belüli dinamikák, a felnövés, barátságok, veszteség. Az elmúlt években a sorozat számos nemzetközi díjat nyert el, többek közt az Emmy és a Peabody-díjakat.
Brumm meggyőződése, hogy a gyereknevelésben nagyon nagy teret kell adni a szabad játéknak és ebben, akár Bluey szülei, partnernek kell lenni a felnőtteknek.
Éppen ezért Bandit és Chilli – bár nem mindig fűlik hozzá a foguk – hol azt játszák el, hogy tudnak varázsolni, hol élő személyként kezelik a gyerekek óriás képzeletbeli barátját. Amikor Bluey nem tud aludni, Bandit egy igen rossz modorú unikornis bábot kelt életre, aki beleszeret Chillibe és nem hajlandó elhinni, csak egy báb, a bábmester ráadásul éppen Chilli férje. A szülők nem akadályozzák meg, amikor a két kiskutya terebélyes bunker komplexummá alakítsa át a nappalit, hagyják nekik, hogy sárban dagonyázzanak és, hogy együtt játszanak velük kint az esőben.
És a közös játéknak mindig van pozitív hozadéka nem csak a gyerekek, hanem a szülők számára is. Kizökkenti őket a hétköznapok monotóniájól, segít feloldani szorongásaikat, bánatukat, ráadásul a párkapcsolatukat is megerősíti. Tagadhatatlan, hogy pásztorkutya páros jó példát állít a hús vér szülők elé, még ha olykor talán kicsit magasra is teszik a mércét.
A Bluey sorozat alkotói a képzelet erejét korlátlannak mutatják be arra azonban figyelnek, hogy a történetek – akár a bennük megjelenő problémákról, akár a rájuk adott válaszokról van szó – ne rugaszkodjanak el a valóságtól. Heelerék és barátaiknak nem kell megküzdeniük űrlényekkel, hogy megmentsék a világot, vagy megnyerniük egy tehetségkutató versenyt, hogy lemezszerződést kapjanak egy menő stúdiótól.
A sorozat népszerűségének egyik titka, hogy a szereplői olyan kihívásokkal néznek szembe, amelyek mindenki életében előfordulnak a konfliktusok feloldása pedig rendszerint abból fakad, hogy megtanulják átértékelni az adott helyzetet.
Lévén, hogy a sorozat gyerekeknek készül, az alkotók keze sok szempontból meg van kötve és vékony a határ aközött, mi az, ami még belefér és mi az ami már nem. Bár ritkán, de előfordult már, hogy egy-egy részt utólag betiltottak, vagy cenzúráztak a különböző televíziós társaságok, vagy a Disney.
Szokatlan, de sikeres nagykövet
Az ausztrál kultúra, nyelv és környezet át és átszövi a sorozatot és ez egy tudatos törekvés eredménye. A sorozatot immáron több mint 60 országban sugározzák (idén október óta már Japánban, a TV Tokyon is látható) és sokat mond népszerűségéről, hogy a kék kutya ott lebegett New York utcái felett óriás lufi figuraként 2022-ben a hálaadás napi hagyományos ünnepi felvonuláson.
Blueyt jelentős kulturális ismeretterjesztő szerepéért nemrég a londoni ausztrál külképviselet vezetője is elismerte és Brumm a kitüntetésre közleményben úgy reagált: „Gyönyörű országunk a sorozatban éppen olyan egyenértékű szereplő, mint bármelyik kutya. Arra tehát, hogy sikerült bevinni a nappalikba világszerte és ezzel arra biztatni az embereket, látogassák meg az országot olyasmi, amire mindig is nagyon büszke leszek.”
Az elmúlt években egyébként már több mint 20 nyelvre fordították le a Blueyt, azt azonban az alkotók szigorúan megtiltották, hogy a szereplőket nem ausztrál színészekkel újra szinkronizálják angolszász országokban.
A kiskutya hatalmas biznisz
Aki manapság játékboltban járt láthatta, hogy immáron a magyar üzletek polcain is felsorakoznak a kutya család ihlette játékok. Választékban nincsen hiány, az árak azonban nem kímélik sem a szülők idegrendszerét sem a zsebeiket. Egy négy darabos Bluey család figura szett például 9995 forintba kerül, egy 45 centimétere Bluey plüss ára pedig közel 18 ezer forint. A Heeler család otthona 13999 forintért vihető haza, de ez egy kisebb modell. A nagyobbik, a Bluey ünnepi családi ház már több mint 30 ezer forintba kerül.
Nem meglepő, hogy a sorozatból hatalmas, globális üzlet lett. A Bluey forgalmazója, a BBC Studios már a 2022-23-as költségvetési évben több mint 2.5 milliárd dollárra becsülte a sorozatból fakadó bevételt és azóta tovább nőtt az ausztrál sorozat népszerűsége. A Blueyból ráadásul készült élőszereplős showműsor és Brisbane-ben nemrég megnyílt a négyezer négyzetméteren elterülő, Bluey’s World (Bluey világa) névre hallgató interaktív kiállítás, melyet közvetve a Queensland-i kormány, valamint Brisbane város önkormányzata is támogat. A Ludo Studió 2024-ben bekerült a Times 100 legbefolyásosabb cége közé.
Noha a sorozat globális sikeréhez jelentősen hozzájárult, hogy bekerült a Disney + választékába, az alkotók nem engedik, hogy eredeti kreatív koncepciójuk kompromitálódjon. Az amerikai cégnek csupán közvetítési jogai vannak. Bloomberg úgy tudja, bár hogy 2019-ben bár a Disneynek megvehette volna a sorozat értékesítési jogait is, nem élt a lehetőséggel és, noha most már érdekelné, ez többé nem opció.
The post A rajzfilm, amit a szülők Bibliájának mondanak: ha még nem láttad, épp itt az ideje! first appeared on nlc.