„A kormány nem tárgyal zsarolókkal és zsarolóknak nem fizet,” válaszolta a Honvédelmi Minisztérium államtitkára a DK-s Vadai Ágnes kérdésére, aki arra lett volna kíváncsi, hogy
„fizettek azoknak, és ha igen, mennyit, akik feltörték a Védelmi Beszerzési Ügynökség Zrt. fájlszerverét?”
Vargha Tamás egymondatos válaszát érdemes fenntartásokkal kezelni, hiszen az csak a konkrét zsarolóra vonatkozik, és nem zárja ki, hogy közvetítőkön keresztül egyezkedett a kormány.
A 444 november közepén írta meg, hogy ismeretlen elkövetők az Inc. Ransomware nevű zsarolóvírus segítségével ellopták a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) anyagait a cég fájlszerveréről, majd titkosították magát a szervert, és ötmillió dollárt követelnek azért, hogy a dokumentumokat visszaadják. Bizonyítandó, hogy az anyag náluk van, negyvenhat képernyőfotót is közzétettek.
Az anyagok nemzetbiztonsági szempontból extra érzékenyek, védelmi beszerzésekről, belső levelezésekről, a magyar haderő valós képességeiről szólnak.
A VBÜ fontos intézmény: a 2019-ben felállított, száz százalékban állami tulajdonú szervezet a kiemelt honvédelmi beszerzéseket kezeli. Kizárólagos hatáskörébe tartozik a honvédelmi, rendvédelmi, bűnüldözési, bűnmegelőzési, büntetőeljárási, büntetés-végrehajtási, nemzetbiztonsági, határőrizeti és határforgalmi, katasztrófavédelmi, adóhatósági és vámhatósági, őrzési, védelmi, illetve önvédelmi célú haditechnikai eszközök, valamint szolgáltatások beszerzése.
Az ellopott, majd titkosított fájlok december elsején egymillió dolláros kikiáltási áron kerültek vissza az internetre.
A zsarolók szerint egy terabájtnyi adat van náluk magyar védelmi beszerzésekről. Szerintük a VBÜ nem aggódik az adataiért, nem kíván fizetni a kibervédelmi mulasztásaiért.