Mitől válik valaki rosszá vagy gonosszá? Örök kérdés ez a filmekben, könyvekben… Ott van például Loki a MARVEL filmekben. Ha valaki csak az első Bosszúállók részt nézi meg, akkor abban a tévhitben él, hogy Loki egy világot lerombolni vágyó gonosztevő. De ha picit több MARVEL filmet és sorozatot néz az ember, akkor rájön, hogy Loki, aki a skandináv mitológiában a csínytevés Istene, igazából a gyerekkorában ért sérülések miatt lett olyan, amilyen.
Legalább ilyen pszichológiai utazást kell tennünk ahhoz, hogy megértsük a Wicked történetét is. Mert több van ebben annál, hogy Ariana Grande varázsló Barbie-nak öltözve dalolgat, egy zöldre festett söprűn repülő banyával, akit Cynthia Erivo alakít.
A Wicked az Óz, a csodák csodája előzmény története. Maga a színdarab Gregory Maguire 1995-ös regényének adaptációja, ami a jól ismert történetet meséli el az eredeti gonosz boszorkány szemszögéből. Ebből készült most film, így
végre olyan országokban is megnézhető a sztori, ahol musicalként nem vitték színpadra. Ilyen Magyarország is.
Bullying a boszorkányok világában
A musical központjában Elphaba (a Nyugati Gonosz Boszorkány) és Glinda (a Jó Boszorkány) barátságának története áll, amely a konfliktusok és félreértések ellenére bontakozik ki. A zöld bőrű Elphaba erős mágikus képességekkel születik, és emiatt gyakran kirekesztve érzi magát a többi boszorkány részéről. Hamar a bullyingolók céltáblájával válik, csakúgy, mint a picit kövérebb, picit kisebb, olcsóbb ruhába járó, magának való gyerekek a valóéletben.
Elphaba karakterének fejlődését nézhetjük végig a Wicked első részében. Glinda, akit Ariana Grande alakít, teljes ellentéte a zöld boszorkánynak. Ő mindig a társaság középpontjában áll, népszerű és társaságkedvelő fiatal lány, aki eleinte lenézi a különc Elphabát. Akárcsak a valóságban, ő maga lesz a bullyingolók vezére. Aztán, ahogyan a két boszorkány növendék egyre jobban megismeri egymást, nem arra fókuszálnak, hogy milyen különbségek vannak köztük, hanem arra, ami inkább összeköti őket. És ekkor igazán szoros barátság alakul ki kettejük között.
Cynthia Erivo, aki Elphabát alakítja a moziban, úgy fogalmazott, hogy a karakterének történetét mindenkinek ajánlja, aki úgy érzi, hogy kiközösíti a világ.
Remélem, hogy ez egy kis szerelmes levél mindenkinek, aki másnak érzi magát. Aki úgy érzi, hogy nincs helye a társadalomban. Mindazoknak a fekete nőknek, akik besétálnak egy szobába, és úgy érzik, hogy nem látják ott őket szívesen. Nagyon örülök, hogy én lehetek az a személy, akin keresztül ez a karakter a filmvászonra kerül.
Vagyis a Wicked központi témája, a társadalmi kirekesztés, a barátság, az előítéletek és a hatalom természetének kérdései. Egy különleges világon keresztül mutatja be, hogy a “jó” és a “gonosz” fogalmai mennyire relatívak lehetnek. Ahogyan haladunk előre a történetben, úgy tárul fel előttünk, hogyan válik Elphaba a Nyugati Gonosz Boszorkánnyá, és miként kapcsolódik a története Dorothy érkezéséhez Óz birodalmába.
Mit tanít a gyerekeknek a Wicked?
Azonosulás: Amikor a gyerekek olyan szereplőket látnak, akik különböző érzéseken mennek keresztül, könnyebben azonosulhatnak velük. Ez megerősíti, hogy az érzelmekről beszélni teljesen rendben van.
Érzelmi szókincs fejlesztése: Az érzelmekkel kapcsolatos beszélgetések segítik a gyerekeket abban, hogy megtanulják kifejezni saját érzéseiket, és jobban megértsék mások érzelmeit.
Empátia kialakítása: Az ilyen témák feldolgozása ösztönözheti a gyerekeket, hogy beleéljék magukat mások helyzetébe, megértsék, miért viselkedhetnek a szereplők egy adott módon, és hogyan reagálnának hasonló helyzetekben.
Biztonságos tér létrehozása: Az érzelmekről való beszélgetés egy biztonságos közeget teremt, ahol a gyerekek kényelmetlen érzéseket is felfedezhetnek, és megtanulhatják, hogyan kezeljék azokat.
Egy dalszöveg, ami azt üzeni: ne féljünk!
A musicalben több dal is slágerré vált, és ezeknek a dalszövegei is abban segítenek, hogy megértsünk olyan összetett személyiségeket, mint a zöld boszorkány. Ilyen a “Defying Gravity” betétdal, amely Elphaba és Glinda konfliktusát, illetve Elphaba elszántságát fejezi ki, hogy önálló utat járjon be. A zöld boszorkány elutasítja a konformizmust és a hatalmi struktúrákat, mert úgy érzi, hogy ezek korlátozzák őt.
A Wicked először 2003-ban debütált a Broadway-n, és azóta világszerte hatalmas sikert aratott.
Glinda ugyan mindent megpróbál, hogy meggyőzze őt a maradásról, de Elphaba inkább a szabadságot választja, pedig ezzel szembekerül a rendszerrel. A dal fő üzenete nem a lázadás, sokkal inkább szól a bátorságról és az önállóságról, valamint arról, hogy ne mondjunk le az álmainkról, csak azért, mert az mások szemében zúgolódásnak tűnik.
Az, hogy Elphaba, hogyan viselkedik, mint a A Gonosz Nyugati Boszorkány, és valójában megöli-e Dorothy, már egy másik történet része, amit majd egy év múlva ismerhetünk meg a mozikban a Wicked második részében.
The post Mi az a Wicked, és miért olyan népszerű film? first appeared on nlc.