Olyan mértékű már a kórházak eladósodása, hogy a probléma rendbehozása már nemcsak egy minisztérium feladata, hanem összkormányzati felelősség – hangzott el a Portfolio.hu tudódsítása szerint az ETOSZ, a MediKlaszter és az Orvostechnikai Szövetség közös sajtótájékoztatóján. Az ágazat képviselői szerint akik próbálnak valahogy túlélni. Megoldás szerintük csak az lehet, ha megváltozik a jelenlegi felállás, vagyis a kormánynak a valósághoz kellene igazítania a dologi költségek finanszírozását az egészségügyben. Ha ez nem változik, akkor az már a betegellátás minőségét befolyásolhatja.
Nehezményezik, hogy
Az Orvostechnikai Szövetség főtitkára, Rásky László ezzel azt érzékeltette, hogy a beszállítók milyen környezetben működnek. Az elmúlt két évben viszont már az sem volt jellemző, hogy a kormány minimálisra csökkentette volna a kórházak lejárt tartozásállományát.A magyar állam összes költségvetési szervének nem fizetése 95%-ban az egészségügyi beszállítókat érinti – említette meg az ETOSZ igazgatója, Rádai Tamás.
A MediKlaszter főtitkára, Tóth Zsolt szerint az idei év végére visszafordíthatatlan folyamatok indultak meg a szektor cégeinél, leépítések, cégeladások, portfólióleépítések, országelhagyás.
Rásky László megemlítette, jövőre a kormány 150 milliárd forintos pluszt tervezett be a kórházak finanszírozásába, ami szerinte kedvező fejlemény. Csakhogy az igény ennek a duplája lenne – az adósságkezelésre ez csak 60 százalékban lehet elég szerinte, 390 forintos euróárfolyam mellett. Az ETOSZ igazgatója szerint kérdés az is, hogy a 150 milliárd forintos többletforrásból ténylegesen mekkora összeg fog megérkezni a beszállítókhoz.
Emlékeztetett arra is, hogy megvalósult a 3. adósságrendezés is a kórházak felé, az első kettő rész 100 milliárd forint felett volt, de a legutóbbi 39,5 milliárd forint. Tehát
The post Kritikus helyzetben a kórházi beszállítók, a kormány felelősségét firtatják first appeared on 24.hu.