Bár vannak néhányan, akik mérhetetlenül profi módon már hónapokkal ezelőtt beszereztek mindent, amit a karácsonyfa alá szánnak, rajtuk kívül jelenleg mindenki lázas ajándékvásárlásba fogott. Vagyis hivatalosan is beléptünk az advent időszakába.
Ennek ellenére – a netezők körében legalábbis – egyelőre nincs pánik. Pláne, mert sokan a korábbi évek tapasztalata alapján inkább úgy döntenek, hogy egyáltalán nem rendelnek semmit – decemberben legalábbis már biztosan nem. Mert – ahogy egy Reddit-felhasználó írja – ha tárgyi ajándékról van szó, ő inkább saját készítésű, esetleg gasztroajándékot ad idén, vagy van, akinél „közös beleegyezéssel” nincs már ajándékozás.
Ez utóbbi tábort erősíti Anett is.
„Én nem rendelek már november közepétől semmit sem, mert nekem erre nincs energiám. Eleve annyira drága lett a házhozszállítás, hogy egy pár ezres terméknél például nem éri meg már a 2500 Ft plusz díjat
– mondta. – Szóval én lemondtam erről már egy ideje, amúgy se ajándékozunk karácsonykor, csak gyerekeknek szoktam venni, de azt elintézem játékboltokban.”
Valószínűleg Anették csinálják jól: lemondanak a karácsonyi vásárlással járó hatalmas stresszről. De mi többiek, a földi halandók még mindig ajándékozunk, és gyakran nem tudjuk máshogy megoldani azok beszerzését, csak rendeléssel. Így nem meglepő, hogy a karácsonyi szezonban tapasztalják a futárszolgálatok is a legnagyobb csúcsforgalmat.
Kálvária a csomagokkal
Ahogy egyre közelednek az ünnepek, egyre telítettebbek a csomagautomaták, de a házhoz szállítás nem mindenkinek optimális opció. És van, hogy hiába van hely a csomagpontokon, nagyon szűk határidővel vagy egy világ végén lévő helyszínen vehető át a rendelt termék. Esetleg simán bezsúfolják a nem megfelelő méretű rekeszbe a dobozt, hiszen az állt csak üresen – legalábbis Orsi tapasztalata szerint:
„Egy kislámpát rendeltem Vintedről, és mivel nem volt sehol akkora szabad box (M-es méretű), amekkorát igényelt volna a csomagom, ezért a feladó bepasszírozta egy S-esbe, és betört a lámpa. Most éppen zéró időm van utánajárni, hogy ki a felelős, mi a teendő ilyenkor, úgyhogy én most erre inkább legyintek, de azért na.”
Ádámnak sincs jó élménye az online vásárlásról. Csomagautomatába rendelt átmeneti kabátot a kislányának, pár nap múlva sikertelen kézbesítésről kaptak emailt, mondván, „a címzett nem volt otthon”. „Miután sikerült az ügyfélszolgálatot elérni, közölte a kolléga, hogy tele vannak az automaták, ezért visszamegy hozzájuk a depóba.
Mondom az szuper, akkor hozzák ki címre. Ő meg: »Persze, természetesen«. Ezután eltelt egy újabb hét, de semmi. Újra telefonálgatás, újra elmeséltem a kálváriámat, erre a srác: »Igen, itt van a raktárban, jöjjön érte«.
Ekkor elpattant valami nálam és minden meg nem evett babafőzelék és átüvöltött éjszakából felgyülemlett, szunnyadó dühömet ráeresztettem. Egy újabb hét és megjött a kabát. Sajnos közben megérkeztek a mínuszok. Szóval nem jó már. Jövőre meg kinövi. De addigra szerencsére elfelejtem majd én is az egészet.”
Bár lehet, hogy Ádám kanosszajárása hetekkel korábban kezdődött, a DPD Hungary nlc-nek eljuttatott közleménye alapján nem is olyan meglepő, hogy nem ment minden flottul. Eszerint ugyanis „a karácsonyi ajándékvásárlási szezon évről évre korábban indul.
Már október végén és a Black Friday előtti időszakban, novemberben is jelentős forgalomnövekedést látunk, ahogy a fogyasztók egyre tudatosabban készülnek az ünnepekre.
Az alternatív kézbesítési megoldások, mint a csomagpontok és csomagautomaták, kiemelkedően népszerűek, mivel kényelmes és rugalmas átvételi lehetőséget biztosítanak.”
Kényelmes, de nem inkluzív
Andi is a csomagautomatákat preferálná, ám ahogy rá kellett jönnie, „csomó helyen már nem is lehet automatába rendelni, annyira telítettek sajnos. Amúgy évről évre van legalább egy olyan csomagom, amit, ha mégis sikerül automatába rendelni, azt szabad kapacitás híján átviszik egy tőlem messzibe. Ami nem gond (nekem), elmegyek érte, de aki nem mobilis, az mégis hogyan oldja meg? Ami nálam most kiverte a biztosítékot, hogy egy csomó helyen 2500-3000 forintos szállítási költséggel számolnak, személyes átvétel meg másfél órás autóútra van.”
A mobilitási problémák a Reddit felhasználói körében is felmerültek. Hiszen, mint felvetették: a kerekesszékes vásárlóknak szinte képtelenség hozzájutniuk a csomagjaikhoz, ha azok túl magas rekeszbe kerülnek.
„Erre különben igazán kitalálhatnának valamit a futárcégek. Nem olyasmire gondolok, hogy például láncoljanak oda egy sámlit, hanem meg lehetne adni rendelésnél, hogy az alsó félen lévő rekeszbe kéred.”
Egy Redditelő megjegyezte, hogy bár ő nem mozgáskorlátozott, de alacsony, ezért gyakran meggyűlik a baja az automatákkal. „Foxpostba és Packetába merek rendelni, de akkor – nevessetek ki – van egy magasabb sarkú bakancsom, abban megyek oda, vagy viszek magammal esernyőt (nem összecsukhatósat), hogy azzal kipiszkáljam. GLS-be, Postaboxba már rendeltem, de többet nem. Mindkétszer várnom kellett, míg valaki arra sétált, hogy megkérjem, segítsen. Pedig kicsike csomagokat rendeltem, egyszer két doboz kontaktlencsét bubis levélborítékban, de úgy megküldte a futár, hogy nem is láttam a csomagot.”
Mit mondanak a futárszolgálatok?
Megkérdeztük az ország legnagyobb csomagszállító cégeit, hogy van-e okunk aggodalomra. Az a jó hírünk van, hogy mindannyian biztosítottak minket arról, hogy minden tőlük telhetőt meg fognak tenni azért, hogy minden ajándék időben a fa alá kerüljön.
A GLS Hungary például azt írta az nlc-nek, hogy „amennyiben időközben megtelik a kiválasztott automata és futárunk nem tudja ott elhelyezni a csomagot, abban az esetben a címzett dönthet arról, hogy mi legyen az alternatív szállítási cím. A csomagot kérheti egy másik GLS Automatába, egy GLS CsomagPontba, de a rendszerünk lehetőséget biztosít arra is, hogy a csomagot egy későbbi időpontban kézbesítsük az eredetileg kiválasztott automatába. Emellett az ünnepi időszakban arra is lehetősége lesz a címzetteknek, hogy alternatív címként akár az otthonukat is kiválasszák a küldemény átvételéhez.”
Vivi meg tudja erősíteni, hogy ez a gyakorlatban is így működik. „Én egy babajátékos oldalról rendeltem nemrég GLS Automatába, jeleztek, hogy nem fért be, de furcsa módon egyből módosítottak, amikor kértem, hogy akkor címre hozzák ki. Másnap már nálam volt” – írta.
A Magyar Posta és a Packeta kétszer kísérlik meg a kézbesítést. Ha az automata másodjára is telített, akkor mindketten másik csomagautomatába, vagy alternatív csomagpontra, letéti postára irányítják a küldeményt.
Verusnak szintén jó tapasztalata van a rendelésekkel: „tele volt a választott csomagautomatájuk és emiatt aznap, amikor ígérve volt, nem tudta kiszállítani a csomagot. Végül csak egy napot kellett várni, de gondolom lesznek a jövőben zsúfoltabb időszakok is…”
És valóban: a Magyar Posta az nlc-nek elmondta, hogy „több, mint 7 millió csomag kézbesítésére” számít, a Packeta pedig arra hívja fel a figyelmünket, hogy
„ebben az időszakban átlagosan 20-30%-kal magasabb a kezelendő csomagok mennyisége, az év többi részéhez képest. Érdemes elkülöníteni a belföldi és a külföldi szállítási időket. Ez azért is különösen fontos, mert sok esetben az a tapasztalatunk, hogy a vásárlók számára nem egyértelmű, hogy a választott webshop termékei honnan érkeznek meg hozzájuk.”
Külföldi rendelés esetén hosszabb szállítással kell számolni (de ahogy egy Redditező mondta: „nem kell a világ másik feléről rendelni egy világító, ledes, Jingle Bellst éneklő zoknit”), míg belföldön ez jóval rövidebb, legfeljebb 1-3 munkanapot jelent. A GLS Hungary, illetve a DPD Hungary is fontosnak tartotta jelezni, hogy „a termék webshopon történő megrendelése nem garantálja az azonnali kiszállítást – hangsúlyozta a DPD közleménye. –
A kézbesítés gyorsasága elsősorban attól függ, hogy a webshop mikor adja át a csomagot számunkra.
A webshopoknak sem könnyű
Egy, az nlc-nek anonim nyilatkozó, egykori webshop alkalmazott elhúzta a függönyt a webshopok kulisszái elől is, melyből hamar kiderül, hogy az ünnepi időszakban ők is éppúgy le vannak terhelve, mint a futárcégek. „A kisebb webshopoknál nagyon kevés ember dolgozik, és az ilyenkor megsokszorozódó rendelésszámot kapacitásban alig győzik összerakni” -mondta.
Hozzátette, gyakran a vásárlók rajtuk keresik a rendelésüket, még akkor is, ha a csomagot már rég átadták kézbesítésre.
„Az viszont, ha folyamatosan csörög a telefon, és jönnek a követelőző e-mailek, sajnos nem segít, sőt, csak hátráltatja a folyamatot. Ha egy webshopnál nincs személyes átvételre lehetőség, akkor senki ne jelenjen meg váratlanul az adott címen.
Nem fogják kiszolgálni, a legtöbb helyen a készpénzes fizetés nem megoldható. Ez csak plusz fennakadás, és mindenkiben feszültséget szül.”
Bennfentesként elmondta, hogy ilyenkor érdemes „a kiírt szállítási időnél a későbbi dátummal számolni: tehát, ha 3-5 nap, akkor inkább az 5 napot vegyük készpénznek, de még ebben is lehet csúszás a megnövekedett forgalom miatt. Ezt nyilván jelzik a webshopok, de ilyenkor is érdemes mindig ráhagyással számolni, és nem az utolsó pillanatban rendelni.”
De akkor mi az a legvégső határidő, amikor még leadhatjuk a last minute ajándékigényünket?
A DPD Hungary december 19-ei, a Packeta 18-ai dátumot javasol (belföldi szállítás esetében), míg a GLS Hungary még a december 20-ai rendelésekhez is 23-i érkezést ígér.
The post Figyelmeztetnek a futárszolgálatok: ez a legkésőbbi időpont, amikor még érdemes karácsony előtt csomagot rendelni first appeared on nlc.