Magyarországon jegyzett be céget egy EU-s szankciók hatálya alá került, a fehérorosz kormányhoz közel álló, korábban pénzügyi bűncselekményekkel gyanúsított belorusz üzletember, a Lukasenka-rezsim egyik ismert intézője, Viktor Chevtsov. Az idén a NAV által megszüntetett cég látható tevékenység nélkül, éveken át több százmilliós bevételről számolt be – írja az Átlátszó a BIC belorusz oknyomozó központtal együttműködve készült cikkében.
Chevtsov Magyarországon bejegyzett cégének működését idén a NAV felfüggesztette, miután megállapították, hogy tulajdonosa „az Ukrajna területi integritását, szuverenitását és függetlenségét aláásó vagy fenyegető intézkedések miatti korlátozó intézkedésekről szóló (…) vagyoni korlátozó intézkedés alá esik”.
Chevtsov az 1990-es években az Infobank (későbbi nevén Trustbank) nevű pénzintézet egyik vezetőjeként lett ismert, ami elsősorban Fehéroroszország, Oroszország, és az arab világ, köztük Irak és Líbia között szövögetett üzleti kapcsolatokat. 2004-ben az amerikai igazságügy-minisztérium jelentésében arról írt, hogy az Infobank pénzmosásban vett részt, a korábbi iraki diktátor, Szaddám Huszein rezsimje számára mosott tisztára olyan pénzeszközöket, amik az ENSZ „Olajat az élelemért” (UN OFF) programjának kijátszására irányuló rendszerekből származtak.
Chevtsov magyarországi cégét, a PS Commodities Kft.-t 2019-ben jegyeztek be. A cég főtevékenységeként először zöldség-, gyümölcs-nagykereskedelmet jelöltek meg, de ezt módosították Fa-, építőanyag-, szaniteráru-nagykereskedelemre. Honlapjuk szerint ők forgalmazták a MOL motorolajokat is, de az Átlátszónak a MOL cáfolta, hogy beszállítói lennének a cégnek.
A hivatalos nyilvántartások szerint a cég létszáma egy fő, telephelye nincs, székhelye egy társasházi lakás a budapesti Sütő utcában, az angol nyelvű honlapjuk szövege és dizájnja pedig szinte teljesen azonos egy másik cég, a Dubajban bejegyzett RSI Middle East honlapjával.
Bár a PS Commodities semmilyen látható tevékenységet nem végez, az elmúlt években több százmilliós bevételről számolt be. A megalakulása utáni első évben, 2020-ban már 180 milliós árbevételt jelentett, amit viszont 2021-ben 0 forintos eredmény követett. Innen 2022-ben hamarosan 264 millióra ugrott a cég árbevétele, tavaly pedig 346,57 milliós bevételt könyvelt. Ugyanebben az évben a cég saját vagyona 3,2 millióról 118,9 millió forintra nőtt.
A cikk szerint a vállalat körül egy magyar nő is feltűnik, aki a Rogán-féle letelepedési kötvényes bizniszben játszott szerepet.
A cég székhelye ugyanis egy budapesti társasházi lakásban található, aminek tulajdonosa egy másik cég: a Book Halter Kft., aminek ügyvezetője Simon Krisztina. Ő egy másik, egyéni vállalkozói regisztrációjához kapcsolódó címén, egy XII. kerületi, Eötvös úti ingatlanon keresztül még egy ponton kapcsolódik Chevtsovhoz: a belorusz üzletember saját címeként ugyanez a cím szerepel a cégnyilvántartásokban.
Simon a letelepedési kötvényekkel foglalkozó osztályt vezeti a VolDan Investments nevű cégben – ez volt az a Rogán Antal barátjához, Shabtai Michaelihez köthető cég, amely orosz ügyfeleknek segített letelepedési kötvényeket vásárolni.