Sztupa József 14 évig dolgozott a hazai gyermekvédelemben, az elmúlt két évben az Esze Tamás nevelőotthon szakmai vezetője volt. Kiégés, kimerültség és szakmai nézeteltérések miatt idén nyáron úgy döntött, hogy otthagyta a pályát. Jelenleg polcszervizeskét dolgozik, áruházakban cégek kihelyezéseit kezeli. Most őszintén vallott arról a Népszavának adott interjúban, milyen körülmények uralkodnak valójában a gyermekintézményekben.
“Szakmai vezetőként 430-480 ezer forint között vittem haza. Egy gyerekfelügyelő egy sima hónapban, amikor nincs túl sok túlórája, 270-290 ezer forint között kap kézbe, ha sok a plusz órája, és piros betűs ünnepere is beosztották, akkor ez felmehet akár 320 ezer forintig is. (…) Szinte mindenkinek van másodállása is, hogy meg tudjon élni” – mondta el a bérekről.
Ideális esetben egy 10 fős gyerekcsoportban összesen két nevelő és három gyerekfelügyelő dolgozik, egy műszakban egy gyerekfelügyelővel és egy nevelővel vannak a gyerekek. Tapasztalatai szerint azonban a valóságban ilyenre szinte nincs is példa, akkora a munkaerőhiány. “Az sem ritka, hogy a pszichológus áll be fürdetni, pelenkázni, leckét írni. Sok helyen már vezető sincs, csoportokat kellett összevonni, és 20 akár 30 gyerekkel van egyedül egy gyerekfelügyelő. Tudok olyan intézetről is, ahol úgy vontak össze csoportokat, hogy két szinten vannak a különböző korcsoportú gyerekek, de egy gyerekfelügyelő van beosztva. Ő föl-le szaladgál. Ha az egyik csoportban probléma van, hosszabb ideig ott marad, így a másik csoport – köztük akár a 2-3 éves gyerekek is – felügyelet nélkül maradnak” – hangsúlyozta.
Ami a jelentkezők szűrését illeti, elárulta, hogy az illető anyagi helyzetére, megtakarításaira, szórakozási szokásaira és szexuális orientáltságára kérdeznek rá.
Arról is beszélt, hogy milyen áldatlan állapotok uralkodnak a gyermekotthonokban: “Egyetlen pozitív példát láttam, ott új konyha volt, és rendezett kert. Az összes többiben omladozó falak, betört ajtók, hiányzó csempék, leszakadt bútorajtó, elhasznált ágynemű, penészes, beázott falak, gondozatlan udvar jellemző. Van, ahol a szétrohadt bejárati ajtón fólia takarja a lukakat. Vagy a zuhanyzóban a csempe feltört és a sitten, a törmeléken járnak a gyerekek. A dolgozók hiába jelezték a fenntartónak, mindig az volt a válasz, hogy nincs rá pénz”.
A prostitúcióról elmondta, hogy igenis valós probléma, és már nemcsak a lányoknál. Ennek megelőzésére, megakadályozására – ahogy tapasztalta – nincsenek megfelelő eszközök a gyermekvédelmi rendszerben. “Olyan szakemberek, körülmények kellenének, hogy a gyereknek ne legyen kedve megszökni, beszélhessen valakivel a problémáiról, a gondolatairól, a félelmeiről” – mutatott rá.
Kiemelt fotó: illusztráció, iStock
The post „Két-három évesek is felügyelet nélkül”- kitálalt egy volt gyermekotthonvezető az intézményekben uralkodó állapotokról first appeared on nlc.